Gerbrands: 'Voel me vogelvrij verklaard' Trainer Arne Slot van het succesvolle AZ, dat Ajax nog op 20 Van Meijel en Besseling door Hofland vierde in Australië Wildcard voor Griekspoor Trainer Arne Slot (41) beleeft met AZ een seizoen om van te dromen. Feyenoord is morgen de tegenstander in een heuse topper. ,,Ik vind dat de druk hier naar het niveau van de traditionele top 3 gaat.' Tekst Mikos Gouka en Nik Kok an de vooravond van het duel met Feyenoord ont vangt Arne Slot ons op het trai ningscomplex van AZ in Wijde- wormer. In een trainerskamer zon der tierelantijn. Hij vroeg er slechts enkele dingen te veranderen voordat het seizoen begon. Er moest bijvoor beeld een magneetbord bij zodat hij het aanvals -én het verdedigingsplan kan uitleggen aan toehoorders. ,,Ik ben meer bezig met het uitzoeken hoe Feyenoord speelt dan hoe mijn trainerskamer eruit ziet'', zegt hij. Met Feyenoord treft Slot collega Dick Advocaat, die doorgaans het eti ket 'oude stempel' krijgt. Slot noemt men daarentegen 'modern'. Of: 'lap toptrainer'. Slot heeft niet veel met die termen. ,,Ik weet niet goed wat 'modern' is. Maar als mensen mij in de laptophoek zetten, vind ik dat er gens ook wel een belediging. Dat eti ket wordt vaak geplakt op trainers die niet hebben gevoetbald. Dan doe je mijn voetbalcarrière tekort. Ik weet dat ik niet de grootste carrière gehad, maar ik heb toch veel eredivisiewed strijden gespeeld. Net als dat je Advo caat tekort doet door te zeggen dat hij zo goed is in een arm om de schouder slaan van spelers. Ik zie Feyenoord geweldig presteren onder Dick.'' Slot wil voetbal juist vooral simpel houden. ,,Spelers zitten helemaal niet te wachten op een ingewikkelde uitleg. Of diepgravende analyses. Ik vind Twitter een fantastisch medium om te kijken wat er gebeurt in het voetbal. Op die manier kan je allerlei dingen tot je nemen.'' ,,Over Julian Nagelsmann (trainer van RB Leipzig, red.) bijvoorbeeld. Hij benoemt het verschil tussen uit - en thuiswedstrijden. In een uitwed strijd een onnodige corner wegge ven, maakt iets los bij het thuispu- Als je concurreert met Ajax, Feyenoord en PSV is het niet heel handig om spelers te verkopen aan die clubs bliek en de dynamiek in het stadion. Dat kan daar minutenlang door ver anderen. Dat vind ik interessant, om dat ik daar zelf ook mee bezig ben. Maar ik lees ook weleens doorvloch ten analyses van voetbalhipsters van ons spel waarvan ik denk: oh, ik wist niet dat we dat op die manier deden. Grappig.'' ,,Als assistent kan je verlies beter een plek geven. Als hoofdtrainer zijn er direct mensen die daar wat van vin den. Er komt een dynamiek op gang. 'Heb je dit gezien? En dit? Heb je daar op gelet bij die speler? Dat gebeurt hier, maar ook thuis. Sowieso is de pijn van verliezen veel groter dan de vreugde bij de winst. Henk de Jong zei bij Cambuur altijd tegen mij toen we in de eredivisie speelden: als hoofdtrainer moet je minimaal één keer in de maand winnen om het ge voel te hebben dat je de juiste keuzes hebt gemaakt. Bij AZ gelden heel an dere wetten. Zonder dat je het door- hebt, maak je als trainer ontelbaar veel keuzes die invloed hebben op het gedrag van die jongens. Dat is het mooiste: dat elke beslissing die je neemt invloed heeft. En we kunnen het hier eindeloos over tactiek heb ben, maar het gaat veel meer om een speler te inspireren. En ik snap als geen ander dat daar resultaten voor nodig zijn.'' Druk voelde hij ook als beginnende trainer. Vooral voor de eerste wed strijd van het seizoen tegen het Zweedse Hacken in de voorronde van de Europa League. ,,Ik kom niet uit een ei. Ik snap dat je als begin nend trainer dan moet winnen. Ze- PASPOORT Toon Gerbrands en John de Jong gaan door met hun werk bij PSV. Maar Gerbrands is wel klaar met de sfeer waarin hij zijn werk moet doen. Hij voelt zich vogelvrij ver klaard. ,,Ik snap