Bredeweg-kerk Kruiningen in september klaar om te kerken Rekening voor wegen bij Veerse Meer is niet alleen voor Middelburg Borsele bezuinigt soepel zes ton IN DE REGIO 6 Opinie MIJN DORP, MIJN STAD Waterpark Veerse Meer wordt groot maar ook mooi, gaven zelfs twijfe laars en tegenstanders van het va kantiepark deze week toe na een presentatie van het ontwerp. De manier waarop de pakweg negen honderd woningen en apparte menten in een nieuw soort schor ren- en slikkengebied worden ge bouwd, werd met applaus beloond. Dat zal deels uit fatsoen zijn ge weest, maar eigenaar Driestar mag dat ook als een complimentje be schouwen. De twee belangrijkste vragen zijn nog niet beantwoord. 1: Hoe worden de verkeersproblemen op gelost? 2: Wie gaat dat betalen? Om met dat laatste te beginnen: Driestar in elk geval niet, ook niet een beetje, maakte directeur Gerro Vonk duidelijk. De vraag was leuk bedacht, maar duidelijk aan de ver keerde gesteld. Natuurlijk, het park zorgt voor nog meer verkeer in het gebied tussen Arnemuiden, Le- wedorp en Wolphaartsdijk. Maar het is niet gebruikelijk om bedrij ven te laten meebetalen aan open bare wegen. Overigens reikt Driestar wel de helpende hand door Middelburg miljoenen euro's voor te schieten om investeringen in de buurt - zo als in wegen - mogelijk te maken. Het bedrijf krijgt dat geld later te rug via een korting op de toeristen belasting, maar het had dit gebaar niet per se hoeven maken. Dat Vonk niet verder wil gaan, is ook om een andere reden verde digbaar. Uit onderzoek naar de ver keerssituatie blijkt dat er nu al grote problemen zijn die opgelost moeten worden. Dat geldt voor zo wel Arnemuiden als Lewedorp als Wolphaartsdijk als voor de wegen tussen die dorpen. Voor die proble men zijn de wegbeheerders ver antwoordelijk: de gemeenten, het waterschap, de provincie. En als het over de A58 gaat, is dat het Rijk. Het antwoord van onderzoeks bureau Goudappel Coffeng op de eerste vraag - hoe? - is duidelijk: de problemen zijn alleen goed op te lossen door een gezamenlijke aan pak. Klein maatwerk per locatie helpt onvoldoende, er is één ro buuste oplossing voor het hele ge bied nodig. Dat kan met een nieuwe afslag vanaf de A58, een nieuwe weg naar Arnemuiden en een nieuwe weg naar Waterpark Veerse Meer. De kosten liggen tus sen de tien en dertig miljoen euro. Toeristenbelasting De neiging om voor geld nu vooral naar Middelburg te kijken, lijkt lo gisch. Die gemeente vangt immers ook miljoenen aan toeristenbelas ting dankzij Waterpark Veerse Meer. Maar Borsele, Goes, het wa terschap en de provincie kunnen niet verwachten dat Middelburg ook hun problemen oplost en be taalt; problemen die er nu ook al zijn en niets met Waterpark te ma ken hebben. Maar nogmaals: wie gaat die ro buuste oplossing voor het hele ge bied dan wel betalen? Als de over heden de omwonenden en hun zorgen serieus nemen, zullen ze het samen moeten doen: samen werken en samen betalen. KRUININGEN Ze waren al een paar maanden bezig. Maar nu deze week begonnen is met de bouw van de staalconstructie is het opeens goed zichtbaar welke plek de nieuwe kerk van Vrije Gerefor meerde Gemeente (VGG) in neemt in de skyline van Kruinin- gen. ,,Het gaat heel vlot", zegt Huib Knulst, voorzitter van de bouw commissie. Gisteren werden de balken bevestigd die de nok van de schuurkerk aan de Zandweg vor men. ,,Die is dertien meter hoog. Er wordt nog een torentje van ze ventien meter voor gemetseld. Maar dat zal nog wel even duren." Dorpshuis De metselaars zijn al wel begon nen. Enkele muren staan al. De formele eerste steenlegging laat nog op zich wachten tot 14 maart. De VGG houdt nu nog diensten in het dorpshuis van Kruiningen. ,,In september hopen we gebruik te kunnen maken van de kerk", zegt Knulst. De VGG is ruim twee jaar gele- Heinkenszand Maar dat betekent niet dat nie mand het zal voelen in de porte monnee. Het is duidelijk dat ad viesbureaus en andere rapporten schrijvers voorlopig minder op drachten kunnen verwachten vanuit Heinkenszand. Want hoe wel daar nu al 35.000 euro op be zuinigd wordt, mag daar volgens de verschillende fracties nog wel een flinke schep bovenop. Wet houder Arno Witkam legde nog wel uit dat de gemeente niet altijd den opgericht door dominee Ger- rit Bredeweg nadat een langsle pende ruzie binnen de Gerefor meerde Gemeente in Kruiningen zelf de kennis in huis heeft en daarom moet inhuren, maar zegde ook toe