0) DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 De vijfde hypotheekverstrekker van Nederland, Munt Hypotheken, timmert hard aan de weg. Maar van grote advertenties en agressieve marketing willen ze niets weten. INTERVIEWELLEN HENSBERGEN Woningcorporatiekoepel Ae- des bracht afgelopen week een rapport uit waaruit bleek dat zwakke wijken in Neder land steeds zwakker worden. Ar moede neemt toe, de leefbaarheid holt achteruit en bewoners voelen zich onveiliger. De term achter standswijken kwam weer terug en sommige media hebben het al over toekomstige getto's. wijken wonen is dat een heel verve lend stigma. Daarbij, kan zo'n con clusie de opmaat zijn voor het slopen van panden om er duurdere nieuw bouw tussen te zetten, zodat de wijk upgradet. Zo'n upgrade staat dan mooi op papier, maar de vaak kwets bare inwoners schieten er niets mee op. Ze worden genoodzaakt om te verhuizen. Ook heeft de duurdere nieuwbouw een opdrijvend effect op koop- en huurprijzen voor de hele buurt. En waarom eigenlijk? Gaat het beter met mensen als hun buren rij ker en gezonder zijn? Ik ben in het achterliggende rap port gedoken en werd bevestigd in wat ik al vermoedde: er is geen hard bewijs dat het slechter gaat met de mensen in de wijk. Wat er wel ge beurt, is dat midden- en hoge inko mens vertrokken zijn. Dat is groten deels een gevolg van jarenlang beleid om 'scheefwonen' tegen te gaan. Hun verhuizing maakt woningen vrij voor mensen met weinig geld op de wachtlijsten. Goed nieuws dus. mensen met flexibele contracten en een laag inkomen de laatste jaren van enorme arbeidsmarktkrapte ein delijk een vaste baan kregen, waar door ze een woning konden kopen of een huurwoning in een duurdere wijk. Als de mensen met wie het goed gaat de wijk verlaten, hoeft het niet slechter te gaan met de achter blijvers. Op papier lijkt dat zo omdat het gemiddelde inkomen daalt, maar dat is dus een 'statistische denkfout'. Waar het om gaat, is hoe het met de kwetsbare mensen zelf gaat, nu hun buren met een grotere kans ook kwetsbaar zijn. De onderzoekers vinden een toename van onveilig- heidsgevoel en interpreteren dit als een feit: dat het daadwerkelijk slech ter is geworden. Maar ook dat hoeft niet waar te zijn. Als kwetsbare be woners zich eerder onveilig voelen (en dat misschien ook wel zijn), dan vullen deze bewoners ook gemid deld een lagere veiligheidsscore in. Dit soort dingen lijken misschien details, maar ze zijn wezenlijk. Arcelor- Mittal Randstad Flow Traders Er is geen hard bewijs dat het slechter gaat met de mensen Want wat gebeurt er na zo'n rap port? Juist, de verantwoordelijke minister Van Veldhoven kondigde aan dat er 'gemêleerde wijken' moe ten komen: sociale woningbouw wordt afgebroken en maakt plaats voor duurdere nieuwbouw. Onder zoek wijst uit dat het mengen van arm en rijk de armen niet per se vooruit helpt. Kwetsbare buurtbe woners hebben juist baat bij goede voorzieningen, sterke wijkteams en sociale netwerken van steun, veelal afkomstig van anderen in vergelijk bare situaties. Gedwongen verhui zingen om de wijk statistisch op te krikken maken die verbanden juist stuk en de gedroomde sociale rela ties tussen rijk en arm in een ge mengde wijk zijn volgens mij zelden aangetroffen. Laten we hun proble men serieus nemen en investeren in de voorzieningen die deze groep no dig heeft in plaats van de mensen weg te moffelen in een opgepoetste statistiek. Wereldhave Als er ergens het Hollandse spreek woord - 'doe maar gewoon dan doe je gek