AZ - Feyenoord: stormachtig Ajax wil suprematie terug 19 zaterdag 8 februari 2020 Mikos Gouka Rotterdam In het stadion dat afgelopen zomer zo zwaar werd ge troffen door de storm, zal het morgen (aanvang 14.30 uur) wederom flink tekeer gaan. Feyenoord maakt zich sportief zorgen om AZ en de Alkmaarders zullen evenmin met een gerust hart toeleven naar de kra ker met de Rotterdammers. Dick Advocaat, voorma lig trainer van AZ, heeft een imponerende reeks achter zijn naam staan. Tien com petitieduels, geen enkele nederlaag. Bovendien werd het beruchte uitcomplex in de prullenbak gesmeten. Winst in Almelo, winst in Utrecht, winst in Venlo, ge lijk in Groningen en Arn hem. Bovendien overleefde Feyenoord bekerduels op vreemde bodem. Maar dit is andere koek, denken ze bij AZ. De ploeg van trainer Arne Slot ver maakt al maandenlang de eredivisie. Wie Calvin Stengs en Myron Boadu ziet voetballen, krijgt een grijns op zijn gezicht. En anders is er altijd de onbe rekenbare Oussama Idrissi, die ze bij Feyenoord ooit als jeugdspeler zonder slag of stoot, lieten vertrekken. Feyenoord rekent op Steven Berghuis. En op de power van Leroy Fer. De kracht van het centrale duo Eric Botteghin en Marcos Senesi. Advocaat werd een jaar geleden weggehoond door de aanhang van Fey- enoord. Maar de resultaat trainer heeft Feyenoord tot leven gewekt. Bijkomend effect zou zijn dat hij geen oog zou hebben voor eigen jeugd. Maar zie de jonkies Orkun Kökcü, Tyrell Mala- cia, Lutsharel Geertruida en Justin Bijlow zich eens ontwikkelen onder zijn lei ding. De vernedering in de ei gen Kuip, het werd toen namelijk 0-3, gaat zeker een rol spelen bij Feyenoord. Maar dat kan twee kanten op: óf AZ laat wederom zien dat het voetballend veel verder is dan de Rot terdammers, óf Feyenoord heeft nu wel het mes tus sen de tanden en straalt uit dat die afgang eens, maar echt nooit meer was. Wint AZ, dan blijft het titelkandidaat en zet het Feyenoord op tien punten achterstand. Slaat de ploeg van Advocaat toe in Alk maar, dan is het gat naar plek 2 nog maar vier pun ten. Het gaat hoe dan ook stormen in Alkmaar. De vraag is wie er overeind blijft. Freek Jansen Amsterdam Ajax aast morgen op een zespuntenzondag, waarin de club de afstand met ti- telconcurrent AZ vergroot. De Amsterdammers hopen lering te hebben getrokken uit het laatste uitduel. Twee weken geleden liet Ajax zich in Groningen immers fysiek aftroeven, met een 2-1 nederlaag tot gevolg. FC Utrecht zal morgen (aanvang: 12.15 uur) onge twijfeld soortgelijke wa pens in de strijd willen gooien, maar de Amster dammers rekenen er nu wel op met die weerstand om te kunnen gaan. ,,Gro- ningen-uit of PSV-thuis; het lijkt me duidelijk wat ik wil zien'', stelt Erik ten Hag. ,,Tegen Groningen verloren we van onszelf. Tegen PSV was er vanaf minuut één scherpte.'' Terwijl de twee achter volgers elkaar treffen in Alkmaar, wacht voor de Amsterdammers zelf een boeiende test in de Galgen waard. De club zoekt naar de juiste vorm. Mocht de club opnieuw averij oplo pen, dan lijken tegenstan ders steeds meer de ideale sleutel te vinden om de koploper pijn te doen. Het zal tegelijkertijd ook een groot contrast zijn met het recente verleden. Half no vember speelde Ajax in het thuisduel met FC Utrecht (4-0) de beste wedstrijd van het seizoen en declas seerde de tegenstander met oppermachtig spel. Utrecht-aanvoerder