Muur van Altena wordt hersteld 'Verplaatsing coffeeshops is geen oplossing' Voorde Ët1MS-,- Jonge dansers maken eigen voorstelling 7 SUBSIDIE WATERSCHAP waterkering van Vlissingen is de Muur van Altena niet echt meer nodig. Maar Waterschap Scheldestromen wil (en moet) de hoge gemetselde muur tussen Vissershaven en Oranjemolen als historisch erfgoed wel opknappen. m Vlissingen Het schap doet een be roep op de regeling 'Restauratie rijksmo numenten provincie Zeeland 2020'. De ge meente Vlissingen, ook overtuigd van het historisch belang van de ruim vierhonderd jaar oude We weten dat vooral het voegwerk binnen afzienbare tijd een herstelbeurt nodig heeft muur, vraagt de subsidie voor het schap aan bij de provincie. De De Muur van Altena gezien vanaf het Keizersbolwerk in Vlissingen. foto lex de meester Muur van Altena is de hoge ste nen muur langs de Oranjedijk, van de Vissershaven tot aan de Oranjemolen. Voor die molen in 1699 werd gebouwd heette het Bastion van de Oranjemolen nog het Bolwerk van Altena. Voegwerk Waterschap Scheldestromen weet nog niet precies wanneer ze aan het opknappen van de Muur van Altena begint, laat een woord voerster weten. ,,De muur staat niet op omvallen, maar we weten dat vooral het voegwerk binnen afzienbare tijd een herstelbeurt nodig heeft. We vragen subsidie aan om het werk in ons werk schema op te kunnen nemen en op tijd te kunnen beginnen." De woordvoerster meldt dat de status van rijksmonument het schap verplicht de Muur van Al- tena goed te onderhouden. De muur ziet er uit als hindernis om de Schelde en de Noordzee geen toegang tot Vlissingen te geven, maar heeft al vele decennia geen zeewerende taak meer. Er ligt een 'blinde, verborgen, zeewering' voor de Oranjedijk, die - met en kele golfbrekende pieren - de klappen opvangt. Sluise roversbendes Behalve als zeewering is de Muur van Altena geschiedkundig ook interessant als onderdeel van de vesting Vlissingen. De hoge ste nen muur maakte het roversben des, die onder meer uit Sluis kwa men, moeilijker om onverwacht vanaf het strand de stad te bestor men. De kinderen dansen allemaal bij Dance Center Dazzle. De kinde ren hebben zelf de verhaallijn en spannende belevenissen be dacht voor dit sprookje. De cho reografie is gemaakt door de juf fen en meesters. ,,Er zitten aller lei bizarre dingen in", vertelt Joke Provoost van Dazzle. ,,Het begint met boswachters die in het bos coconnetjes zien waar vlinders uitkomen." De kindervoorstelling wordt opgevoerd door kinderen van 4 tot en met 12 jaar: 69 meisjes en 1 jongen. ,,Ja, het is helaas nog steeds zo dat jongens geplaagd worden als ze gaan dansen. Ze vinden het op zich wel leuk, maar uiteindelijk kiezen ze toch vaak voor iets anders", consta teert Provooost. ,,Dat is heel jam mer, want ze kunnen het goed." De kindervoorstelling begint zaterdag om 15.00 uur en duurt drie kwartier. Na de pauze mo gen de jonge dansers in groepjes het podium op om te laten zien hoe goed ze zijn in jazzdans, tap dans en kinderdans. De kindervoorstelling is één van drie voorstellingen die Dazzle dit weekeinde geeft in de schouwburg. Zaterdagavond (20.00 uur) en zondagmiddag (15.00 uur) is het podium voor vijftig dansers vanaf twaalf jaar. ,,Zij laten stijlen zien als jazz, freestyle jazz, tapdans en mo derne dans", zegt Provoost. Meer informatie over de voor stellingen van Amazing Dazzling Weekend en de kaart verkoop is te vinden op de web site van Zeelandtheaters. Het was niet voor het eerst dat Van den Tillaar de gemeenteraad waar schuwde voor verplaatsing van cof feeshops. Hij stelde al eerder dat shops en bezoekers beter in de ga ten kunnen worden gehouden in de drukke binnenstad dan in een buitenwijk. Hij voegde er donder dagavond laat tijdens de vergade- ring van de commissie Algemeen Sociaal aan toe dat hij - net als eer der bij de Terneuzense shop Checkpoint - een grote toeloop van gebruikers vreest als er een makke lijk bereikbare plek voor een drugs verkooppunt komt. Van den Tillaar onderkent overi gens dat 'het een illusie is dat er een vestigingsplaats zonder overlast is te vinden'. Hij droeg enkele 'bouw stenen' aan voor de lopende raads- discussie over het terugdringen van, vaak 'drugsgerelateerde', over last in de Vlissingse binnenstad. Vijf oppositiepartijen (POV, PvdA, SGP, VVD en CDA) hielden vorige herfst een bijeenkomst on der de noemer 'Stop de overlast'. Tijdens die bijeenkomst werden mogelijke oplossingen voor ver- mindering van de door bewoners ervaren overlast aangedragen. De suggestie dat iedereen boven de achttien softdrugs mag kopen, dook toen ook al op. In Vlissingen geldt het ingezetenen-criterium, dat zegt dat alleen mensen die in Nederland wonen een kleine hoe veelheid softdrugs mogen kopen. Meer straathandel Die beperking leidt tot meer straat handel, doordat bijvoorbeeld toe risten uit België en Duitsland de coffeeshop niet in mogen, stelt het vijftal oppositiepartijen. In Zeeland hebben Vlissingen, Terneuzen, Goes en het Openbaar Ministerie echter afgesproken zich aan het in gezetencriterium te houden, bena drukte Van den Tillaar nog eens. Maar hij is bereid een proefvoor het loslaten van het ingezetenencrite- rium te bepleiten. ,,We moeten dan wel af kunnen spreken dat we de Het is beter in de gaten te houden in de drukke binnenstad dan in een buitenwijk pilot afbreken als die niet blijkt te werken en de overlast niet af neemt." Door strenge controles op onder verhuur is de overlast in woonwij- ken de laatste jaren teruggedron gen, betoogde de burgemeester. ,,Eigenaren van huurpanden moe ten aan strenge eisen voldoen om de benodigde vergunningen te krij gen. We houden maandelijks met vertegenwoordigers van onder meer politie, brandweer en de be lastingdienst integrale controles van huurpanden. We hebben on langs vier vergunningen ingetrok ken en eigenaren van 35 panden kregen een waarschuwing dat ze nog niet aan alle eisen voldoen." De vijf oppositiepartijen wilden begin volgende maand een tweede bijeenkomst in de binnenstad hou den. Pim Kraan (POV) kondigde aan dat het waarschijnlijk voorjaar wordt voor de bewoners worden bijgepraat. zaterdag 8 februari 2020 WA René Hoonhorst -Woordvoerster Waterschap Scheldestromen ,-M pil «M» Een half jaar lang hebben ze ventig kinderen aan hun sprookje gewerkt. En zater dag mogen ze dat eindelijk opvoeren, in de schouwburg van Middelburg: de dansvoor stelling Groen is gras... groen is gif Maurits Sep Middelburg Verhuizing van coffeeshops uit het centrum van Vlissingen le vert slechts verplaatsing van overlast op, volgens burgemees ter Bas van den Tillaar. Hij vreest een 'Checkpoint-effect' als de Vlissingse coffeeshops uit de binnenstad vertrekken. René Hoonhorst Vlissingen - Bas van den Tillaar, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35