23 Thijsje Oenema (31) leeft een nieuw leven sinds ze genas van kanker. Maar ze is noglfp nationaal recordhouder op de 500 meter. De vraag is hoe lang, met de WK afstanden in Salt Lake City in aantocht. ,,Ik moest mezelf opnieuw uitvinden." H Heerenveen ls in 2013 iemand had gezegd dat het record zeven jaar la ter nog zou staan, had ze diegene voor gek verklaard. Thijsje Oenema was 24 jaar, nog een schaatsleven voor zich. Dacht ze. ,,Ik kon beter", zegt ze nu. ,,Ik was er hei lig van overtuigd dat ik dat record makkelijk nog ging verbeteren. Het is er nooit meer van gekomen." Oenema kreeg kanker. Ze werd weggerukt uit het schaatsen. In de kracht van haar leven werd ze gecon fronteerd met haar sterfelijkheid. Maar ze leeft nog. En spreekt vaak opvallend luchtig, vol humor, over haar ziekte. Bijvoorbeeld als ze zegt: ,,Ik ben nogal jong gestopt." In Salt Lake City reed ze, in 2013, het stokoude record van Andrea Nuyt uit de boeken, om het een dag later nog eens aan te scherpen: 37,06. Datzelfde jaar viel haar oog op een vlekje op haar pols. Het bleek een melanoom. Ze kwam erbovenop, keerde terug in het schaatsen, maar in 2015 volgde een nieuwe klap. Uit gezaaide melanoomkanker. Ze werd zo goed als dood verklaard. ,,De eer ste arts keek mij heel zielig aan, de tweede gaf mij één procent, de derde zei: het wordt heel spannend." Oenema was realistisch. ,,Ik had nog ongeveer een jaar te leven. Er was gewoon niet echt hoop. Ik had gesprekken met vrienden en familie over het einde, want ik zou er waar schijnlijk niet meer zijn. Wel stond ik er ook zo in: als ik op mijn sterfbed moet liggen, dan wil ik er alles aan hebben gedaan.'' Ze zocht naar de beste artsen, leefde gezond en strikt. ,,Ik had geen invloed op de ziekte, die doet wat-ie wil, maar ging er toch ex treem mee bezig. Met een topsport mentaliteit. Maar tijdens de behan deling was ik zó ziek. Dan kun je niks meer en laat je het gaan." Tegen alle prognoses in, en dankzij baanbrekende therapieën, verdween de kanker uit haar lijf. Ze mocht door met leven. En dat bleek moeilijk. ,,In het begin, nadat ik schoon was ver klaard denk je: gaan! Daarna komt het besef. Wat is hier nou echt ge beurd? Rationeel heb ik daar inmid dels een antwoord op. Emotioneel begrijp ik nog steeds niet hoe ik het heb gered. Dat écht diep van binnen Als schaatser moest ik mezelf soms beter voordoen dan ik was. Dat hoeft nu niet meer. Ik vertel wat ik voel beseffen, is lastig.'' Tijdens haar ziekte leefde ze van scan naar scan. Nu moest Oenema zich ineens opnieuw ontdekken. Dingen verzinnen om te doen. Ritme creëren. Een uurtje per week ging ze naar de collegezaal. Daar hoorde ze van alles. Maar wat, dat was ze thuis alweer vergeten. Ze moest er boven dien een aantal dagen van bijkomen. Uitrusten, herstellen, terugkrabbe len. Steeds een beetje meer. Af en toe mocht ze in 2016 op het ijs staan, maar in haar lichaam was zoveel ver anderd dat echt hard schaatsen niet meer lukte. ,,Ik was verdrietig om wat mij is overkomen. Maar aan de andere kant was ik allang blij dat ik dat verdriet mocht voelen." Ze liep tegen muren op. Ging in therapie. ,,Je denkt nog steeds: ik ben die topsporter, die een volledige stu die er naast deed, de hele wereld overvloog. En nu kon ik weinig. Was moe. Maar ik wilde zó graag. Want ik had mijn leven weer. Dat wil ik uiter mate benutten en