'Vrouwen die moeilijk doen over calorieën. Niet sexy' Soms is het letterlijk dringen voor de schappen en vitrines vol spelt en rogge, brioches, worstenbroodjes, croissants en gebakjes die liggen uitgestald als sieraden bij Tiffany Co. Maar meer nog dan een winkel voor dagelijkse en luxe boodschap pen blijkt Bij Robèrt in Oisterwijk een bedevaartsoord voor meisjes op leeftijd. Ze komen uit het hele land, niet zelden gezamenlijk per touringcar. Voor een uit gebreide lunch, een cursus chocolade 2.0 of een workshop clafoutis maken. En ze slaan massaal bakboeken en magazines in, even als desempoeders, spatels en ander vervaar lijk keukengereedschap. De mooiste oogst van hun bezoek aan Brabant: een selfie met de baas. Want Robèrt van Beckhoven is een keigezellige vent die altijd goede zin heeft, zeggen de Heel Holland Bafet-groupies die ook gaan voor een handtekening in het zojuist aangeschafte broodboek. De meesterpatissier en -boulanger zelf moet nog steeds wennen aan deze status, vertelt hij in de voormalige monumentale leerfabriek waar zijn imperium is gevestigd. En dat terwijl hij bezig is aan zijn zevende seizoen Heel Holland Bakt, dat morgen zijn finale beleeft. Ook deze editie blijkt een onverminderde hit, mede dankzij kandida ten Anouk, Pauline, Esther en Jeanette. Regelmatig tikt de teller meer dan 3 miljoen kijkers aan. Van Beckhovens analyse over het succes: ,,De makers vroegen mij vanwege mijn meestertitels, mijn ervaring met wedstrij den en mijn expertise. Andersom kon ik door Heel Holland Bakt het gezicht van mijn eigen merk worden. Dat lukte ook doordat ik makkelijk benaderbaar ben. Waarom denk je dat het hier zo druk is? Mensen weten dat ze me kunnen ontmoeten. Waar moeten de fans van Paul de Leeuw naartoe om hem in het wild te zien? De omvang van de aandacht verbaast me wel. Door de enorme toeloop hadden de buren zelfs last van alle geparkeerde auto's. In overleg met de gemeente Oisterwijk laten we een kiss- and-ridestrook voor touringcars aanleggen. Dat is toch ongelooflijk?'' Naast zijn culinaire talenten en laag drempeligheid zijn zijn milde humor en zelfspot de ingrediënten die zijn populari teit verder vergroten. Zo weet de fijnproever en spraakwaterval feilloos zijn buitenge woon menselijke, dus herkenbare zwaktes te benoemen. ,,Ik weet dat minder eten, minder wijn en meer water het motto is als ik wil afvallen. Maar na verloop van tijd gaat het altijd mis. Ik geniet zo van een glaasje en een kaasje. Die Brabantse gezelligheid zit in mijn dna. Het stoort me als vrouwen hun gerechten ontleden of moeilijk doen over een paar calorieën. Niet sexy. Gebeurt dat, dan zeg ik: 'Kom op hé, anders ga ik nooit meer met jou uit eten'. Bij cursussen haal ik de veganist er ook zo uit. Dan denk ik: dat is die wat magere mevrouw met die bleke huid. Zij permitteert zichzelf niks.'' Om in conditie te blijven, trapt Van Beckhoven zich dagelijks drie slagen in de rondte. Op zijn elektrische fiets overbrugt hij de 40 kilometer tussen zijn woning aan de rand van Tilburg en zijn zaak in Oister wijk. Of, nou ja, dagelijks: eigenlijk is hij een mooiweerfietser, bekent hij. Dan, bij wijze van verontschuldiging: ,,Ik hoef ook weer niet zo in shape te zijn dat ik met mijn neus mijn knieën kan raken. Maar als het even kan, trap ik naar het werk. Heerlijk.'' ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111