Toen hij aan het werk was voor zijn vorige boek Chin. Ind. Rest, een eerbetoon aan de oer-Hollandse (afhaal)Chinees, viel het fotograaf Mark van Wonderen op hoe veel plekken in Nederland ver buiten het zichtveld van de welstandscommissies lij ken te zijn ontwikkeld. ,,Die Chinese res taurants staan vaak aan de randen van ste den en dorpen'', zegt Van Wonderen. ,,Vaak ook in wijken en winkelcentra uit de jaren 50, 60 en 70, toen de architectuur niet be paald zijn hoogtijdagen beleefde.'' Toen Van Wonderen enkele foto's van treurige, vervallen of in architectonisch op zicht mislukte bouwwerken op zijn social media plaatste, kreeg hij talloze reacties. Al snel kreeg hij het idee er een boek van te maken. Zo geschiedde, want eind vorige maand verscheen Treurtrips, waarin de foto graafje in beeld - en in mindere mate tekst - mee op reis neemt langs gebouwen en wijken met een aandoenlijk soort treurnis. ,,Het beeld bestaat toch dat Nederland een keurig aangeharkt land is, waar voor elke vierkante meter bouwgrond een door timmerd bestemmingsplan bestaat. Ik heb een voorliefde voor imperfectie, voor lich telijk verkommerde plaatsen met een rafel randje.'' Dankzij tips op social media legde hij een longlist aan met 'treurplekken', die hij in zijn boek 'spuugmooi' noemt. Op Google Earth kamde hij heel Nederland uit, soms zelfs straat voor straat, voordat hij met zijn camera in de auto stapte. Van Wonderen benadrukt dat hij met zijn boek de betreffende steden, dorpen, wijken, gebouwen en winkelcentra niet wil afzeiken. ,,Je kunt het treurnis noemen, maar ik meen het als ik zeg dat ik het móóie treurnis vind. Mijn boek is zeker geen plei dooi om de sloopkogel los te laten op de gefotografeerde bouwwerken. Ik vind dat dit soort rafelrandjes moet worden gekoes terd en bewaard.'' Van Wonderen is bij de afgebeelde bouw werken op zoek gegaan naar het verhaal er achter. ,,lk ben niet geïnteresseerd in rijtjes huizen, maar in bouwwerken die afwijken van de norm. Ik vind bijvoorbeeld Lelystad - wat mij betreft een openluchtmuseum 26 Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 114