kritisch te blijven kijken naar het inhuren van externe mensen. Hoewel de raad trots is op het re- Lijst bezuinigingen ligt in een la en komt daar weer uit als het nodig blijkt te zijn sultaat (ze hebben zelf hard mee gedacht aan bezuinigingen), werd gisteravond ook wel duidelijk dat de gemeente Borsele de komende jaren niet achterover kan leunen. ,,We zijn er nog niet", waar schuwde Witkam. Want het is eindigde in een scheuring. Ruim 300 (doop)leden volgden dominee Bredeweg. De nieuwe kerk biedt plaats aan bijna 400 mensen. maar de vraag of er niet nog meer bezuinigingen aankomen vanuit het Rijk en bovendien niet alle voorstellen zijn bikkelhard. Met name de bezuinigingen die zijn ingeboekt op de sociale sector moeten nog wel gehaald worden. Andere bezuinigingen zijn vooral boekhoudkundig van aard waar door kosten uitgesmeerd worden over een langere periode. Lange lijsten In aanloop naar dit besluit hebben raad, wethouders en ambtenaren samen lange lijsten opgesteld met mogelijke bezuinigingen. Een deel daarvan is nu uitgevoerd. De rest van de voorstellen wordt niet in de prullenbak gegooid. Witkam heeft aangegeven de lijst in de bureau lade te leggen en als het nodig is daar weer uit te halen. Dweilbands blazen zich warm Tentoonstelling in 't Blokhuis Zeeuwse bands in de Piek vrijdag 7 februari 2020 Overzichtsfoto van de bouwplaats van de Vrije Gereformeerde gemeente. De kerk wordt naast meubelzaak TMC gebouwd. Schuin aan de overkant van de Zandweg is het pand van drie-ster renrestaurant Inter Scaldes te zien. foto johan van der heijden Met of zonder Waterpark Veerse Meer, verkeerspro blemen zijn er nu ook al op de grens van Walcheren en Zuid-Beveland. Een oplos sing is alleen mogelijk door samen werken en samen be talen. Maurits Sep Arnemuiden 'We zijn best trots op onszelf'. Dat vindt de gemeenteraad van Borsele. Trots omdat in korte tijd zes ton aan bezuinigingen is gevonden zonder dat de in woners daar direct iets van merken. 'S-HEER HENDRIKSKIN DEREN Met carnaval in aantocht blazen vier dweilbands zich zaterdag warm in café De Oranjeboom. De deelnemende bands zijn Pink Panthers uit Goes, De Blaosuuln uit Aar denburg, Sugarbeet Strietband uit Sas van Gent en Kheb Wa'k Wou uit Goes. Vanaf 20.30 uur gaan de bands los. De toegang is gratis. KATTENDIJKE In 't Blokhuis wordt za- terdag een nieuwe ten toonstelling geopend met werken van Henk Elenga en Rob Peters. De werken van visschil- der Elenga zijn geba seerd op zijn passie voor alles wat zwemt en kruipt op de getijdenge- bieden van de Ooster- schelde. Ook zijn de Drie Bismacken van Rob Peters te zien. De ten toonstelling is de ko mende twee weekenden op zaterdag en zondag te zien tussen 12.00 en 18.00 uur. VLISSINGEN Drie Zeeuwse bands De Blaosuuln uit Aardenburg. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN treden morgen op in De Piek. The Vision of Jo hanna verenigt vele mu zikale invloeden. Vervol gens brengen de jonge honden van Cosmic Channel eigen num mers, geïnspireerd door hun oude helden als The Rolling Stones en The Doors. Tot slot speelt de Zeeuws/Brabantse for matie The Slavez seven ties rock en funk. Aan vang 21.00 uur. Toegang bedraagt vijf euro. ELLEWOUTSDIJK Kerkje van Ellesdiek, 14.00 uur: Viering '100 jaar Zeeuws Volkslied' GOES Centrum 't Westlicht, 10.00 12.00 uur: Inloop voor hulpvragen, luiste rend oor en koffie en thee; Inloophuis Oase, 13.30-15.30 uur: Open middag kleigroep 'Werk in Uitvoering'; De Mythe, 20.00 uur: Optreden Jim van der Zee, in 2018 winnaar The Voice of Holland HEINKENSZAND BinnenUit, 09.30 17.30 uur: Expositie FotoGroep Goes 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Heer Hendrikhuis, 20.00 uur: Toneelvereniging Heer Hendrik speelt Na de Aanslag KAMPERLAND Dorpshuis Casem- broot, 13.00-16.00 en 20.00-23.00 uur: Vrij biljarten KAPELLE Boekhandel Lectori, 19.00 uur: Boekpre sentatie Berend Huisjes RILLAND Dorpshuis, 20.00 uur: Podium Reimerswaal organi seert cabaretshow Mark van de Veer- donk SCHERPENISSE Brasserie De Zee ster, 20.00 uur: Bingo THOLEN Atrium ge meentehuis, Hof van Tholen 2, 13.00-15.00 uur: Taalcafé WEMELDINGE De Wemel, 10.00-12.00 uur: Inloopspreekuur 'De Wegwiezer'; Gymzaal tegenover OBS, 15.30-17.00 uur: Sportactiviteiten voor de jeugd YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Moer- zicht, 14.00-16.00 uur: Spelmiddag met koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51