Olieprijs zakt verder weg door coronavirus Collega's bank op non-actief ECONOMIE 17 Banken berekenen prijs van het geld door aan grote klanten Hulporganisaties hebben nauwelijks mogelijkheden om hun geld op een andere plek onder te brengen dan op een spaar rekening. Door de negatieve rente gaat hun dat tonnen per jaar kosten. De goede doelen, zoals het Rode Kruis en KWF Kankerbestrijding, zitten met de negatieve rente in hun maag. Geld dat bedoeld is voor noodhulp bij rampen of onderzoe ken naar genezing van kanker, ver dwijnt straks in de zakken van de banken. Daarbij gaat het om aanzienlijke bedragen. Eind 2018 hadden goede doelen volgens de meest recente cijfers, voor bijna twee miljard euro aan spaargeld op de bank. ,,Vanaf april betalen klanten per dag 13,60 euro voor elk miljoen euro aan spaargeld boven de 2,5 miljoen'', legt een woordvoerder van ABN Amro uit. Bij ING is dat al het geval voor elk miljoen boven de miljoen euro. Uitgaande van de twee miljard spaargeld lopen de kosten per dag (in theorie) op tot ruim 27.000 euro per dag voor alle goede doelen tezamen. Maar niet elk goed doel heeft meer dan 1 of 2,5 miljoen spaargeld en niet alle banken reke nen al negatieve rente, dus de schade zal lager liggen. Een grote goededoelenorganisa- tie als Artsen zonder Grenzen denkt dit jaar al tussen de 200.000 en 250.000 euro kwijt te zijn aan de negatieve rente. Het Rode Kruis en KWF Kankerbestrijding hebben samen al honderden miljoenen aan spaargeld. Zij betalen straks duizenden euro's per dag aan de banken. Onwenselijk De goede doelen zeggen weinig mogelijkheden te hebben om on der de rentebetalingen uit te kun nen komen. ,,Geld dat we op de bank hebben staan is bedoeld voor kankeronderzoek. Dat geld is voor dat doel bestemd en dat kunnen we dus niet beleggen. Dat geld moet beschikbaar zijn als we de onderzoekers moeten betalen'', legt een woordvoerder uit. Het Rode Kruis en Artsen zon der Grenzen hebben grote som men contant geld, omdat ze bij een ramp direct hulp moeten kunnen leveren. En dan heb je cash nodig. Dat spaargeld beleggen is voor hen geen alternatief. ,,Artsen zonder Grenzen doet niet aan speculatief beleggen'', zegt Hizkia de Jong. Bij Goede Doelen Nederland, een belangenbehartiger voor een groot aantal goede doelenorganisa ties, is weinig begrip voor de actie van de banken. ,,Wij vinden dit een zeer onwenselijke ontwikke ling omdat goede doelen het gedo neerde geld willen besteden aan het maatschappelijke doel waar het voor gegeven is'', zegt Margreet Plug, directeur Goede Doelen Ne derland. Geld moet beschikbaar zijn als we de onderzoekers moeten betalen ABN Amro begrijpt dat de bank een lastige boodschap verkondigt. Aan de ene kant maken de banken miljardenwinsten en aan de an dere kant zien de donateurs voor de goede doelen dat een deel van de opbrengsten rechtstreeks in de zakken van de bank verdwijnt. „Spaargeld is duur voor de ban ken. Daarom hebben we besloten de negatieve rente die we zelf moeten betalen door te rekenen aan de zakelijke klanten. We snap pen de kritiek, maar het is heel moeilijk onderscheid te maken. Waarom bijvoorbeeld geen uit zondering voor religieuze instel lingen of bedrijven die een grote maatschappelijke impact hebben'', aldus een woordvoerder van de bank. De Rabobank rekent al rente voor tegoeden van zakelijke klan ten boven de 12,5 miljoen euro. De coöperatieve bank maakt wel uit zonderingen voor goede doelen. ,,Als maatschappelijke bank heb ben we oog voor het specifieke ka rakter van goede doelen en hun impact in de maatschappij. Het spreekt voor zich dat Rabobank zoekt naar vormen om goede doe len niet de last te laten ondervin den van het extreme rentebeleid van de ECB'', laat de bank in een schriftelijke reactie weten. De Volksbank, moederbedrijf van on der meer SNS en ASN Bank, neemt later dit jaar een besluit of het de negatieve rente gaat doorbereke nen aan grote klanten, waaronder goede doelen. De goede doelen bekijken on dertussen de mogelijkheden om de negatieve rente te ontlopen. De opties zijn echter beperkt. Alles bij de Rabo en de Volksbank stallen klinkt mooi, maar is risicovol. Als de bank in de problemen komt, is het geld foetsie. Beleggen is lang niet altijd een alternatief. Ook daar kleven risico's aan. Een grote brandkast met contant geld op het hoofdkantoor is ook geen aanlok kelijk alternatief. Plug hoopt daarom op meer clementie van de banken. ,,Het zou mooi zijn als een bank oog heeft voor de bijzondere positie van goede doelen.'' Maatregelen om het oprukkende virus in te dammen, hebben de Chinese economie goeddeels plat gelegd. Zo werden veel vluchten ge schrapt en zijn veel fabrieken geslo ten. De olieproducerende landen van oliekartel Opec probeerden de afge lopen weken de olieprijs te stutten, maar gesprekken over productie verlagingen liepen tot nu toe alle maal spaak. Naar verluidt wordt nog altijd gewacht op een Russisch 'ja' op dat voorstel. De mindere prestaties van indu strieën in verschillende Europese landen deden het vooruitzicht voor de olieprijzen ook al geen goed. Oliehandelaren houden ook de si tuatie in Libië in de gaten, waar de olie-export momenteel wordt ge blokkeerd door strijdende partijen. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde gisteren tegen het einde van de ochtend 0,4 procent tot 50,73 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 54,78 dollar per vat. AMSTERDAM Twee bankmede werkers hebben een tijdelijk be roepsverbod opgelegd gekregen wegens belangenverstrengeling. Volgens de Tuchtcommissie Ban ken werd bij de inkoop van produc ten het bedrijf van hun echtgenotes ingeschakeld, terwijl de bank dat niet wist. Daarmee overtraden de medewerkers de bankierseed. Een van de twee mag achttien maanden niet in de bankensector werken. Hij had moeten melden dat hij producten voor de bank be stelde, waarvoor het bedrijfvan zijn vrouw bemiddelingskosten in re kening bracht. De medewerker had verder moeten melden dat hij gif ten ontving. Zijn collega krijgt een beroepsverbod van zes maanden. Hij verzuimde aan te geven dat het bedrijf van zijn echtgenote werd ingeschakeld bij de aankoop van producten voor de bank. De laatst genoemde medewerker heeft be roep aangetekend tegen het besluit. zaterdag 8 februari 2020 Het Rode Kruis dreigt duizenden euro's per dag te verliezen door de negatieve rente. foto anp Negatieve spaarrente kost goede doelen tonnen per jaar Peet Vogels Amsterdam -KWF Kankerbestrijding, woordvoerder LONDEN De olieprijzen blijven onder druk staan door aanhou dende zorgen over het coronavi rus. Al de vijfde week op rij daalt de prijs van een vat. Een vat Brentolie kost 54,78 dollar. Brentolie, een maatstaf voor aardolie, is een oliesoort die in de oliehandel wordt gebruikt om olie met verschillende eigen schappen te classificeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17