genoeg' - opgeld doet, is het bij Munt. De locatie aan de Bezuiden- houtseweg in Den Haag kan nauwe lijks voornamer, met directe buren als VNO-NCW en het ministerie van Economische Zaken en een stukje verderop het woonpaleis van de ko ning. Maar het kantoorpand van Munt Hypotheken is een simpel on derkomen van drie verdiepingen. Er had net zo goed een schoonmaakser- vice gehuisvest kunnen zijn. Achter de ramen schuilt niettemin de vijfde hypotheekverstrekker van Nederland: Munt Hypotheken, ook nog eens 'de beste van 2019', volgens de Nationale Hypotheekbond. Wat is het geheim achter het succes? Antikraakpand Directeur Ellen Hensbergen vertelt dat Munt in de begindagen, zo'n vijf jaar geleden, gevestigd was in een antikraakpand waar de verwarming het soms niet deed. De soberheid van Munt is bewust gecreëerd. Er is Munt veel aan gelegen om niet te veel te lijken op de reguliere (groot)ban- ken, met hun statige Zuidasgebou- wen en dikwijls dure interieur. ,,We zijn wat behoudender, dat sluit goed aan bij onze investeerders: Neder landse pensioenfondsen.'' Munt Hypotheken is nog geen grote naam, alhoewel ze voor 16 mil jard euro aan leningen hebben uit staan. Alleen voetballiefhebbers zou den het bedrijf kunnen kennen als shirtsponsor van ADO Den Haag. Zo bekend als de grote banken hoeft Munt niet te worden, zegt Hensber- gen: ,,Adviseurs blijven voor de ver- koop van ons product het belangrijk ste. Wat we wel zeggen: meer naams bekendheid kan helpen als de klant bij de adviseur onze hypotheek aan geboden krijgt.'' ,,Niet altijd, want wij zijn niet de goedkoopste. Het product en het pro ces moeten tiptop in orde zijn. De doelgroep is nu vooral: een rechttoe- rechtaanhypotheek. Vooral voor star ters en senioren. Het is raar dat senio ren moeite hebben om een hypo theek te krijgen als ze naar een klei nere woning gaan. De hypotheeklas- ten moeten mee omlaag. Juist de doelgroepen die lastig aan een hypo theek komen, bedienen wij.'' ,,De banken gebruiken spaargeld van klanten om hun leningen te verstrek ken. Dat spaargeld staat voor slechts vijf tot zeven jaar bij een bank gepar keerd, dus het is een spannend ver- dienmodel. Het constant moeten aanvullen van dat spaargeld kost veel energie. Het werkt, maar het ligt ge voelig. Bij ons kloppen vraag en aanbod beter. De klant wil een lening van dertig jaar voor een huis. Een pen sioenfonds wil voor langere tijd z'n geld investeren omdat het pas na een lange tijd moet uitkeren aan pensi oendeelnemers. Daar zit de match. We begonnen met drie investeerders, nu zijn dat er 21.'' ,,We zijn geen prijsvechter, maar waren wel de eerste die een automa- @sandraphlippen Zwakke wijken zijn niet altijd wat Voor mensen die in de betreffende Wat ook goed nieuws is, is dat veel O zaterdag 8 februari 2020 GO Het staalcon cern was de sterkste stijger in de AEX. m De uitzender be hoorde tot een grote groep da lers bij de hoofd fondsen. Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. De beursinter- mediair kampte met verminderde handelsactiviteit en zag de winst fors dalen. W Het vastgoedbe drijf trekt circa 300 miljoen euro uit voor de om bouw van zijn winkelcentra. o Wie heeft er ooit gehoord van Munt? Stefan ten Teije Den Haag Maar klanten kiezen toch gewoon het laagste rentepercentage? De investeerders bij jullie zijn insti tutionele beleggers, zoals pensi oenfondsen. Is dat het grootste verschil met banken? Wat merken klanten daarvan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14