Jan Vantoortelboom Trots op de boer! De laatste maanden van de oorlog: /P LEZERS OVER DE HONGERWINTER Zonder de boer zouden we geen tijd hebben om te netflixen en om op vakantie te gaan We vroegen lezers naar hun ervaringen uit de Hongerwinter. Dat leverde honderden aangrijpende brieven op. Maar eerst: de feiten en mythes uit deze periode. Wat ge beurde er precies in de winter van '44-'45? Vijn buren zijn boeren. Brabanders. Zeer be trouwbare, behulpzame, diervriendelijke en luidruchtige mensen. Ze lezen ook mijn boe ken. We hebben dus een goede band. Toen ik vorige week op een dag van mijn werk terug kwam, zag ik opeens een groene vlag aan de straatgevel van de stal van mijn buurman wapperen, pal in het zicht voor eenieder die passeerde. Het opschrift in witte belettering: Trots op de boer! Het kwam me vreemd voor, als een pas sieve rebellie, een stille, bijna wanhopige vorm van opstand. De meeste mensen die werken zijn trots op wat ze doen, sterker nog, ontlenen hun zelfrespect aan hun werk. Waarom dan moet een boer benadrukken dat hij trots is op wat hij doet? We kennen het antwoord: ze staan in het ver domhoekje. Ze worden langs alle kanten belaagd met mis vattingen en nepnieuws. De verstikkende algoritmische bubbels achter sociale media laten hun gebruikers maar al te graag geloven dat de boeren de oorzaak zijn van veel ellende, dat ze milieuvervuilers en zelfs wetsovertreders zijn. een Nederlands gezin door schaarste meer dan 60 pro cent van het inkomen beste den aan voedsel. Nu is dat minder dan 10 procent. Vroeger was het crisis als de mensen geen eten hadden en bij wie stonden ze het eerste op de stoep? Nu is het crisis als de mensen hun hy potheek niet kunnen beta len, want in deze contreien is er toch eten genoeg. En wie zorgt daarvoor? Wij, dagelijkse consumen ten van hun producten, zijn vergeten dat we niet het le ven zouden leiden dat we nu leiden als de boeren er niet waren geweest. Zonder de boer zouden we geen tijd hebben om te netflixen, om te studeren, om op vakantie te gaan, een auto te kopen, een huis te bouwen of zelfs boeken te lezen. Want als er één ding is dat onmetelijk veel tijd en energie kost, dan is het zelfvoorzienend zijn. We zouden ons dagelijks krom moeten werken in onze tuin. We zouden zelf een veestapel moeten hou den om ons van vlees, melk en eieren te voorzien; we /.ouden moeten spitten en planten, /.aaien en oogsten en wieden en maar hopen dat er genoeg te eten is om de winter door te komen. is buitengewoon belabberd en hypocriet, triest ook. Het zijn juist mensen die hun leven verbonden hebben aan hun land en dieren en open staan voor duurzame initiatieven. Maar de grootste boosdoener zijn social media. doemt opeens een nieuwsbericht op dat in 2015 via social media de wereld over wervelde: de toenmalige Engelse pre mier David Cameron zou tijdens zijn studententijd een pri vaat deel van zijn anatomie in een dood varken hebben ge stoken. Wereldwijd volgde er een stroom aan taalvirtuoze krantenkoppen: Piggate, Hameron, Hogging the headlines en Cameron werd binnen tien minuten de risee van de gehele aardkloot. Wat bleek? Het was nep. De journalist verant woordelijk voor dit nieuws zei: het is niet aan mij om de waarheid te schrijven, het is aan de lezer om te beslissen wat al dan niet waar is. dat alle pover beargumenteerde, onfrisse en hysterische be richtgeving over de boeren op social media nep is. Trots op de buur! ^2 Aan het eind van 1944 en het begin van 1945 schrijven we in ons land honger met een hoofdletter H, althans in het westen van het land. Terwijl het Zuiden al van de vrijheid geniet dankzij de opmars van de gealli eerde troepen, gaat de bevolking in en rond de Randstad gebukt onder het juk van de Duitse be zetter én een wurgende honger- crisis. Het begint met de spoorweg stakingen, die tot aan het einde van de oorlog duren. Het perso neel van de NS legt vanaf sep tember '44 het werk neer om de Duitse oorlogsmachine te hin deren. Op die actie volgen weer represailles van de bezetter. Daardoor ligt het transport van onder andere voedsel maanden lang stil. Als later waterwegen dichtvriezen en de distributie nagenoeg helemaal tot stilstand komt, ontwikkelt zich een hu manitaire ramp. Eten en steen kool zijn schaars. Hout wordt goud. Bomen gaan om, hout wordt uit huizen gesloopt om de kachel te laten branden. Artsen en kerkbesturen roe pen op tot beëindiging van de spoorwegstakingen, maar de re gering in ballingschap in Lon den houdt er om strategische re denen aan vast. Zij heeft geen echt goed beeld van de malaise in West-Nederland. Eten wordt voor honderdduizenden een ob sessie. Honger krijgt een afgrij selijk, onmenselijk gezicht. Uit gemergelde kinderen zoeken in vuilnisbakken naar het laatste stukje voedsel. Bij gaarkeukens staan lange rijen voor soep of een beetje pap. In Den Haag zijn ruim 200.000 mensen afhankelijk van de Centrale Keukens. In Am sterdam zijn er dat 400.000. Sui kerbieten en bloembollen zijn het laatste redmiddel om de lege magen te vullen. Het voelt soms ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 GO Maar we vergeten al te gemakkelijk dat we de boeren zeer dankbaar mogen zijn. In de decennia na WOII moest De beeldvorming van de boer in de traditionele media In de schimmige verten van mijn slechte geheugen Als lezer heb ik het hoogstpersoonlijke besluit genomen Suikerbiet en bloembol worden een 'delicatesse' als er verder niks meer is HANS VAN ZON 9 7^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50