II 'Het draait om likes, shares en volgers' 8 ZEELAND MODELBEURS KARTONNEN BOUWPLATEN Als kleine jongen was Wim van der Meer al verzot op de bouwplaten van Veritas. Nu levert hij zelf de platen waar liefhebbers de mooiste dingen van kunnen maken. Volgende week staat hij op de Modelbouwshow. Pakweg tienduizend mensen komen ver moedelijk weer naar de Zeelandhallen in Goes om zich te verga pen aan onder meer miniatuur treintjes, -auto's en -schepen. Ook de Legoclub is weer present met fraaie bouwwerken. Elk jaar krijgt één vorm van modelbouw wat ex tra aandacht. Dit jaar is dat de pa pier- en kartonbouw. Laat dat nu net de specialiteit zijn van Terneu- zenaar Wim van der Meer (72), ei genaar van de in 1994 opgerichte Bouwplaten Uitgeverij Scaldis. Kartonbouw is volgens hem een hobby die momenteel erg populair is. ,,Mijn grootste doelgroep zijn de 65-plussers, maar toch zie ik ook weer genoeg jongens die plezier beleven aan deze vorm van model bouw.'' Volgens de inwoner van Terneuzen is één van de voordelen dat je een model lekker aan tafel in de huiskamer in elkaar kunt zet ten, met als benodigdheden niet veel meer dan lijm en een mesje. ,,Ik heb een keer een klant gehad die was overgestapt van de hout- naar kartonbouw. Dat was in zijn kringen natuurlijk not done, dus zijn eerste bouwplaat kocht hij alsof het om een pornoblaadje ging. De man was het beu om uren met allerlei machines in de weer te zijn in zijn koude schuur. Nu zit hij bij de warme kachel.'' Toen Van der Meer medio jaren 90 met zijn uitgeverij begon, lag de kartonmodelbouw in ons land op z'n gat. Veritas - hét merk van vroeger - bestond niet meer. In zijn platenbestand zitten veelal schepen (Van der Meer werkte zelf bij de Marine en de Waterpolitie), maar ook gebouwen en allerlei voertuigen. Wie het stadhuis van Terneuzen op schaal wil namaken Ik zie weer genoeg jongens die plezier beleven aan deze vorm van modelbouw kan bij hem terecht voor een bouwplaat, maar ook beroemde schepen als de Willem Ruys, de Karel Doorman en de Rotterdam zijn door hem uitgebracht. Een klant die een bestelling doet, krijgt doorgaans een dik boekwerk met bouwplaten, waarop de onderdeeltjes staan die eerst allemaal moeten worden uit gesneden. Daarna begint het op bouwen. In het maken van een wat groter bouwwerk zit vaak meer dan honderd uur werk. In het ontwerpen ervan trouwens nog meer, niet in de laatste plaats omdat de liefhebbers tot in detail uitgewerkte bouwsels verwach ten. Het ontwerpen besteedt Van der Meer uit aan vakmensen in Polen. ,,Die zijn nog wat goedko per", legt hij uit. ,,Als ik het in Ne derland laat doen, moet ik te hoge prijzen vragen aan mijn klanten.'' Nu koop je voor een paar tientjes al een flink schip bij de Terneuze- naar, waarmee volgens hem nóg een groot voordeel van karton- bouw is genoemd. „Wil je zo'n schip van plastic maken, dan kost het al gauw een paar honderd euro.'' Van der Meer zegt niet rijk te worden van zijn bouwplaten, die hij vaak in oplages van 500 tot 1000 stuks laat drukken. Het is hem te doen om het in stand hou den van z'n hobby. De Zeeuws-Vlaming staat zater dag 15 en zondag 16 februari op de Modelbouwshow in Goes. Het evenement in de Zeelandhallen duurt op beide dagen van 10.00 tot 18.00 uur. modelbouwshow.nl. Kijk eens naar actrice Kim Kardas- hian. Het idee alleen al dat ze met enkele klikken haar ervaringen en gedachten met 159 miljoen volgers deelt. Donald Trump is er vast ja loers op. Nikkie de Jager, beter be kend als Nikkie Tutorials, is een an der voorbeeld. Het filmpje waarin ze onthulde dat ze transgender is, werd 33 miljoen keer bekeken. ,,Haar be reik is daarmee groter dan dat van alle Nederlandse talkshows bij el kaar", zegt trendanalist Thijs Pep ping (32). Zondag 16 februari gaat het in de Kloveniersdoelen in Middelburg over jongere generaties. Thijs Pep ping staat op als spreker van de ko mende Zeeuwse Zondag-lezing. Leefwereld Pepping studeerde aan de Universi teit voor Humanistiek in Utrecht. Nu werkt hij als trendanalist bij het onderzoeksbureau SogetiLabs. Hij kijkt vooral naar de invloed van technologie op individuen, organi saties en samenleving. In dat kader doet hij veel onderzoek naar de digi tale leefwereld van j onge generaties. Neemt het empathisch vermogen van jongeren af als ze hele dagen op Ze zijn post- materialistisch, post-hiërarchisch en post-realistisch hun mobiel en achter hun beeld scherm zitten? Onderzoekers zijn het er niet over eens. Thijs Pepping: ,,Jongeren leggen makkelijker con tacten wereldwijd dan met leeftijd genoten in hun directe omgeving. Geen like op hun verjaardagsfoto op Instagram is een reden om ernstig in mineur te raken. Maar zijn ze daar mee anders, minder sociaal dan de na-oorlogse boomers?" Wie tussen 1995 en 2015 is gebo ren, wordt aangeduid als de Genera tie Z of de Synthetische Generatie. De millennials werden tussen 1980 en 1995 geboren. Analist Pepping heeft drie post-begrippen voor die generaties paraat: ,,Ze zijn post-ma- terialistisch. Klimaatverandering, genderneutraliteit, zelfontplooiing vinden ze belangrijker dan geld en goederen. Hun stem is zwaarwe gend, Generatie Z en millennials zijn samen goed voor 65 procent van de wereldbevolking. Ze zijn post-hië- rarchisch, de relatie baas-manager werknemer is veel platter geworden. In hun wereld heb je de hiërarchie van de sociale media: het draait om de aantallen likes, shares en volgers. En ze zijn post-realistisch, omdat ze 'onlife' zijn, online en het echte le ven zijn voor hen hetzelfde. Het mooier maken van de werkelijkheid hoort daarbij. Op mijn Huawei-ca- mera zit standaard een beautyfilter dat alle rimpels en pukkels verdon keremaant." zaterdag 8 februari 2020 'Alsof het om een pornoblaadje ging' Rob Paardekam Goes Wim van der Meer: ,,Wil je zo'n schip van plastic maken, dan kost het al gauw een paar honderd euro.'' foto peter nicolai -Wim van der Meer, platenmaker In wat voor wereld leven we straks. Straks? Nu al! Trendana list Thijs Pepping doet in zijn Zeeuwse Zondag-lezing een boekje open over de jongeren van nu en straks. Jan van Damme Middelburg f JK - Thijs Pepping, trendanalist Zeeuwse Zondag met Thijs Pep ping: 16 februari om 14.00 uur in de Kloveniersdoelen Middelburg. Kaarten a 14 euro in de Drvkkery in Middelburg of via de online ticketverkoop van de boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36