Vlamingen zorgen in Rozenoord Off icier verpest feestje van jarige verdachte (37) 5 Jaap Kramer richt stichting op bij gebrek aan een opvolger De machines snijden zich moeite loos door het nog natte populieren hout. Houtsnippers vliegen in de rondte terwijl een lichte geur van hout zich door de werkplaats ver spreidt. Kramer kijkt rustig toe hoe de beitels een paar klompen uithol len. Nog even en de ruwe versie van een nieuw paar klompen is klaar. ,,Deze moeten nu eerst drogen en daarna werken we ze af." Jaap Kramer van Klompenmake rij Traas beheerst het vak van ma chinaal klompen maken tot in zijn vingertoppen. Vijftig jaar loopt hij Klompenmakerij is wel immaterieel erfgoed volgens de Unesco er al rond. Eerst als krullenjongen en sinds 25 jaar runt hij de zaak sa men met zijn vrouw. Het bedrijf is nog de enige machinale klompen makerij in Zeeland. En het beeld over heel Nederland is niet veel rooskleuriger want landelijk zijn er nog elf bedrijven die machinaal klompen maken. ,,Er zijn nog wel meer mensen die handmatig klom pen snijden. Die vind je nog wel op markten, maar dat is meer hobby." Een belangrijke oorzaak van de te rugloop is dat steeds minder men sen op klompen lopen. En dat heeft niet alleen met mode te maken. ,,Het is ook een gevolg van de regel geving. Vroeger liepen bouwvak kers, metselaars of timmerlui alle- maal op klompen. Maar dat mag niet meer. En na het uitbreken van de MKZ-crisis verkopen we ook niet meer aan veemarkten." Daarom richt Kramer zich tegen woordig nog alleen op de verkoop via internet en de eigen winkel. Nieuwe toekomst Het bedrijf aan de rand van Hein kenszand is niet te missen. Op het erf liggen enorme stammen popu lierenhout te wachten op verwer king en in de schuren zit de klom penmakerij. Maar nu hij de zestig is gepasseerd zoekt Traas zo langza- merhand een nieuwe toekomst voor het bedrijf. Niet dat hij nu stopt, maar over een paar jaar wil hij wel met pensioen. ,,Ik wil al die kennis die ik heb opgebouwd in al die jaren niet verloren laten gaan." En omdat een opvolger zich niet aandient, ging hij op zoek naar an dere manieren om het ambacht te behouden. Het leidde tot de oprich ting van de stichting Behoud van de machinale klompenmakerij. „Want het is wel immaterieel erfgoed. De Unesco zegt dat we verplicht zijn om dit in stand te houden.'' De stichting zoekt financiering om de machines over te kunnen nemen. En als dat eenmaal een feit is, kan Mijn droom is dat er ooit nog een werkend klompenmuseum komt Kramer zich richten op het oplei den van (jongere) mensen tot klompenmaker. Uiteindelijk moet de stichting zichzelf kunnen be druipen, met vrijwilligers die klompen maken en inkomsten vanuit de verkoop. En wie weet, komt zijn droom ook nog wel uit. ,,Dat er ooit nog een werkend klompenmuseum komt", zegt hij met een lach. ,,Ik heb hier van drie generaties spullen liggen. We heb ben hier een prachtige molen die is gerestaureerd, daar zou het mooi bij kunnen", filosofeert hij. Zo ver is het nog niet. Eerst moet het am bacht worden behouden en daar stopt hij samen met een paar ande ren veel energie in. Sluis De uitwisseling is onderdeel van het project Lerende Euregio Schel- demond. Het project heeft als doel studenten in de grensregio over de grens te laten werken. Volgens projectcoördinator Aicha Ait Bari kan het project een oplossing zijn voor het personeelstekort in de sector. ,,Wij willen studenten in de grensregio bewust maken dat ze over de grens kunnen werken." Via de uitwisseling kunnen stu denten ervaren hoe het is om te werken over de grens. Want daar gaan sommige dingen anders dan zij gewend zijn. ,,Er is een tekort aan werknemers in de zorg, dus ie- Via de uitwisseling kunnen studenten ervaren hoe werken over de grens voelt dereen met een zorgdiploma is no dig." Bari vertelt dat diploma's in vaardigheden worden vertaald zo dat het over de grens duidelijk is wat de student kan." Om dit goed te doen, wordt samengewerkt met ITEM, een onderzoeksinstituut dat is opgezet vanuit de Universi teit Maastricht. Bewuste keuze Vanaf maandag worden negen Vlaamse studenten ingewerkt in Rozenoord. Zij gaan alle taken overnemen. Het is de tweede keer dat ZorgSaam en ZoWe samen werken. Het experiment is vorig jaar zo goed bevallen dat ze beslo ten door te gaan. De keuze voor ouderenzorg is een bewuste ge weest, omdat de vraag naar perso neel daar het hardst stijgt. Het is de bedoeling dat de uit wisseling elk jaar een optie wordt voor zorgstudenten. Volgend schooljaar worden Nederlandse studenten over de grens uitgewis seld. MIDDELBURG Het goede bericht: de 37-jarige D. I. uit Goes ontving gisteren van de rechtbank in Mid delburg felicitaties, want hij was ja rig. Het andere nieuws: hij hoorde een celstraf van achttien maanden, waarvan tien maanden voorwaar delijk, tegen zich eisen evenals toe zicht door de reclassering en even tueel opname. I. wordt verdacht van diefstal van een portemonnee en autosleutels uit een woning in Lewedorp, een poging tot straatroof in Goes mis handeling van zijn kinderen en tanken zonder te betalen. De dief stal klopte, zei hij, het tanken leek hem sterk want hij betaalt altijd en het mishandelen van de twee jonge meisjes ontkende hij bij hoog en laag. Dat de kinderen amper te eten kregen, er onverzorgd en verwaar loosd uit zagen en voor op school ook niets te eten bij zich hadden, werd eveneens ontkend. Het was zijn ex, zo zei hij. Die was verslaafd, het huis was een gore bende en hij had een filmpje van haar gezien waarin ze de meisjes sloeg. Dat alles, met uitzondering van het tanken, gebeurde in 2016. Waarom het allemaal zolang heeft geduurd eer de zaak werd behan deld kon de officier van justitie niet zeggen. ,,Ik heb drie jaar lang gepro beerd dit op zitting te krijgen. Ik zou het echt niet weten.'' Uitspraak 21 februari. zaterdag 8 februari 2020 GO Klompenmaker wil kennis kwijt De liefde voor het product, de passie voor het ambacht. Het straalt ervan af bij Jaap Kramer, machinaal klompenmaker in Heinkenszand. En dat is exact de reden dat hij een stichting heeft opgericht. Om zo het vak voor de toekomst te behouden. ,,Want ik heb geen opvolger." Melita Lanting Heinkenszand -Jaap Kramer -Jaap Kramer, klompensnijder De samenwerking tussen Zorg- Saam en zorgonderwijsinstel- ling ZoWe uit Brugge krijgt een vervolg. Deze week worden negen Vlaamse studenten inge werkt die acht weken zullen werken in ouderenzorginstel ling Rozenoord in Sluis. Jaap Kramer: ,,Ik wil de kennis die ik heb opgedaan in al die jaren niet verloren laten gaan.'' foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33