J: 35 COLIJN 4 r if r ROMAN VERGETEN RAMP VAN 1911 Saskia Maaskant schrijft over 'de vergeten storm' die Bruinisse trof. Het toen grootste mosseldorp van Nederland verloor het merendeel van zijn schepen. wmuu.K 1 Ertsschip met explosief gas naar Westerschelde Het is haar vierde boek en haar eerste histori sche roman. En het is meteen een heel bij zondere. In Meermin nen verdrinken niet speelt de over- opa van schrijfster Saskia Maas kant (38) een belangrijke rol. Mari- nus Okkerse was dorpsomroeper in Bruinisse Dat was hij in een tijd dat het toen grootste mosselvissersdorp van Nederland getroffen werd door een 'vergeten' storm: de Stormramp van 1911. In het dorp, dat 2800 inwoners telde, zaten 270 gezinnen na die ramp financieel aan de grond. „Bruinisse had 150 schepen liggen, allemaal hoogaar zen. Na die ramp waren er nog maar 20 over", vertelt Maaskant die zelf sinds twaalf jaar in Som- melsdijk woont. Haar nieuwe boek komt pas in mei uit, maar maakt nu al her en der in het land de tongen los. ,,Of ik er nu in Groningen of Eindho ven over vertel, mensen hangen aan je lippen. Dat dit écht is ge beurd en dat het eigenlijk om een vergeten storm gaat. Dat doet wel wat." In heel Nederland vielen er 53 doden, in Bruinisse één. Dat, vergeleken met de Watersnood ramp, relatief kleine aantal slacht offers heeft er waarschijnlijk aan bijgedragen dat de storm nauwe lijks bij mensen bekend is. Ook omdat er sindsdien veel tijd is ver streken. Schokkend Tijdens lezingen brengt de auteur die ramp, ook door de foto's uit het Zeeuws beeldarchief die ze daarbij laat zien, weer tot leven. Dat er in dat dorp met de toen grootste mosselvloot van het land nog maar twintig schepen resteerden, is 4 bH schokkend. ,,Daar zijn mensen stil van." Zelf vindt Maaskant het ook be langrijk dat haar boek juist nu uit komt. In een tijd dat de mosselsec tor het megazwaar heeft. ,,De mosselschepen hier worden nu bij de vleet verkocht. Bruinisse, Ne derland en ook Vlaanderen moe ten er aan herinnerd worden hoe groot mosseldorp Bruinisse is ge weest." Meerminnen verdrinken niet draait om het 13-jarige meisje Janna uit Bruinisse. Het boek is ge baseerd op ware gebeurtenissen Of ik er nu in Groningen of Eindhoven over vertel, mensen hangen aan je lippen en ware personages. ,,Janna is een meisje dat geleefd zou kunnen hebben in het Bruinisse van 1911. Maar een aantal personen om haar heen heeeft echt bestaan, zoals mijn overgrootvader Marinus Ok- kerse." De toen 26-jarige Marinus was kleermaker, barbier en dorpsom roeper. In die laatste functie heeft- ie ook een belangrijke rol gespeeld tijdens die helse storm. ,,Zijn ka rakter heb ik uit verhalen van mijn tante en mijn moeder. Het was een boefje. Met een enorme hu mor en een legendarisch loopje", diept de ras-Bruse uit de overleve ring op. Het voelt voor haar heel eervol om over hem te schrijven. Ook haar opa Piet Maaskant, die in 2018 overleed, inspireerde haar bij het schrijven van het boek. Als per soon, maar ook als bouwer van mosselschepen. Ze draagt het boek, dat in mei uitkomt, aan hem op. ,,Ik denk dat hij dit geweldig gevonden zou hebben." Maaskant debuteerde als jeugd boekenschrijfster in 2011 met De Verteller van Beorga. Daarna volg den Kieuw en Dromer. Met haar boeken sleepte ze verschillende nominaties en prijzen in de wacht. VLISSINGEN De bulkcarrier die weken stillag voor de kust van Oostende wegens ontploffingsge vaar is gisteren verplaatst naar de Westerschelde. De Veiligheidsre gio Zeeland heeft daar toestem ming voor gegeven, mede van wege de verwachte storm. Het schip, met aan boord een lading ijzererts, moet ontgast worden van waterstof en ligt nu vlak voor de kust bij Borssele. IJzererts is op zich geen gevaarlijke stof, maar als het begint te broeien ontsnappen er mogelijk gassen zoals waterstof. Ook waterstof vormt geen acuut gevaar voor bemanning, scheep vaart, milieu en volksgezondheid maar is wel ontvlambaar. Vandaar dat voorzichtigheid toch geboden is. Het schip lag uit veiligheids- overwegingen op ongeveer 31 kilo meter van de kustlijn en op 2 zee mijl (3,7 km) van andere schepen die voor anker liggen. Vandaag kreeg het schip van de Gemeen schappelijke Nautische Autoriteit (GNA) en de VRZ toestemming de Westerschelde op te varen, waar het veiliger ligt. Zondag kan op open zee windkracht 10 van kracht worden. BEVEILIGING *24-uurs meldkamer-service zaterdag 8 februari 2020 GO Bruse vloot ging in storm ten onder Esme Soesman Bruinisse I tmJ M 4 Li Saskia Maaskant woont met haar gezin in Sommelsdijk, maar is nog vaak in Bruinisse te vinden. foto marieke mandemaker - Saskia Maaskant, auteur Zie ook: saskiamaaskant.nl Lewestraat 43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel. 0113 213 720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl A INBRAAKBEVEILIGING A MELDKAMER PAC TOEGANGSCONTROLE A ALARMOPVOLGING A BRANDBEVEILIGING A CAMERABEWAKING r'kend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32