I f IJ 1 «r Wim Hendriks Trofee schrapt een race ft ZEELAND 13 en een afwasteiltje dat aan het raam is geplakt bij de finish gepar keerd. Op de bijrijdersstoel zit de hoofdpersoon. Sinke laat zijn vin gers continu over het toetsenbord van een prehistorische laptop rol len. Blauwe koptelefoon op zijn hoofd, blik op opperste concentra tie. Het is Sinke ten voeten uit. De inschrijfpapieren die in het teiltje zijn beland worden stuk voor stuk verwerkt op een oude Toshiba, die nog steeds op MS DOS draait. Het computerprogramma waarmee hij werkt, stamt uit de jaren tachtig en heeft hij zelf bedacht. ,,Ik kwam op het idee om tijden te registre ren toen ik een kassabonnetje van een bouwmarkt kreeg en daar stond een tijd op geprint. Dat moet met hardlooptijden ook kunnen, dacht ik. Mijn systeem was in de jaren negentig echt revo lutionair in Nederland." Floppy's Thuis in zijn werkkamer tref je nog steeds geen usb-sticks aan, maar wordt alles nog opgeslagen op flop py's. ,,Ja, die verkopen ze nog steeds hoor." Maar het einde van zijn tijd- waarnemerschap nadert, consta teert Sinke met pijn in het hart. ,,Steeds meer organisaties willen overstappen op de chip, dat zou be tekenen dat ik ben uitgepierd." Het zou een einde van een tijd perk zijn. Honderden wedstrijden voorzag Sinke van een uitslag, mis schien wel een miljoen namen voerde hij in op zijn computertje. Maar aan alles komt een eind, beseft Sinke. Van harte? Nee, dat gaat het zeker niet. ,,Ik was uitgenodigd in Goes om te komen kijken hoe het nieuwe systeem gaat werken, maar het leek me beter voor mijn bloed druk om er maar niet heen te gaan." Zijn gezondheid is hem veel waard. Hij koestert die uurtjes in de sportschool. ,,Er komt hier ook nog een vrouw van 93, maar of ik dat ga halen? Meer dan een beetje op de loopband en hometrainer kan ik niet meer." Het doet af en toe wel pijn voor iemand die heel zijn leven sportverslaafd was. Als klein jochie begon hij met turnen, trad in de voetsporen van zijn moeder Nel die in 1939 Nederlands kampioen werd. Daarna kruisten zwemmen, waterpolo, hardlopen en fietsen zijn pad. Zijn loopbaan is imposant maar zoals Sinke het zelf beschrijft: 'Allround, maar nooit top'. „Eigenlijk heb jij hele maal geen lichaam om te sporten", zeiden ze vroeger tegen me. Sinke bewees het tegendeel. Hij zwom zes keer de Westerschelde over tijdens de strijd om de Schel- debeker, deed aan zo'n dertig tien kampen mee en voltooide vijftien Ik kwam op het idee om tijden te registreren toen ik een kassabonnetje van een bouwmarkt kreeg en daar stond een tijd op geprint keer de hele triatlon van Almere. Haalde zelfs een gouden medaille in zijn leeftijdscategorie. Bij gebrek aan meer deelnemers, dat dan weer wel Prostaatkanker Tijdens zijn laatste finish moest de klok na 14 uur, 59 minuten en 59 se conden even worden stilgezet. An ders was hij buiten tijd geëindigd. Maar in 2012 was Sinke 'gewoon' weer van de partij. Hij was toen 71 en had net 39 bestralingen achter de rug wegens prostaatkanker. ,,Het regende die dag en was koud. Na 100 meter zwemmen zat het er al op, ik was onderkoeld geraakt en werd uit het water gevist. Werd ik meteen in zo'n foliedeken gewik keld. Riep die speaker ook nog; dit zal wel het einde van je carrière zijn Sjaak. Lekker opbeurend." Alsof het debacle nog niet groot genoeg was, waren Sjaaks droge