Seizoen lang bevrijding vieren Zeeuwland hoeft huur klager niet te verlagen 7 SNOEPWINKEL NOSTALGIE Boterwafels, colasleutels, sneeuwcaramels, klompendropjes, salmiakrepen, erwtjes, griotjes en ulevellen. Geen snoep zo lekker als dat van vroeger. Wie een zoete duik in het verleden wil doen, kan voortaan terecht bij De Snoeperij in Bruinisse. De ware zoetekauw hoeft niet eens zo diep in het geheugen te graven in het nieuwe winkeltje aan de Bruse Poststraat: dat komt na melijk, met inrichting en al, recht streeks uit het Ambachtscentrum in Goes. Vijfjaar zat Anja Schoor uit Ovezande daar met haar nos talgische snoepgoed, totdat afgelo pen najaar het dak eraf moest van wege een asbestsanering en er ver volgens grote wateroverlast ont stond na hevige regenval. Eén grote puinhoop was het, de win keltjes moesten dicht. Alleen is Schoor niet iemand die dan werkloos thuis gaat zitten. Ze pakte haar spullen en ging op marktjes staan. Onder meer in Oosterland. ,,Daar wees iemand op een man. Die verhuurt pandjes in Bruinisse, werd er gezegd, ga daar maar eens mee praten. Dus dat deed ik." En zo stond Schoor op een drui lerige vrijdag in Bru. ,,lk was er nog nooit geweest. Maar ik dacht: wat een leuke straatjes. En het pandje dat de verhuurder voor me had, was hartstikke mooi. Naast een bakker, bij een bloemschik winkel en een kledingzaak. Voor een jaarlijkse huurprijs die je in binnensteden per maand moet neertellen. Ik dacht: ik ben gek als ik dit niet doe." Dus werden alle potten snoep goed, antieke kasten en pannen- lappen van schortenbont in een wagen geladen en naar Bru ge bracht. Het winkeltje is vorige week zaterdag voor het eerst open gegaan. Op een kort zinnetje op Facebook na, had Schoor geen re clame gemaakt. ,,Daarom ver wachtte ik niet veel mensen. Maar de deur was nog niet open, of ze Hónderd man heb ik de eerste dag binnen gehad. Ik stond perplex stonden al binnen. Hónderd man heb ik de eerste dag binnen gehad. Ik stond perplex." In de paar dagen dat De Snoepe rij open is geweest, heeft Schoor al een aardig beeld van Bruinisse ge kregen. ,,WSt een fijne mensen hier. Ze stappen gewoon binnen om even te zeggen hoe blij ze met je zijn. Van de bakkerij hiernaast mag ik de wifi gebruiken, mensen van de kerk kwamen met advies om kerksnoepjes te gaan verko pen. Prachtig vind ik dat." De snoeperij gaat voorlopig proefdraaien om te zien welke da gen het best bevallen in Bru. Op donderdag, vrijdag en zaterdag is de winkel sowieso open. De rest van de tijd besteedt Schoor aan haar bedrijfje waarmee ze admi nistratie van ZZP'ers verzorgt. Ook staat ze nog een paar avonden in de bediening van eetcafé De Tol in Lewedorp. ,,Rijk word je van die snoepjes natuurlijk niet. Dat hoeft voor mij ook allemaal niet. Ik hou het liever klein en ouder wets. Ik heb niet eens een kassa. Gewoon een bakje met wissel geld, meer niet. Mensen hoeven hier niet met grote zakken naar buiten, ben je mal. Zo'n oudere dame uit het verzorgingshuis, die hier van de week was met haar be geleider uit het verzorgingshuis, die steeds stond te glunderen om dat ze zo veel herkende van vroe ger en die haar huisgenoten lekker ging trakteren. Die beleving, dMr draait het om." Wendy Wagenmakers Zierikzee Ria Geluk, voorzitter van het Schouwse erfgoedplatform, is alle activiteiten aan het inventariseren en komt vooralsnog tot deze lijst: 13 februari 20.00 uur: lezing in de hervormde kerk van Sirjansland; 28 maart 19.30 uur: jaarconcert van de fanfare in dorpshuis Ooster hof; 29 maart 14.30 uur: jaarconcert van de fanfare in het dorpshuis van Renesse; 5 april tot 7 mei: tentoonstelling 'Brouwershaven in oorlogstijd' in de Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven; 16 april 19.30 uur: herdenkings moment van alle gezamenlijke ker ken in de Nieuwe Kerk van Zierik- zee; 18 april: tentoonstelling 'Schou- wen-Duiveland bevrijd!' in vijf musea; 5 mei: 's ochtends gemeentelijk ontbijt voor alle inwoners bij de Nieuwe Kerk en 's avonds bevrij dingsconcert van het Zeeuws pro jectkoor in de Nieuwe Kerk; 7 mei: tentoonstelling 'Cultuur op Schouwen-Duiveland tijdens de Tweede Wereldoorlog' in het Stad huismuseum; 9 mei: manifestatie Stichting Eve nementen Zierikzee op Haven plein in Zierikzee; 9 mei 16.00 uur: concert van Can- tare en Het Zeeuws Orkest in de Ja- cobuskerk van Renesse; 9 mei 20.00 uur: bevrijdingscon cert Nut Ontspanning in Zonne- maire; 13 juni 16.00 uur: sing-along-con cert Het Zeeuws Orkest op het Ha venplein in Zierikzee; 4 september: optreden Mariniers kapel in Laco Sportcentrum in Zie- rikzee; april, mei, juni: lezingen en excur sies door vereniging Stad en Lande Michiel Bouwman Bruinisse Woningcorporatie Zeeuwland hoeft geen huurverlaging te bieden aan één van haar huurders in Bruinisse. Zij eiste dat omdat ze geluidsoverlast van de buren heeft. Het kort geding tussen de partij en stond halverwege december op de rol, maar is daags voor de zitting in getrokken door de huurder. Waarom, wil ze niet toelichten. En haar advocaat kan dat niet zonder haar toestemming. Zeeuwland-directeur Marco van der Wel benadrukte dat er in elk ge val geen deal is gesloten. De huurder woont nog in hetzelfde huis. ,,Er zijn geen afspraken gemaakt of regelin gen geboden. Er is niets bijzonders gedaan. In dit geval was er een klacht tegen ons optreden over burenover- last. Normaal gesproken zorgen we voor buurtbemiddeling of gesprek ken tussen de mensen onderling. Wat ons betreft is dat het pad dat we nog steeds af lopen." De huurder had zoveel last van la waai van haar buren, dat het ten koste ging van haar woonplezier. Volgens haar moest Zeeuwland er voor zorgen dat ze fijn kon wonen. Maar omdat dat niet het geval was, eiste ze een compensatie in de vorm van huurverlaging: 300 euro minder per maand, met terugwerkende kracht sinds maart 2019. zaterdag 8 februari 2020 SD 'Ik dacht, ik ben gek als ik dit niet doe' Wendy Wagenmakers Bruinisse -Anja Schoor Nergens in Zeeland duurde de Tweede Wereldoorlog zo lang als op Schouwen-Duiveland. Het eiland werd pas bevrijd in mei 1945, dit jaar precies 75 jaar ge leden. Om dat te vieren, vinden dit jaar allerlei activiteiten plaats. Van concerten tot excursies. Wie aanvullingen heeft, kan deze kwijt bij Ria Geluk via riageluk.sd@gmail.com of 06-28513978. lUieveLLe Anja Schoor in haar nostalgische snoepwinkeltje in Bruinisse. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 138