Schakel naar een goedkopere lening Becam ECONOMIE 15 Feiten en cijfers MUNT tische rentedaling hebben geïntrodu ceerd. Dat wil zeggen: als de lening lager wordt en daarmee het risico la ger - de waarde van het huis oftewel onderpand blijft meestal gelijk of wordt zelfs hoger - dan laten we de renteopslag vervallen. Klanten beta len gedurende de looptijd een lagere rente. Banken deden dat nooit en die schrokken zich een hoedje. Ze ver dienen er veel geld mee. Rabobank is de eerste grote bank die onder druk is meegegaan.'' ,,Nee, hier werken maar 45 medewer kers. Wij doen alles via onafhanke lijke tussenpersonen, zoals de Hypo- theker of de Hypotheekshop. Verder werken we samen met 3500 eenpit- ters en onafhankelijke advieskanto ren. Die zijn erg belangrijk voor ons, want ze adviseren over ons product: de hypotheek. Wat vinden zij belang rijk? Het proces. Als het vijf tot tien werkdagen kan duren tot een hypo theek rond is, is dat soms dodelijk. Mensen doen de grootste aankoop van hun leven en weten maar niet of ze de lening kunnen krijgen. Wij doen binnen een dag een renteaan bod, een dag later de acceptatie, en op dag drie een finaal akkoord, mits alles goed is aangeleverd. We mogen van financiële waakhond AFM terecht niet op snelheid adverteren, omdat klanten een rustig oordeel moeten kunnen vellen, maar we hebben ons dankzij efficiënte processen wel we ten te positioneren naar de advi seurs.'' ,,Het zou heel fijn zijn als we niet al leen naar de bruto-inkomsten kun nen kijken, maar ook naar wat ie mand uitgeeft. Een bruto-inkomen zegt niets over je bestedingspatroon, al hoef ik van klanten niet te weten wSSr ze het aan uitgeven, hoor. We zouden een beter passende hypo theek kunnen aanbieden als we we ten hoeveel geld ze de laatste vijf jaar overhielden voor woonlasten." ,,Op persoonlijke titel: ja, de regels zijn te streng. Een hypotheek is geen risicovolle investering, je hebt altijd onderpand, dus zekerheid. De regels na de crisis leken er vooral op gericht om de hypotheekschuld bij banken omlaag te brengen, in plaats van be ter risicobeheer voor de klant. Vanuit de crisis snap ik het, maar sommige groepen klanten komen in de knel. Je mag sinds kort nog maar 100 procent financieren. Wat zien wij? Mensen gaan dat geld alsnog le nen, maar dan via een duurdere le ning. De consument betaalt daardoor meer, dus ik ben er voor om die kos ten mee te financieren in de hypo theek.'' ,,De markt is hier anders. In Duits land is de huurmarkt gezond, dan heb je ook een gezonde koopmarkt. Hier is de huurmarkt compleet over spannen. Waar moet je van sparen als de huur van je huis 1200 euro is?'' ,,Maar de kosten zijn niet te betalen en dus gaan mensen het geld lenen tegen een hoger rentepercentage.'' ,,Ik vind het deels spannend, maar er is zo'n tekort aan woningen dat ik het absoluut niet zie gebeuren.'' Doe de bespaarcheck op becam.nl Slim lenen voor iedereen jdil zaterdag 8 februari 2020 GO Ellen Hensbergen, directeur van Munt Hypotheken. foto arie kievit Opgericht: 2014 door Jeroen Looman en Jeroen Van Hessen, alge meen directeur sinds 2018: Ellen Hensbergen (40), voorheen NHG, ABN Amro, NIBC. Medewerkers: 45 Beleggers: pen sioenfondsen me taal en techniek, openbaar vervoer, spoorwegen, TNO en detailhandel. Marktaandeel: 8 procent met 16 mil jard euro aan lenin gen in beheer Na Rabobank, ABN Amro, ING en Aegon de grootste hypotheekver strekker van Ne derland. Aantal klanten: 65.000 hypothe ken. Ambitie: 80 mil jard euro aan fun ding in 2025 (nu 19 miljard euro). Jullie hebben geen eigen advi seurs. Je kunt niet met Munt Hypo theken bellen voor een hypotheek? Intermediairs zijn bezig hun proces te automatiseren. Dankzij nieuwe wetgeving kunnen ze toegang vra- gen tot rekeninggegevens van klanten. Bent u daar voor? Zijn de regels sinds de crisis te streng geworden? De Duitsers zouden zeggen: jullie zijn gek, jullie financieren al veel te veel in Nederland. Eerst sparen, dan pas kopen. Maar 100 procent is toch goed? Dan staat het huis niet al op dag één onder water... U bent niet bang voor een nieuwe zeepbel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15