Heeft u nog een huisarts? li Terneuzenaar twee jaar langer in tbs-kliniek Voorarrest van 88 dagen is genoeg voor bedreiging Dwarsfluit 2 Iemand die al maanden tevergeefs probeert een huisarts te vinden? In Zeeland kijkt niemand er meer van op. De nood is hier zo hoog, dat Zeeland vooraan staat bij experimenten met digitale huisartsenzorg. Een consult of controle via een beeldscherm is straks heel normaal. HUISARTSENTEKORT EXPERIMENT Commentaar Heeft u een huisarts? Nog niet zo lang geleden was dit een vreemde vraag. Natuurlijk heb je een huisarts. Want hij of zij is je medische houvast. De eerste die je opzoekt als je zorg nodig hebt. De arts die je kent, die snel onschuldige ongemakjes kan onderscheiden van serieuze kwalen, die je goed helpt en die je zo nodig doorverwijst naar een specialist. De huisarts is onmisbaar. Zeeuwen zullen het meer en meer zonder die steun en toe verlaat moeten doen. Want er zijn veel te weinig huisartsen. En het wordt alleen maar erger omdat er binnenkort veel met pen sioen gaan. Pogingen om dit tij te keren met allerlei lokacties leveren weinig op. Verzekeraars beginnen zorg op afstand te promoten omdat zij inzien dat het huisartsentekort structureel is. Dus het moet via chats en met beeldbellen. Dat is beter dan niets, maar voor een echt consult moet een arts je kunnen aan raken. De komende jaren zijn in Zeeland ruim honderd nieuwe huis artsen nodig. Die komen er zeer waarschijnlijk bij lange na niet. Zeeuwen zullen het merken. Aan de wachtlijsten, aan een steeds strengere voorselectie door triagisten, aan huisartsen die niet genoeg tijd voor je hebben, aan lapmiddelen van verze keraars. Wijt het niet aan de huisartsen en hun helpers. Wijt het aan de regering. Die ziet dit al jaren aankomen, maar doet dui delijk te weinig. Er zijn bijvoorbeeld nog steeds onvoldoende opleidingsplaatsen. Zeeuwen zullen komende jaren moeten bedelen om wat tijd van de dokter O. mocht dus direct naar huis. Op 23 oktober kreeg hij het in de Bach- laan in Terneuzen aan de stok met een plaatsgenoot, waarbij minder fraaie wensen richting zijn doch tertje en moeder werden geuit. De tengere O. stapte uit zijn auto en stond met een moersleutel in zijn hand tegenover zijn beduidend grotere opponent. ,,Om me te ver dedigen", verklaarde hij. O. stapte weer in zijn auto en scheurde weg. Hij keerde en reed ALMANAK Norah (8) uit Terneuzen ging deze week bepakt en bezakt naar school. Eigen rugtas met broodtrommel, rugzak die haar vriendinnetje een dag ervoor na het spelen was vergeten mee te nemen, een gymtas Ze leek wel een bepakte soldaat. En dan moest er voor een muziekpro- met een 'zwieper' richting zijn op ponent en diens moeder. Ze moes ten wegspringen om het vege lijf te redden, hadden ze verklaard. Daar bleek overigens niets van, want ze stonden op de stoep. Geen poging zware mishande- Terneuzenaar kreeg het aan de stok met een plaatsgenoot en bedreigde hem ling, maar twee keer bedreiging, oordeelden zowel de officier als de rechtbank. En omdat de rechtbank oor deelde dat de op te leggen straf niet hoger zou worden dan het voorar rest mocht O. in dit geval de zaal verlaten. Als vrij man. ject ook nog een koffer met daarin een dwarsfluit worden meegenomen. Op het school plein ging het mis; Norah strui kelde over de tas met het mu ziekinstrument. Maar eigenlijk moest dat ook wel gebeuren, concludeerde ze: „Logisch toch, dat ding heet een dwarsfluit!" Wijkagent verdachtvan handel in viagra Gratis naar het Watersnoodmuseum Het is vandaag open dag in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Van 10.00 tot 17.00 uur mag iedereen gratis naar bin nen. Zowel in het mu seum zelf als in het naastgelegen Vijfde Cais son, waar nu de brasse rie en het kenniscentrum zitten, zijn uitgebreide programma's met lezin gen en workshops. Ook voor kinderen. Er is onder meer