Geen huisarts. Wat nu? Vincent Bosch: rechtszaak is noodzaak ZEELAND 3 m wordt. Sommige onderdelen kun nen het best geconcentreerd worden in een groot gezondheidscentrum verder weg; andere zorg moet dicht bij de mensen blijven. „Zie het als de Albert Heijn XL met een zeer breed assortiment en de lokale supermarkt voor de dagelijkse boodschappen. Zo De patiënt kan binnenkort chatten en beeldbellen met een huisarts in Tilburg willen we in heel Zeeland een dek kend netwerk organiseren." Digitale huisartsenzorg ontlast de huisarts: die krijgt minder pa tiënten in de spreekkamer, zo dat er ruimte ontstaat om nieuwe patiënten aan te ne men. De huisarts moet daarnaast zo weinig moge lijk tijd kwijt zijn aan hulpvragen die eigenlijk niet op zijn terrein liggen. Denk aan zaken die het maatschap pelijk werk moet oplossen, geeft Zwaan aan. Wachtlijst Hoeveel mensen in heel Zeeland precies op een huisarts wachten, is onduidelijk. Alleen de ZHCO (Zeeuwse Huisartsen Coöperatie) heeft een officiële wachtlijst, die ie der kwartaal wordt weggewerkt. In de ZHCO werken huisartsen samen op de Bevelanden, Schouwen-Dui- veland en Walcheren. Mensen die een huisarts zoeken in Middelburg, kunnen zichzelf opgeven via de website van de ZHCO. Ieder kwar taal overleggen de huisartsen welke praktijken plek hebben. Alleen bin nen Middelburg worden op deze manier mensen aan een huisarts ge holpen. De wachtlijst is nadrukkelijk niet bedoeld voor mensen die van huisarts willen wisselen. Iemand die niet bij een praktijk inge schreven staat en acuut een huisarts no dig heeft, kan naar elke huisarts (of huisartsen post) bellen voor een con sult. Dat kost de patiënt niets. Naar de SEH (zieken huis) gaan, valt onder het eigen risico. Chronisch zie ken, die regelmatig bij de dokter langs moeten voor controle van diabetes, hartpro blemen of copd, moeten wachten tot ze een vaste huisarts hebben. „Controle kan dus niet plaatsvinden", aldus CZ-woordvoerder Arjen Zwaan. Voor chronische problemen - zoals terugkerende hoofdpijn, ec zeem of zweetvoeten - moetje ook bij je vaste huisarts zijn. CZ werkt aan een oplossing voor deze groep pa tiënten: de digitale huisartsenzorg, die op korte termijn beschikbaar moet ko men. Digitale huisartsenzorg is bedoeld voor relatief eenvoudige vragen over de gezondheid. Binnen enkele maanden krijgen Zeeuwse verzekerden de moge lijkheid eenvoudige gezondheidsvragen te stellen via de chat. Indien nodig kan een online videogesprek ingepland worden (beeldbellen). ,,Ja. En tegen coalitiepartijen in de gemeenteraad. Zij hebben met hun meerderheid het collegebesluit im mers bekrachtigd. Ze proberen in formatie te begraven." ,,Dat is wel de bedoeling. Maar de afgelopen twee weken zijn er e mails en brieven uitgewisseld waardoor er twijfel is ontstaan of dat nog steeds de bedoeling is. Het is niet meer zo duidelijk dat alle tweehonderd documenten open baar worden. Aangezien we de mo gelijkheid kregen om die procedure vóór een besloten vergadering van komende donderdag te voeren, is één en één twee. Er wordt gelijk uitspraak gedaan. Dus als de ge heimhouding wordt opgeheven kunnen we donderdag vrijuit spre ken." ,,Wat er in staat, mag ik nog niet vertellen. De stukken zien met name toe op het proces. Welke keu- We hopen antwoorden te krijgen op onze vragen. En het allerbelangrijkste: er ontbreekt een mea culpa zes er gemaakt zijn, door wie. Maar het gaat ook over signalen die gene geerd zijn. Met name op dat laatste punt is wel wat verduidelijking ge wenst." ,,Daarin wordt gesproken over die tweehonderd documenten die nu nog geheim zijn en de dossiers die al wél openbaar zijn gemaakt. We hopen antwoorden te krijgen op onze vragen. En het allerbelangrijk ste: er ontbreekt een mea culpa. Ex cuses blijven iedere keer uit. Het college vindt dat ze gedaan heeft wat ze kon. Wij vinden dat niet." ,,De overheid moet transparant zijn en zoveel mogelijk proberen open baar te zijn. Dat is in dit geval niet gebeurd. Daarom zijn we ook ge noodzaakt die rechtszaak te begin nen." zaterdag 8 februari 2020 op bezoek bij de dokter - Arjen Zwaan, woordvoerder CZ Woordvoerder Arjen Zwaan van zorgverze keraar CZ. FOTO AMANDA MANUEL/OZ Om wachtlijsten te bestrijden, wordt ook geke ken naar een huisarts op afstand die via een beeldscherm mensen kan helpen. foto getty images PVV-raadslid Vincent Bosch staat dinsdag in de Bredase rechtbank tegenover zijn eigen gemeente. De inwoner van Poortvliet eist dat geheimhou ding van 200 documenten over de mislukte renovatie van zwembad De Spetter in Tholen per direct vervalt. Michiel Bouwman Tholen Een rechtszaak tegen je eigen col lege van burgemeester en wet houders? Dat gaat dus over tweehonderd - voor de buitenwereld - geheime stukken over de mislukte renova tie van zwembad De Spetter. Maar pas geleden is toch besloten dat die geanonimiseerd online ko men? Wat staat er in dat zó belangrijk is? En die besloten vergadering van donderdag? Een besloten vergadering, ge heime stukken, anonimisering... Wat zegt dit nou eigenlijk alle maal? De tweehonderd documenten die Bosch openbaar wil hebben, gaan over het renovatieproces van zwem bad De Spetter. In dat proces zijn verkeerde keuzes gemaakt, zoals het gebruiken van blokken chloor in plaats van vloeibaar chloor. Daar door werd het zwemwater afgelo pen zomer dertien keer zó troebel dat het bad eerder dicht moest. Het herstel kost de gemeente ruim een ton en wordt nu uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31