9 Het is een enorme inbreuk op je privacy. Dit is iets van mij, van mijn zoontje Beroep in Sziget-zaak Liberalen uit op winst Democraten willen hertellen transport, dat van begin tot eind wordt vastgelegd met camera's, worden in drie maanden tijd 59 tanks - 330.000 stalen - vanuit Bel gië, Zwitserland en Duitsland naar Polen gebracht. De relatie tussen Cryo-Save en Fa- micord is moeizaam. Daarom gaat Cryo-Save in augustus 2019 ook in zee met Myrisoph, een investerings fonds uit Dubai. Dat bedrijf neemt het inmiddels failliete Cryo-Save over, en opereert vanaf dan in Zwit serland onder de naam CSG Bio. Nog steeds weten de betrokken ouders nergens van. De Neder landse Samantha, die in de zomer van 2019 nog navelstrengmateriaal van haar pasgeboren zoontje heeft opgestuurd, begint pas onraad te ruiken als ze na een half jaar nog steeds de eerste factuur niet heeft. ,,Toen ben ik er maar eens achteraan gegaan. Ik kwam bij een virtueel kantoor terecht. Daar was de tele foon dood, de site ging uit de lucht.'' Ze krijgt een ongemakkelijk gevoel. ,,Je wilt gewoon weten waar dat ma teriaal is. Stel nou dat mijn kind la ter ziek wordt, en je weet dat er er gens stamcellen van hem zijn, maar niet waar? Dat zou vreselijk zijn.'' Na wat zoeken stuit ze op berich ten over een faillissement van Cryo- Save, over curatoren, over onbe kende bedrijven met namen als Fa- micord en Myrisoph. Bedrijven waarmee ze nog nooit contact heeft gehad en waarmee ze zeker geen contract gesloten heeft. Toch be schikken zij nu over de cellen van haar zoontje. Het valt niet mee om antwoorden te krijgen. ,,Mijn Engels is heel be hoorlijk, maar op een gegeven mo ment werd het te ingewikkeld. De communicatie is dramatisch. Ik denk dat heel veel mensen helemaal niet weten wat er aan de hand is.'' Ook Marian schrikt zich rot. In november krijgt ze een mail dat de stamcellen naar Polen zijn ver- plaatst, en even later krijgt ze een mail van Famicord, waarin gemeld wordt dat Cryo-Save failliet is. ,,Het was een vreemde mail in verschil lende talen. Er was geen enkel con tact met Cryo-Save meer mogelijk.'' In Polen werpen ze ondertussen een nadere blik op de enorme hoe veelheid stamcelmateriaal die ze hebben binnengekregen. Tomasz Baran, topman van Famicord, stelt dat de monsters technisch in orde lijken, maar dat de administratie een rommeltje was. Zo blijkt bij een Spaans stel de navelstreng van de zoon wel getraceerd te zijn, maar die van de dochter niet. ,,De database die we kregen, was onvolledig en bevatte veel dubbe lingen'', zegt Baran over de telefoon tegen deze krant. ,,Als ouders bel den met de vraag of we hun materi aal hadden, konden we dat niet met zekerheid zeggen. Daarom besloten we helemaal vanaf nul te beginnen. We controleren nu alle monsters handmatig, en we bouwen een nieuwe database. Dat duurt maan den. Eind maart hopen we klaar te zijn.'' Ontbrekend materiaal Bijkomend probleem is dat een deel van de monsters ontbreekt. Eén stikstoftank staat nog in Nederland, bij het bedrijf Linde Gas. Daarnaast zou Cryo-Save een deel van het ma teriaal hebben vastgehouden. Vol gens de Zwitserse krant Tages An- zeiger vrezen bezorgde ouders dat die naar een onbekende locatie in Portugal zijn verscheept, of zelfs vernietigd zijn. Ook Baran houdt rekening met die opties. Het Poolse Famicord vraagt nu alle ouders zich te registreren, en de gegevens aan te leveren die ze heb ben van het stamcelmateriaal van hun kind. ,,Zodra we het bijbeho rende materiaal hebben gevonden, krijgen ze een bevestiging dat de stamcellen veilig zijn. Als we de materialen niet vinden, horen ze dat ook. Die garantie kunnen we geven.'' Ook wil Famicord dat ouders een contract met hen sluiten. Vanwege het faillissement van Cryo-Save ontstaat er volgens de Polen een ju ridisch zeer onwenselijke situatie. ,,We mogen geen materiaal opslaan zonder dat er een geldig contract is.'' CSG Bio, de opvolger van Cryo- Save, drukt klanten in een mail ech ter op het hart dat nou juist niet te doen. Het bedrijf stelt dat het druk bezig is de samples terug te halen naar Zwitserland. Voor de ouders rest een zeer on zekere situatie. Marian weet in ie der geval zeker dat de stamcellen van haar dochter in Warschau zijn. Die bevestiging kreeg ze per mail, op 2 januari. ,,We moeten er maar op vertrouwen dat dit de waarheid is. Ik wil ze het liefst naar Neder land laten overbrengen.'' Samantha heeft nog geen enkele zekerheid. Famicord is tussen alle honderdduizenden dna-stalen op zoek naar het materiaal van haar zoontje. Ze kan er met haar hoofd niet bij dat op deze manier met per soonlijk en uniek materiaal is om gesprongen. ,,Het is een enorme in breuk op je privacy. Dit is iets van mij, van mijn zoontje. Als dit verlo ren gaat, is het niet vervangbaar." vrijdag 7 februari 2020 GO Samantha stuurde stamcellen van haar zoontje op naar Cryo-Save. Waar het materiaal nu is, weet ze niet. foto vincent jan- M 330.000 navel strengmonsters zijn opgeslagen in War schau, Polen. foto afp - Samantha naam is op verzoek gefingeerd WASHINGTON De Demo cratische partij in de VS wil dat de stemmen in de voor verkiezingen in de staat Iowa opnieuw worden ge teld. Voorzitter van het lan delijke nationale comité van de partij, Tom Perez (foto), riep zijn partijafde ling op een 'recanvasS uit te voeren. Om er zeker van te zijn dat het publiek de uitslag vertrouwt, moet er volgens hem onmiddellijk worden begonnen. Het campagneteam rond Ber- nie Sanders vroeg al om een recanvass. Het tellen leverde problemen op door een haperende app. BOEKAREST De Roe meense president Iohannis heeft gisteren aan de aftre dende premier Orban ge vraagd een nieuwe rege ring te vormen rond zijn Li berale partij. Met deze for maliteit wil lohannis ver vroegde verkiezingen af dwingen. Iohannis hoopt dat het parlement tegen Orban stemt, wat tot ont binding van het parlement leidt. Met vervroegde ver kiezingen hopen de Libera len te profiteren van hun populariteit en hun greep op de macht de komende vier jaar te versterken. Woensdag werd de drie maanden oude liberale minderheidsregering van Orban omvergeworpen na een motie van wantrouwen. BOEDAPEST Advocaten van de van drugshandel verdachte Nederlandse topsprinter Roelf B. en Gert-Jan N. gaan in beroep tegen de verlenging van hun voorarrest in Honga rije. De rechtbank in Boe dapest maakte gisteren bekend dat zij nog zeker tot 9 mei in hechtenis blij ven. De twee werden in au gustus opgepakt tijdens het Sziget-muziekfestival in Boedapest. De rechter acht het gevaar groot dat de twee twintigers uit Stadskanaal ontsnappen aan justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9