leen de entree al. Telefoon in een kluis. Tas, jas, riem, schoenen laten scannen, door het poortje, aanbellen, wachten tot de zware deur opent, gang door, weer bellen, wach ten tot de volgende deur opent, door naar de ruimte waar we schrijven. Bijna is het alsof al die poortjes, deuren en camera's je iets willen vertellen, niet over de wereld die je op het punt staat te betreden, maar over jezelf. Wie ik ben doet er weinig meer toe. Ergens voelt dat prettig, bevrijdend, maar ïk kan een paar uur later weer naar buiten. 'Ik denk dat mensen buiten geen idee hebben van wat hier gebeurt', zei D. laatst tijdens een workshop. Thema die middag: ik en de wereld, de wereld en ik. Als iedereen zit, beginnen we met asso ciëren: losse woorden en zinnen opschrij ven. Ter inspiratie lees ik voor. Bijvoorbeeld een gedicht van de Antilliaans-Neder- landse dichter Gershwin Bonevacia: Blinddoek mijdraag mij naar het uiterste puntje licht Als ik mijn weg terugvind op de golven van intuïtie Dan hou ik van jou in de hoop jij ook van mij. Terwijl ik lees, beginnen de meeste man nen al in hun schrift te schrijven. Sommi gen hebben hun eigen map; ze werken aan een boek voor hun dierbaren. Na een half uur kan het voorlezen beginnen. T. leest: 'Ik zal het vandaag niet over zijn gewicht hebben, vorige keer hebben we het al genoeg daarover gehad. Ik weet, hij doet zijn best. De appel valt niet ver van de boom, papa is ook een lekkerbek. Moet blij zijn met zo'n bezoek'. Zijn tekst mondt uit in een groepsgesprek over vaderschap en hoe ingewikkeld dat kan zijn als je 'binnen' zit. D is (nog) geen vader. De meeste ande ren wel. 'Geloof me, je krijgt een herkan sing', zegt een van hen. 'Heb vertrouwen.' Zijn oprechtheid raakt me. 'En de slachtoffers dan? De gevangenen hebben toch erge dingen gedaan?' vroeg een vriendin toen ik vertelde dat ik dit werk deed. 'Ze zijn al gestraft', antwoordde ik. 'Wie ben ik om dat over te doen?' Ik zei dat in tegenstelling tot wat mensen vaak den ken, de gevangenis in Nederland geen hotel is. Dat je niet alleen je telefoon en internet- ZATERDAG 8 FEBRUARI 2020 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 105