Schrijflessen aan gedetineerden in de gevangenis in Heerhugowaard brengen schrijver Christine Otten (58) meer dan ze ooit had durven denken. Gevangenen koken zelf hun eten, er is een binnentuin met bomen, een vijver, een volière en een kas waar gedetineerden groenten kweken voor de voedselbank. Eerder had ik schrijfles gegeven bij Kant lijn, een schrijfgroep van dak- en thuis lozen. Daar had ik gezien hoe mensen van pijnlijke gebeurtenissen iets kunnen ma ken waarop ze trots zijn. Toen ik de onder wijzer van de inrichting voorstelde met gedetineerden te schrijven, mocht ik begin nen met eens in de twee weken een les, op woensdagmiddag. Een korte cursus 'schrijf je eigen verhaal'. Schrijven in de gevangenis is wezenlijk anders dan ik gewend was, merkte ik met een. De gevangenis staat voor zij en wij. Al- 16 'Zal ik beginnen?' r. schuift heen en weer op z'n stoel. Hij heeft een minuut of twintig zitten schrijven, net als de zes man nen om hem heen. Bijna muisstil was het in het lokaaltje in de Penitentiaire Inrichting Heerhugowaard, locatie Zuyder Bos. Af en toe hoorde je het geluid van pennen op het papier, of een schreeuw of lach vanaf de luchtplaats. Buiten vriest het, binnen is het bloed heet. Ik had geen coltrui moeten aantrek ken, bedenk ik. De mannen dragen T-shirts. Het thema van vandaag: een beslissend moment. R. leest voor: 'Eindelijk, ik sta op de top van de berg. Ik heb overzicht. Ik ga aan het randje staan en zie de steile rots wanden van boven het zand verdwijnen. Ga ik het nou doen of doe ik een stapje terug? Ik draai mij om. Boven blijven heeft mij een andere kijk gegeven'. Het was een van de eerste schrijfwork- shops, nu drie jaar geleden, en ik weet nog dat ik schrok. R. vroeg zich hardop af of zijn leven nog zin had. Een andere deelnemer reageerde meteen: 'Nooit opgeven. Er is altijd hoop'. R. lachte, zichtbaar opgelucht. 'Hierbinnen voel je meer', zei K., een jonge gedetineerde in de groep. 'Er is geen afleiding. Vroeg of laat zie je jezelf, daar ontkom je niet aan'. Dat dat ook voor mij zou gelden, als begeleider van de schrijf- groep, daarvan had ik toen nog geen idee. Zuyder Bos, met plaats voor 242 gedetineer den, heeft de naam innovatief te zijn. FOTO'S JEAN-PIERRE JANS Zo wordt een dader weer mens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 104