Wil lem Janssen noemde de wedstrijd destijds 'een grote rondo', waarin zijn ploeg continu in het mid den stond. Die tijden lijken voorbij, maar Ajax jaagt op een nieuwe periode van suprematie. Daarbij wil de ploeg zo snel mogelijk afrekenen met de blessuregolf. Daley Blind en Ryan Babel ma ken weer onderdeel uit van de wedstrijdselectie. De trainer kan morgen echter nog geen beroep doen op de geblesseerden Joël Velt- man, David Neres, Hakim Ziyech, Zakaria Labyad en Quincy Promes. In de voorbije dagen ging het veel over die volle zie kenboeg, maar Ten Hag is niet verrast. ,,We wisten dat dit ons te wachten stond. De volle voetbalka lender is crazy. Tijd om te herstellen is er niet, terwijl dat zowel fysiek als men taal nodig is. Maar we zijn niet de enige die er last van hebben, kijk maar naar Barcelona. Utrecht heeft ook problemen. Januari en februari zijn blessure maanden, dat heb ik in au gustus al benoemd.'' dere verwachtingen, een andere druk dus ook. Een niet te onder schatten factor als het gaat om de stap van de middenmoot/subtop naar een traditionele topclub.'' Toch even over die namen. Aller eerst maar Ndayishimiye (20), dé verrassing van dit seizoen tenslotte. ,,Wat ik als scout heel belangrijk vind: wat dürft een speler? Dat zegt niet alleen veel over zijn voetbal kwaliteiten, maar ook over zijn ka rakter. Mike Trésor is daar een mooi voorbeeld van. Hij voetbalt met flair. Gaat diep mét de bal. Ook op hoog tempo kan hij machtig drib belen. Dat zorgt voor een dikke plus in het rapport.'' Ook Ché Nunnely (21) heeft die laatste kwaliteit. ,,Een échte buiten speler uit de Ajax-school. Komt goed tot zijn recht, mede door trai ner Adrie Koster, die zweert bij een klassiek en duidelijk 4-3-3-systeem. De combinatie tussen Koster en zijn assistent Gery Vink is sowieso een goede. Koster is wat zachter, Vink zit iedereen kort op zijn flik ker. Maar Nunnely dus. Zijn snel heid is een wapen dat wij als scouts graag zien. Iets rustiger worden nog en dan zou hij wellicht de stap nog kunnen maken.'' Het laatste cirkeltje van De Vis ser: de Spanjaard Pol Llonch, met zijn 27 jaar een stuk ouder dan de twee eerder genoemde spelers. ,,De perfecte verbindingsspeler. Iemand Druk is een grote factor als het gaat om de overstap van subtop naar topclub - Piet de Visser (85) met agressiviteit om ballen af te pakken, maar ook aan de bal sterk. Precies de combinatie die je nodig hebt als controleur. Hij is inderdaad al aardig op leeftijd, maar het is nog niet te laat om die stap te maken.'' De Visser is al een maand in Zuid-Amerika. Bij het jeugdtoer- nooi om de Copa Sao Paulo schreef hij kladblokken vol. De bevindin gen zijn onderweg naar Londen. De Visser voorziet Chelsea nog altijd van zijn adviezen. ,,Een vriend van mij vroeg: vlieg je nog even door naar Buenos Aires? Dan gaan we sa men wat wedstrijden bekijken. Dan zeg ik geen nee. Is ook maar een klein stukje vliegen. En als een speler mij opvalt, sla ik dat op.'' Dus zag hij River Plate-Cordoba. 85 jaar oud. ,,60.000 uitzinnige fans. Het blijft geweldig. Daar krijg ik geen genoeg van. Weer een paar goede spelers gezien.'' het wordt onstuimig! Llonch (W II) Nunnely (W II) Pavlidis (W II) Unnerstall (PSV) Viergever (PSV) Rodriguez (PSV) Ndayishimiye (W II) II Madueke (PSV) FOTO'S BSR, ANP, PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19