een lezing van een forensisch onderzoeker. Vlissingen Boulevard volgend jaar goed verlicht „Wanneer de zorgvraag zich daar voor leent, kan de patiënt binnen kort chatten en beeldbellen met een huisarts in Tilburg", aldus woordvoerder Arjen Zwaan van CZ. Ook heeft CZ een team standby dat in geval van nood inspringt als een praktijk onverwacht sluit. Zwaan laat weten dat CZ zelf Zeeuwse huisartsen opzoekt om te bespreken wat er komt kijken bij een pensioen, 'om te voorkomen dat we verrast worden door dit soort scenario's'. De noodkreet van de Patiëntenfederatie over het ge brek aan huisartsen is in Zeeland oud nieuws. Veel praktijken nemen al lang geen nieuwe patiënten meer aan. Zorgverzekeraar CZ zoekt de zonnige kant van het verhaal: in Zeeland, waar het water tot de lip pen staat, worden oplos singen bedacht waar straks heel Nederland van profiteert. Want het tekort openbaart zich nu nog vooral aan de randen van Nederland, maar op korte termijn krijgen ook steden als Rotterdam, Eindho ven en Den Bosch er mee te maken. Zeeuws model CZ ziet voor de lange termijn een 'Zeeuws model' voor zich, waar bij de zorg opgeknipt Het Openbaar Ministerie in Mid delburg vindt dat de tbs van de 33- jarige S. B. uit Terneuzen met twee jaar moet worden verlengd. Die kreeg B. in 2005 opgelegd voor de doodslag op de toen 47-jarige Peter de Blok uit Reuzenhoek. Evenals de officier is de kliniek waarin B. ver blijft van mening dat er met twee jaar moet worden verlengd. B. zou meer tijd nodig hebben om te reso cialiseren. B. kreeg destijds naast de tbs een celstraf van drie jaar opgelegd om dat hij samen met de toen 41-jarige R. D. uit Terneuzen Peter de Blok begin december 2004 in diens wo ning in Reuzenhoek op gruwelijke wijze om het leven had gebracht. Zagen De onder invloed verkerende B. en D. gingen naar de woning van De Blok en begonnen hem te mishan delen door onder meer een stofzui ger en een tv-toestel op zijn hoofd te smijten. B. besloot een einde aan het lijden van de toen al bijna ster vende De Blok te maken door in diens nek te zagen. Kort daarna overleed Blok aan een schedelbasis- fractuur, verschillende botbreuken, ernstige weefselbeschadigingen, een geperforeerde long en hersen beschadiging. Uitspraak 21 februari zaterdag 8 februari 2020 II De 27-jarige Terneuzenaar D. O. stond gisteren na de behande ling van zijn zaak bij de recht bank in Middelburg buiten als vrij man. De rechtbank deed direct uitspraak: de 88 dagen die O. in voorarrest heeft gezeten vond de rechtbank voldoende. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een wijkagent in Tholen wordt ervan verdacht in 2016 en 2017 zijn be roepsgeheim te hebben geschonden door infor matie te 'lekken'. Daar naast wordt hij verdacht van het bezit van cocaïne en de handel in kamagra- pillen (viagra). Gisteren diende bij de rechtbank in Middelburg een pro- formazitting tegen de 39- jarige B. H. uit Zonne- maire. De 45-jarige P T. uit Zierikzee wordt ge zien als medeverdachte van H. Hij wordt alleen verdacht van het bezit van cocaïne en de ver koop van die erectiebe- vorderende pillen. Beide mannen waren overigens niet op de zitting aanwe zig. Wanneer de zaak in houdelijk wordt behan deld, is nog niet bekend. OUWERKERK Tijdens een opknapbeurt van de Vlissingse boule vards wordt ook de straatverlichting verbe terd. Al is de kans groot dat het deze en volgende winter op vooral Boule vard de Ruijter nog rela tief duister is. Langs de hele boulevard staan lan taarnpalen, maar de nieuwe ledlampen geven vooral op Boulevard de Ruijter te weinig licht, hoorde de SGP-fractie. Burgemeester en wet houders onderkennen dat de huidige verlichting niet aan de richtlijnen voldoet. De kwaliteit van de huidige lichtmasten is niet goed genoeg. Digitaal Ondine van der Vleuten Vlissingen Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30