dat er onvrede heerst bij slechte prestaties. Dan krijgt ook een directeur kritiek op zijn functioneren. Dat hoort erbij. Maar ik ondervind nu dat het veel verder gaat. Het onderscheid tussen de directeur en de persoon is weg. Er zijn bij mij dingen door de brie venbus gegooid die niet normaal zijn. Ik heb de recherche op mijn dak gehad. Mijn huis heb ik moeten laten beveiligen. In achttien jaar voetbalbestuur heb ik dat soort dingen niet eerder meegemaakt. Ik weiger dat te beschouwen als iets waar je maar schouderophalend aan voorbij moet gaan.'' Gerbrands kreeg het advies 'niet meer alleen naar mijn auto te lo pen.' Dat hij opa was geworden, kon hij maar beter niet twitteren. ,,Dan zijn we toch een eind heen. Je moet ook niet onderschatten wat het met je familie doet.'' Deze week is Gerbrands in ge sprek gegaan met mensen uit alle geledingen van PSV. ,,Supporters, sponsors, commissarissen, spelers. Om te kijken of we een streep kun nen trekken. Ik heb iedereen duide lijk gemaakt dat wij als directie ver antwoordelijkheid nemen.'' ,,Ik ben geen 'geluksdirecteur', niet iemand voor alleen de goede tijden. Ook nu het slecht gaat, wil ik er staan om PSV in een volgende fase te krijgen. Ik stap dan ook niet op en John de Jong staat er het zelfde in. We hebben niet de illusie dat we kunnen bepalen hoe sup porters reageren in het duel met Willem II. Maar ik verwacht wel oprechte steun.'' zaterdag 8 februari 2020 GOLF Twee van de drie Nederlandse golfers die meedoen aan het ISPS Handa Vic Open in de Australische stad Geelong hebben de 'cut' gehaald. Lars van Meijel staat met een totaal van 135 slagen na twee dagen op de gedeelde dertiende plaats. Hij heeft vijf slagen achter stand op de Franse leider Robin Sciot-Siegrist. Wil Besseling mag ook mee doen om de eindprijzen. Hij staat met 136 slagen op de gedeelde 21ste plaats. Darius van Driel overleefde de schifting niet. WIELRENNEN Moreno Hof land heeft in de Herald Sun Tour weer naast een zege gegrepen. De Nederlandse sprinter van EF Pro Cycling eindigde als vierde in de derde etappe, een rit over bijna 120 kilometer tussen Bright en Wangaratta. Hofland (28) was eerder derde geworden in de eer ste etappe. De Brabander moest toen de zege aan de Italiaan Alberto Dainese laten. Nu was de Australiër Kaden Groves het snelst. Sunweb-renner Jai Hindley, winnaar van de tweede etappe, behield de leiding in het klassement. TENNIS Tallon Griekspoor neemt komende week deel aan het ATP-toernooi van Rotterdam. De Neder landse tennisser, nummer 175 op de wereldlanglijst, heeft de laatste wildcard gekregen. Eerder kregen het Italiaanse talent Jannik Sinner en Robin Haase een ticket voor Ahoy. Toernooi directeur Richard Krajieck: ,,We willen natuurlijk graag zo veel mogelijk Neder landse spelers in actie zien. De fans zien graag 'eigen' spelers het opnemen tegen de wereldtop.'' Griekspoor zorgde in 2018 en 2019 voor een verras sing in Ahoy door respec tievelijk de Zwitser Stan Wawrinka en de Rus Karen Chatsjanov te kloppen. GO 'Laptoptrainer? Ergens vind ik dat een belediging' -Arne Slot (41) Waar ben je als beginnende trainer vooral tegenaan gelopen? Naam: Arne Slot Geboren: 17 september 1978 in Bergentheim Clubs als speler: FC Zwolle (later PEC), NAC, Sparta. In totaal 462 compe titiewedstrijden in eredivisie en eerste divisie (100 doelpun ten). Clubs als trainer: PEC (jeugd), Cam- buur (assistent), AZ (eerst als assistent, sinds de zomer als hoofdtrainer). PSV-directeur Toon Gerbrands moest zijn huis laten beveiligen tijdens de roerige periode bij zijn club. Hij lucht zijn hart: ,,Je moet niet onderschatten wat het met je doet: recherche op je dak, je kinderen die berichten sturen of je wel veilig thuis bent na een 1-1 tegen FC Twente.'' Maarten Wijffels Eindhoven M Toon Gerbrands. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20