kleren ook nog zoek. ,,Die waren al naar de finish gebracht, bleek later. Toen is dochter Natalie maar naar de Zeeman in Almere gegaan om een trainingspak voor me te kopen, want ik had het stervenskoud." Het afscheid van 'zijn' sport doet nog steeds pijn. ,,Ik ben daarna nooit meer in Almere wezen kij ken, ik zou het ook niet kunnen.'' Sinke had zijn laatste triatlon graag anders geregisseerd. Zoals hij graag zelf de touwtjes in handen heeft. Dat bleek eens te meer in 2004 toen hij als docent afscheid nam van het Scheldemond College. Elke aanwe zige kreeg een door Sjaak samenge steld boekwerk cadeau. ,,Deze her inneringen zijn geschreven om te voorkomen dat sprekers een lang verhaal afsteken. Geen interesse, maak de open haard er mee aan", schreef hij in zijn openingswoord. Het probleem is inmiddels be kend in de Nederlandse wieler sport. Door de verminderde po- litie-inzet en de verplichte af bouw van de inzet van burger motoren is het voortbestaan van veel wielerwedstrijden in Ne derland in gevaar gekomen. Ook de Wim Hendriks kwam afgelopen jaar behoorlijk in de problemen. De nieuwelingen editie kon toen voor het eerst niet doorgegaan en ook het hoofdnummer dreigde afgebla zen te worden. Op de valreep sprong burgemeester Lonink van Terneuzen toen in de bres, waardoor in elk geval de klassie ker voor elites en beloften zoals vanouds kon plaatsvinden. Dit jaar maakt de Wim Hendriks Trofee voor het eerst deel uit van de U23 Road Series. De organisa tie wilde daarnaast de nieuwe lingeneditie opnieuw aan het programma toevoegen, maar ziet daar alsnog vanaf. ,,De gestelde eisen waren voor ons te streng", meent wedstrijdsecretaris Lud- wig Kouijzer. Zo eist de politie dat alle toegang tot het afgesloten parkoers volle dig beveiligd wordt. ,,Wat betreft kruisingen en splitsingen is dat natuurlijk geen probleem. Dat kunnen we oplossen met drang hekken en verkeersregelaars. Wij kunnen echter onmogelijk garanderen dat er vanaf geen en kele oprit een auto het parkoers kan oprijden, maar dat is wel de voorwaarde van de politie. Ook verkeersregelaars op de motor bieden geen uitkomst, aange zien die geen stoptekens mogen geven. Dat is enkel voorbehou den aan de politie, waarop we geen beroep kunnen doen voor de nieuwelingenwedstrijd." Onmogelijk Uiteindelijk was echter de ver plichting van het Waterschap de druppel die de emmer deed overlopen. ,,We hadden ondanks alles veel tijd en energie gesto ken in een nieuw parkoers voor de nieuwelingen, volledig in de polder. Daarbovenop eiste ech ter het Waterschap als vergun ningverlener een aansprakelijk heidsverzekering in verband met schadeclaims bij eventuele ongevallen. Uit een rondgang bij verzekeringsagenten bleek zo'n verzekering onmogelijk te zijn." zaterdag 8 februari 2020 GO I Sjaak Sinke actief in zijn ver schillende hoedanigheden: als tijdwaarnemer (linksboven), hardloper (boven), wielrenner (rechts) en zwemmer (rechtson der). FOTO EIGEN ARCHIEF r/" "ün; Scheldebeker wedstrijd 1962 - Sjaak Sinke De organisatie van de Wim Hendriks Trofee was lange tijd hoopvol, maar heeft als nog besloten definitief te stoppen met de nieuwelin genwedstrijden. ,,De eisen waren te streng, waardoor de situatie voor ons niet langer houdbaar was", verklaart Ludwig Kouijzer namens de organisatie. Job de Feijter Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41