8 NIEUWS RECONSTRUCTIE CRYO-SAVE Ze dachten dat stamcellen van hun kind bij Cryo-Save in veilige handen waren. Nu is het maar de vraag of ze er ooit bij kunnen, mocht hun kind ernstig ziek worden. Bedrijven vechten om het gevoelige materiaal. Voor duizenden ouders is dat een bittere pil. De verloskun dige gaf aan meer 'pakketjes' van Cryo- Save te gebruiken LU Vreselijk, vindt Sa- mantha (27) uit Nunspeet het. Superfrustrerend ook. „Misschien komt het wel in criminele han den. Weten wij veel?'' In juni vorig jaar stuurde ze een stukje navelstreng en bloed van haar pasgeboren zoontje naar de com merciële stamcelbank Cryo-Save. Ze vond het een veilig idee. ,,Stel dat je kind een bloed- of auto-immuun- ziekte krijgt... Er is tegenwoordig zo veel mogelijk.'' Ze is een van de vele ouders die met het bedrijf in zee ging. Cryo- Save speelt in de marketing slim in op de gevoelens van ouders. 'Je bent het jezelf schuldig, je bent het je fa milie schuldig', is de slogan. De boodschap: ouders die het beste voor hebben met hun kinderen, kunnen maar beter direct na de ge boorte stamcelmateriaal veiligstel- Stamcellen opslaan De procedure om stamcellen van kinderen op te slaan bij Cryo-Save. len. Als het kind later ernstig ziek wordt, zijn de ouders door de lichaamseigen stamcellen niet af hankelijk van de onzekere zoektocht naar een donor. In de toekomst kun nen stamceltherapieën volgens Cryo-Save tal van chronische of do delijke ziektes genezen: leukemie, diabetes, hartproblemen, parkinson en alzheimer. Samantha tekende een contract met Cryo-Save. De afname en op slag van het materiaal zou maximaal 2145 euro kosten. ,,Dat is veel geld. Maar het materiaal wordt 25 jaar be waard. Ik zie het als een soort verze kering. Daar betaal je ook voor, en die hoop je nooit nodig te hebben.'' Wat ze niet weet, is dat Cryo-Save op dat moment bezig is met een vrije val. Het bedrijf maakt miljoe nen verlies, is in verschillende lan den verboden en organisatorisch een chaos. Het stamcelbedrijf is in 2000 op gericht door de Belgische bioloog Marc Waterschoot. Het hoofdkan toor zetelt lange tijd in Zutphen. In de loop der jaren verrijzen laborato ria in het Belgische Niel, India, Duitsland, Zuid-Afrika en Dubai. De omzet groeit naar enkele tiental len miljoenen euro's. Het bedrijf gaat in 2009 naar de beurs en heeft bijna driehonderd medewerkers. Met meer dan 200.000 klanten uit ruim 70 landen is het de grootste stamcelbank van Europa. De klan ten zitten vooral in Zuid-Europa en op de Balkan, maar ook in Neder land gaan enkele duizenden ouders overstag, stelt een bron binnen de sector. Na de geboorte vullen ze in het ziekenhuis, met behulp van verlos kundigen en gynaecologen, een 'af name- en transportkit' met een stukje navelstreng en bloed. Dat gaat met een koerier naar een labo ratorium van Cryo-Save. Daar wordt het bewerkt en daarna opgeslagen in grote stikstoftanks bij een tempe ratuur van min 196 graden. De methode is omstreden. Artsen stellen dat het wetenschappelijk be wijs beperkt is. De navelstreng zou te weinig stamcelmateriaal bevatten om een volledige behandeling mo gelijk te maken. Bovendien is zorg- personeel vaak niet gekwalificeerd voor afname van het materiaal. De beroepsorganisaties van gy naecologen (NVOG) en verloskun digen (KNOV) ontraden medewer king. Iemand die meewerkt 'maakt zich schuldig aan misleiding en is tuchtrechtelijk aan te spreken'. Twee derde doet dat toch, meestal onder druk van de ouders. Problemen Cryo-Save krijgt problemen met de autoriteiten. België besluit in no vember 2011 dat het laboratorium in Niel, waar het meeste stamcelmate riaal opgeslagen ligt, dicht moet. Stamcelverwerking en -opslag door een commercieel bedrijf is in strijd met de wet. Ondanks waarschuwingen van de gezondheidsautoriteit FAGG wei gert Cryo-Save en gaat het enkele ja ren illegaal door. Pas in maart 2015 verhuist het bedrijf alle activiteiten naar Zwitserland. Het lichaamsma teriaal wordt nog wel vier jaar in Niel opgeslagen. Ook in Nederland constateert de Inspectie voor de Gezondheidszorg dat Cryo-Save niet voldoet aan de wettelijke eisen voor opslag van li chaamsmateriaal. Mensen die navel strengbloed afnemen, zijn niet ge traind of opgeleid. Bovendien is de administratie niet op orde. Bij het laatste inspectiebezoek in 2016 wordt duidelijk dat Cryo-Save geen verbeteringen doorvoert. In 2017 trekt het bedrijf zelf de Neder landse vergunning voor ontvangst en distributie van weefsel in. De in spectie onderzoekt nog of de afwik keling goed is verlopen. Al die tijd weten klanten van niets. Ze zijn zich er niet van be wust dat het bedrijf structureel de regels overtreedt. Ook Marian en haar partner niet. Zij sturen in no vember 2018 materiaal van hun dochter naar Cryo-Save. ,,Het zag er professioneel uit. De verloskundige gaf aan meer 'pakketjes' van Cryo- Save te gebruiken.'' Op de burelen van Cryo-Save wordt op dat moment gesleuteld aan een noodoplossing. De opgesla gen stamcellen móeten ergens heen. In februari 2019 bereikt de bedrijfs- top een akkoord met de Poolse con current PBKM/Famicord in War schau. Alle navelstrengmonsters gaan die kant uit. Met een mega- vrijdag 7 februari 2020 GO 'Stel dat mijn kind ziek wordt, maar de stamcellen zijn kwijt' Tonny van der Mee Sander van Mersbergen Nunspeet -Marian Zwangere moeder koopt service van Cryo-Save en ontvangt inname-kit. Bevalling: ziekenhuispersoneel gebruikt de meegenomen kit om bloed en weefsel uit de navelstreng te nemen. Cryo-Save vervoert de kit naar het lab, waar de stamcellen worden geïsoleerd. Vervolgens worden de stamcellen ingevroren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8