boldErm3n.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! balderman.nl É£\V>~'- 4 5»>**v. 5?, 'Vi'V zaterdag 8 februari 2020 Varkenshouder Henk van den Broek stopte ruim twintig jaar geleden al met zijn boerenbedrijf. Hij begon een speelboerderij, met duizenden gasten per week en 64 medewerkers op de loonlijst. ,,Ook toen ging het al over het milieu.'' Lukas van der Storm Uden Op de plek waar 25 jaar geleden de kraam- hokken voor zeugen waren, vinden Fristi en ranja gretig aftrek. Daar waar de vleesvarkens op stal stonden, produceren nu bijna dage lijks trotse kleuters hun knutsel werkje. En de mestput van weleer? Die doet tegenwoordig dienst als bal lenbak. De vele tientallen kinderen die deze vrijdagmiddag voor een par tijtje naar Hullie Speelboerderij in Uden komen, zullen er geen moment bij stilstaan. Maar allemaal struinen ze rond in een oude varkensstal. Waar ondernemer en Hullie-eige- naar Henk van den Broek (57) jaren lang zelf boerde. Het is alweer een jaar of twintig gele den dat hij zijn bedrijf met duizend vleesvarkens en 150 zeugen stopzette. In een schijnbaar heel andere tijd. Er was nog geen verhitte politieke dis cussie over stikstof. De schaalvergro ting in de landbouw was nog een stuk minder ver op streek: Nederland telde grofweg evenveel varkens als nu, maar ruim drie keer zo veel be drijven. En de varkenspest, die had net onbedaarlijk huisgehouden. Ook bij Van den Broek. ,,Er waren hier geen dieren besmet'', blikt hij terug. ,,Maar ze kwamen wel langs om pre ventief te ruimen. 's Ochtends om vijf uur, op vaderdag in 1997. Om tien uur zaten de kinderen klaar met een verrassing. Ik was er niet voor in de stemming.'' Het was in die periode dat Van den Broek steeds heviger begon te twijfe- len over zijn toekomst. Hij was al op jonge leeftijd in het bescheiden boe renbedrijf van zijn vader gestapt. ,,Een paar varkens en wat jongvee.'' Het was de tijd dat het gemengde be drijf van vroeger plaats maakte voor specialisatie. Varkenspest ,,Op de landbouwschool hadden de meesten thuis al grote varkensstal len. Die ambitie had ik ook: ik wilde ondernemen.'' De eerste tien jaar had hij er beslist plezier in. ,,Maar in de jaren negentig kwamen er steeds meer regeltjes. En ging het al over het milieu.'' Zeker op de plek waar Van den Broek boerde: pal naast de Be- dafse Bergen, onderdeel van natuur gebied De Maashorst. Na de varkenspest startte hij zijn varkenshouderij toch weer op. Hij had nota bene net geïnvesteerd in een nieuwe, moderne stal. Tegelij kertijd waren er ook weer nieuwe re gels in aantocht: zijn varkens moes ten binnen een aantal jaar meer ruimte hebben. ,,Investeringen die je als boer nooit terugverdient. Het werd me steeds duidelijker dat ik hier niet gelukkig van ging worden.'' In 1999 kwam er een vrij uitge breide stoppersregeling. Ergens voelde de ondernemer in Van den Broek aan dat hij deze kans moest pakken. ,,Door voor recreatie te kie zen, werd onze locatie aan de rand van de natuur ineens een kans in plaats van een bedreiging.'' Toch had zijn boerenhart er grote moeite mee. ,,Het was de moeilijkste beslissing uit mijn leven. Je hebt geïnvesteerd, een familiebedrijf over genomen. En dan moet je je ouders 12 dagen Rondreis Polen 539,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ANVR 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 10 dagen Barcelona, Van der Valk Costa Brava, Gaudi en Dalf 10 dagen Aan de oevers van het Lago Maggiore Meurende mestpu werd een bomvolle ballenbak v.a. slechts Vertrekapr /mei/juni/ juli/aug/sept/okt. v.a. slechts Vertrek: apr/mei /juni/ juli laugl sept okt. Vertrek: apr/mei /juni/ juli laugl sept okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exct. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrek: apr/meijuni juli aug/sept okt Vertrek: apr, mei, juni, juli, aug, sept okt. Vertrek: apr /mei/ juni/ aug sept okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4