van de Rijn naar de Gotthardpas en daarna hoog door de Val Bedretto in het Italiaans talige kanton Ticino. Hier doorbreken al leen schapenbellen de stilte. Een herder waarschuwt dat zijn kudde op de helling graast en er stenen naar beneden kunnen rollen. Wanneer het silhouet opdoemt van de volgende berghut, Capanna Corno Gries, staan de kinderen perplex. Het lijkt of een ruimteschip is geland in een marsland schap van rotsblokken. Een uur klimmen is het nog, dat lijkt plots geen probleem meer. Tien jaar geleden was deze berghut nog een bedompte en vochtige stenen schuur, maar na een grondige verbouwing is het een van de avontuurlijkste overnachtings- plekken van Zwitserland. Gastvrouw Mo nica gaat voor naar de kamers. Een drievou dige zucht van verlichting klinkt: stapel bedden. In de keuken zwaait Mohammed de scepter, omwille van de liefde is hij vanuit de woestijn in het diepe zuiden van Algerije naar deze plek op hoogte geko men. De verlatenheid voelt voor hem ver trouwd. Zo'n zestig fietsers en wandelaars slapen vannacht in de Corno Gries-hut. Voor het eten schuiven we allemaal aan lange tafels. Van sommige mensen kennen we de gezichten, ze lopen dezelfde route als wij, iedereen spreekt elkaar aan bij de voor naam. Bij de speelgoedkast leest een Zwitserse grootvader zijn kleinzoon van drie voor alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, in een hut op 2338 meter hoogte die alleen na een uur wandelen te bereiken is. In een berghut eet je wat de pot schaft. Vandaag is dat polenta. ,,Dat ga ik niet eten'', bromt Bram als hij van de vormeloze deegbal proeft. Pech, dit is wat het is. Zelfs het uitzicht op de ondergaande zon op de hellingen vrolijkt hem niet op. Mohammed wijst naar een helling waar gemzen lopen, Daantje maakt een foto voor op Instagram. Om tien uur gaan de laatste gasten slapen, wandelaars staan graag vroeg weer op. Het gefluit van bergmarmotten, toekij ken hoe ze ravotten, het uitzicht op een gletsjer, aan een bergstroompje de drink flessen vullen met water dat een kwartier geleden nog sneeuw was, lunchen aan een meertje: wij leven in deze vakantie in een andere wereld. Een hittegolf teistert Eu ropa, op deze hoogte is het een aangename 20 graden. Zelfs Bram is het ermee eens: boven de 1000 meter is het beter dan bene den. Uit thuis De Pass Saint-Bernard geeft gratis toegang tot openbaar vervoer, kabelba nen, attracties (klimbos, zi- plines, zwembaden en musea) in La Fouly, Orsiè res, Champex-Lac en om geving. De pas kost 29 frank (€27) per persoon en is de hele zomer geldig. Een dagpas kost 15 frank (€14). 42 Reizen Camping des Glaciers La Fouly ligt in het westen van het Zwitserse kanton Wallis op zo'n 1000 autoki lometers van Utrecht. Het dorp is ook te bereiken per trein (via Bazel, Martigny en Orsières) en aansluitend per bus. Camping des Gla ciers ligt diep in de vallei Val Ferret, bijna aan het einde van de asfaltweg. Pass Saint-Bernard Corno Gries Berghut Capanna Corno Gries staat in een voormalig gletsjerdal, niet ver van de Nufenenpas in het kanton Ticino. De hut is alleen te voet of per mountainbike te bereiken. Net als in de meeste berghutten zijn er alleen slaapzalen. Reserve ren is in het hoogseizoen verplicht, betaling kan al leen contant. Kijk voor berghutten en hut tentochten in heel Zwitser land op myswitzerland.com Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen in vloed op tekst en vormge ving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130