niet verkwanselen. Want ik mag wél dóór en zoveel mensen om mij heen mochten niet." Opnieuw uitvinden ,,lk moest mezelf opnieuw uitvin den, iets compleet nieuws gaan doen. Dus je denkt na: wie ben ik, wat wil ik, waar geniet ik echt van, en wat wil ik hier nog gaan doen? Want je hebt nu een leven, ga dan óók leven." Ze studeerde af. Dat leek haar vrij on zinnig toen ze ziek werd. Maar een maal schoon en opgekrabbeld rondde ze haar masterfinance en master inter national financial management af. Ze werkte. Verhuisde van Joure naar En geland om als business analist voor Philips te werken. Ze ontwikkelde zich. Komende zomer keert ze terug omdat de fabriek sluit. Tevreden concludeert ze nu: „Vroeger was ik 120 procent, nu 100 procent. Ik doe nog steeds meer dan de meeste mensen. Als ik kijk wat ik gedaan heb de voorbije drie jaar is dat veel. Een mooie carrière is niet het doel, wel een mooie bijvangst.'' De toekomst ligt open. Grijnzend: ,,Ik denk best wel onbegrensd." Waar dat vandaan komt? ,,Het onver wachte. Waarom zou ik mezelf be perkingen opleggen? Niemand had verwacht dat ik dat NR zou rijden in 2013, vooral niet toen ik jong was, ik reed het toch. Niemand had ver wacht dat ik zo ziek zou worden, dat werd ik toch. Er waren ook vrij wei- PROGRAMMA nig mensen die geloofden in mijn herstel, ik zit hier nog steeds. Als ik iets wil, kan ik het toch proberen? Ik wil niet stilstaan." Ze zegt geen druk te voelen om altijd maar van het le ven te genieten. ,,Ik mag genieten, maar het mag ook de andere kant op. Ik laat mijn emoties zien. Ik kan enorm blij zijn met iets, maar alleen maar moeten genieten vind ik onzin. Ik wil allebei de kanten voelen.'' De grootste verandering? ,,Ik ben opener geworden. Als schaatser moest ik mezelf soms beter voordoen dan ik was. Dat hoeft nu niet meer. En ik vertel meer wat ik voel, wat er in mij omgaat." Oenema is al bijna vier jaar schoon. Veel van haar concurrenten van des tijds schaatsen nog. Dit weekeinde in Calgary. Vanaf donderdag voor de wereldtitels in Salt Lake City. ,,Ook ik had er prima kunnen schaatsen. Daar was ik goed genoeg voor." Ze zegt het niet verbitterd. Ze doet nu zoveel andere dingen dat ze er niet bij stilstaat. Naast haar werk bij Phi lips, is ze lid van de atletencommissie van de NOC*NSF en loopt ze aantal weekeinden per winter op vrijwillige basis in Thialf rond om uitslagen te verwerken. ,,Het schaatsen is er niet meer en is gewoon afgesloten. Ik heb totaal geen heimwee. Al die zware trainingen, dat mis ik echt niet." Als ze over haar Nederlands record praat, en de races van toen, lijkt het alsof ze over een ander persoon praat. Ze schiet in de lach. ,,Ik kan mij nu niet voorstellen dat ik in een pak zou staan en naar de start zou moeten. Of dat ik zó hard kan schaatsen. Soms vraag ik mij af: hoe heb ik dat ge daan?" Dat is het gekke, zegt ze. ,,Het voelt niet als gisteren. Het voelt als lang ge leden. Als een ander leven." zaterdag 8 februari 2020 Pim Bijl -Thijsje Oenema (31) Thijsje Oenema: ,,Ik kan enorm blij zijn met iets, maar alleen moe ten genieten vind ik onzin.'' foto stephan tel- WERELDBEKER CALGARY Vandaag Vanaf 20.30 uur: 500 m (v), 1000 m (m), 1500 m (v) en 5000 m (m). TV: live op NPO 3. Voor verslagen en alle uitslagen van gisteren: 'II' kijk op de website I '"Vw van deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23