SCHRIJVER LEEST RECENSIE Van Franco naar Pinochet 'Als ik had voorgelezen, sliepen ze niet meer' Van Bart Chabot (65) verscheen vorige week Mijn vaders hand, over zijn Haagse wortels. Hopeloos onderschat Het boek dat mijn leven heeft veranderd Gelachen om In het hospitaal waar de jonge arts Vktor Dalmau tijdens de Spaanse Burgeroorlog gewon den verzorgt, wordt een jonge soldaat binnengebracht met een gat in zijn borst. Het hart ligt open en bloot, ongeschon den, maar steeds zwakker klop pend. In een opwelling brengt Vktor het met zachte bewegin gen weer tot leven. Met deze onvergetelijke scène begint Bloemblad van zee (Wereldbibli otheek, €23) van Isabel Allende. D e historische roman volgt deze Vktor, die uitgroeit tot een vermaard cardioloog, op zijn omzwervingen door de 20ste eeuw. Nadat hij zijn broer Guillem heeft verloren aan de burgerstrijd en generaal Franco definitief de macht heeft gegre pen, slagen Vktor en Guillems vriendin Roser erin Frankrijk te bereiken. Per schip reizen de vluchtelingen naar Chili om daar een nieuw leven op te bou wen. Dat lukt prima, totdat ook Chili ingrijpende politieke omwentelingen meemaakt. Als de socialistische regering van Salvador Allende, een vriend van Vktor, omver wordt gewor pen en het leger een dictatuur instelt, moeten Vktor en Roser opnieuw in ballingschap. Al overvleugelen de politiek- geschiedkundige passages de roman soms wat te veel, toch is Bloemblad van zee de moeite waard. Het is een boeiend en ontroerend verhaal, deze ge schiedenis van twee mensen wier levens worden getekend door grote krachten waar je als individu machteloos - maar niet krachteloos - tegenover staat. —Vivian de Gier Wat ik aan mijn kinderen voorlas Ik lees nu Schöne Welt J.A. Deelder ,,Aan applaus had hij geen gebrek, dat is zo. Maar Jules is genegeerd door de literaire kritiek. Met Deelder verscheen de beatgeneration in Nederland. Echt schandelijk dat hij nooit de PC. Hooft-prijs heeft gekregen. Neem de eerste zinnen van zijn verhaal Schöne Welt uit 1982: 'Fok en ik zouden vier dagen naar Duitschland gaan. Naar Düsseldorf, om een jas te scoren die ik daar de maand tevoren had gespot, doch wegens molm- tekort had moeten laten hangen.' Een parel.'' Fear and Loathing in Las Vegas Hunter S. Thompson „Voor mij was dit boek De Grote Bevrijding. Het ging in tegen alle wetten, regels en fatsoens normen waar ik in die tijd tegen in opstand kwam. Thompson beschrijft de zwarte achterkant van Amerika. Plat, ondermij nend, maar onbedaarlijk gees tig. Het boek is een beetje vergeten, maar ik heb het wel zestien keer aan vrienden cadeau gedaan.'' Huilen lachen Nico Dijkshoorn „Sinds januari mis ik Nico's columns in de Volkskrant. Elke woensdagochtend greep ik ernaar. Als ik niet meer bijkwam van het lachen, hoorde ik Yo- landa roepen: 'Wat is er aan de hand? O, 't zal Nico wel weer zijn'. Nu zijn mijn woensdagoch tenden leeg als een woestijn. Het wemelt van de columnisten die maar raak babbelen. Nico hoort thuis in het rijtje Carmig- gelt, Campert, Mulder en Bril.'' LITERATUUR Isabel Allende Bloemblad van zee ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 37 Do Bozige Bij Ghosteen Nick Cave ,,Al jaren lees ik geen boeken meer. Ik ben dag en nacht bezig met teksten en in mijn hoofd blijft weinig ruimte over voor ander leeswerk. Platen draai ik wel. In Ghosteen steekt Nick Cave zijn hand uit naar zijn overleden zoon Arthur, die in Ghosteen Speaks antwoordt: 'Look for me, I am beside you'. Prachtig. Zijn teksten lezen als gedichten. Hij is een soort hagenprediker.'' Nijntje vliegt Dick Bruna ,,Heb ik voorgelezen aan mijn vier zoons: Sebastiaan, Maurits, Splin ter en Storm. Voor het slapengaan en in rap tempo, sneller dan The Ramones! Ik had zo'n boekje in twee minuten uit. Splinter en Storm zaten erna vaak nog uren vrolijk opgewonden rechtop in hun bed. Slapen, ho maar. Op een gegeven moment werd het zo erg dat ik van Yolanda, mijn vrouw, niet langer mocht voorlezen.'' TEKST PETER SIERKSMA FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 125