In de eerste hut slapen we in een zaaltje op de grond - wit'''5''-.' Alpage des Ars ret Val Ferret CAMPING GLACIERS r*' v; - Tf* -Af- 1 üii.; :r Wff& K: 'w: .V - wel Het is nog krap drie kilometer lopen naar Camping des Glaciers. Al een paar uur gloort het terrein in de diepte, eindelijk nemen de stippeltjes tussen de bomen de vormen aan van tenten en caravans. Het idee een camping te beginnen aan de voet van twee gletsjers ontstond in 1969. Samen met haar man Michel legde Agathe Darbel- lay drie tentplekken aan naast hun berghut in La Fouly. Een gouden greep: ruim vijftig jaar later telt de camping meer dan drie honderd plaatsen en is de camping bekend bij bergliefhebbers in heel Europa. Een deel van de camping bestaat uit een groot veld, maar je kunt ook kamperen in het bos of op het steilere deel van het ter rein waar de plekken van elkaar gescheiden zijn met rotsen. Daar kronkelt een pad omhoog door het gletsjerdal naar berghut Cabane de l'A Neuve op 2735 meter hoogte. Dat is meer dan drie uur klimmen. Een ver leidelijke tocht voor ons sportieve ouders, maar met tieners erbij moet je concessies doen. Zij brengen de dagen liever door in het klimbos, pal naast de camping. In het dorp kunnen ze met het kabelbaantje om hoog en met de trottinette, een soort step, afdalen. In het nabijgelegen Champex-Lac leidt een kabelbaan naar een spectaculaire zipline. Aan een tuigje suizen ze langs een stalen kabel met een lengte van 540 meter over een kloof, met uitzicht tot aan het Meer van Genève. Herders en berggidsen vertellen honderduit en ook Agathe Darbellay zit vol verhalen. Met haar 81 jaar was ze een van de eersten die de oversteek met de zipline maakte. Hoe hoger in de bergen, hoe scho ner het volk, concluderen wij als gezin. Zodra de weg serieus begint te stijgen, neemt niet alleen het landschap een andere gedaante aan, maar veranderen ook de mensen. Waar wegen ophouden en alleen nog smalle paden langs hellingen kronke len, leven de meest markante types. In zijn succesroman De acht bergen be schrijft Paolo Cognetti hoe iedereen een favoriete hoogte in de bergen heeft. Onze lievelingshoogte is duidelijk, die ligt boven de 1000 meter. Zelf geef ik de voorkeur aan de 2000, waar nog minder mensen zijn. Gesnurk In de tweede vakantieweek trekken we van berghut naar berghut in het Gotthard- massief. Allemaal een rugzak op, vijf wan del-dagen en een rustdag halverwege. Een totale afstand van 85 kilometer, met een paar flinke klimmen. Dat is soms zweten, maar de ruige natuur vergoedt veel. In de eerste hut liggen matrassen op de grond in een kleine slaapzaal. Bram had zich zo'n hut wat comfortabeler voorgesteld. Ge snurk van andere wandelaars die hier ook slapen, maakt het er voor hem niet beter op. In drie dagen voert de route via de bron 'k 'i-<7P - f i1 ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129