BOERENPROTEST 4 Steeds meer boeren nemen afstand van de radicale actiegroep Farmers Defence Force. De dreigende taal van voorman Mark van den Oever stuit collega's tegen de borst. Houdbaar heidsdatum van FDF is verstreken Het Landbouw Collectief, een verzame ling van dertien boerenorganisaties, heeft de rijen gesloten. Oók Farmers Defence Force maakt er na de jongste uitglijder van voorman Mark van den Oever gewoon nog deel van uit. De onderhandelingen met premier Mark Rutte en minister Carola Schouten van Landbouw over een boerenakkoord worden hervat. Maar on der boeren brokkelt de steun voor de ra dicale actiegroep af, blijkt onder meer uit hun reacties op diverse onlineplatforms. ,,De houdbaarheidsdatum van FDF is verstreken", zegt Dennis Hurkmans, boer uit Nistelrode. Hij is één van de boeren die helemaal klaar is met de dreigende taal van Van den Oever, die woensdag uit haalde naar de 'vleesbazen en zuivelbobo's' die 'als Ju das de sector verraden'. Eerder al maakte de FDF- voorman een Holocaust vergelijking die bij veel mensen in het verkeerde keelgat schoot. De excuses die de actiegroep woens dagavond maakte ('ver keerde woorden') komen voor Hurkmans te laat: ,,Wij boeren kunnen niet meer met gezond boeren verstand achter die Far mers Defence Force blijven staan. Een club met een totaal losgeslagen en idiote leider." Hurkmans vertelt dat er meer boeren zijn die er zo over denken, maar lang niet iedereen durft zich volgens hem uit te spreken, uit angst voor reacties van colle ga's. Annechien ten Have, een boerin uit Beerta, doet dat, net als Hurkmans, wél. Al had ze aanvankelijk haar twijfels. ,,Ik was bang om aan de schandpaal genageld te worden. Maar uiteindelijk vond ik het toch te belangrijk om dit geluid te laten horen." Ze distantieert zich openlijk van FDF, vooral vanwege het 'intimiderende' en 'bedreigende' taalgebruik: ,,De maat is vol, ik ben het echt zat", zegt ze. ,,Het was ook niet de eerste keer. Ja, je mag best fel zijn. Want er is veel mis met de manier waarop boeren worden behandeld. Maar je moet kwaad niet met kwaad bestrijden." Dat de boeren door 'Den Haag' oneven redig hard worden afgerekend op stikstof- uitstoot, daar is de sector het nog altijd over eens. De verdeeldheid van het boe renprotest zit 'm vooral in de toon van FDF. Die kiest bewust grote woorden om indruk te maken. ,,Als je genaaid wordt, mag je best boos zijn", zei Van den Oever daar eerder over. Gisteren hield hij zich gedeisd en ging hij ook niet op vragen in. Te veel Voor boer Hurkmans is de gewraakte 'Judas-uitspraak' een incident te veel. De rol van FDF is wat hem betreft uitge speeld. ,,Ze hebben de problemen aange kaart, daar verdienen ze credits voor. Maar ze hebben niet de capaciteit om mee te praten. Dat heeft de geschiedenis wel uit gewezen. Het is wachten op de volgende rel." Ook Linda Janssen sluit een nieuw incident niet uit. Zij is voorzitter van Producenten Organisatie Varkenshouderij (POV, lid van het Landbouw Collec tief). Janssen stelt dat het 'een illusie is om te denken dat je FDF de mond kunt snoeren'. ,,Natuurlijk straalt wat zij zeggen en doen af op het collectief. Het is ook echt niet leuk dat je voor nop naar Den Haag rijdt, omdat het overleg wordt afgeblazen, terwijl je dat gesprek goed hebt voorbereid en het idee hebt dat partijen niet eens zo heel ver van elkaar af liggen." Toch houdt Janssen vertrouwen in FDF als lid van het collectief. ,,Wij zitten daar als collectief met één doel, laten we dat voor ogen houden en de discussie voeren op inhoud. Excuses zijn gemaakt, wat mij betreft kunnen we verder." Dat geldt voor alle partij en in het collec tief die afstand nemen van de Judas- en Holocaust-opmerkingen, maar wel verder willen met FDF. Janssen vergelijkt de Far mers Defence Force met de activisten van Greenpeace. Ze wil zeggen: die heb je ook niet altijd aan een touwtje, maar door hun onorthodoxe acties bereik j e soms wel wat je anders niet zou bereiken. Wij boeren kunnen niet meer met ge zond boerenver stand achter die Farmers Defence Force blijven staan. Een club met een totaal losgeslagen en idiote leider. De beste man heeft er t intellect niet voor en weet niks te be reiken, behalve ru zie en ellende. @DennisMHurkmans Beste boeren/col lega's met intimi datie bereik je geen resultaat. De woor den die #FDF ge bruikt zijn intimide rend. Het zal me wel niet in dank worden afgeno men, maar dit kan echt niet. Ik hoor boeren die #ang- stig worden van dit soort taal en ikzelf vind het ook #be- dreigend. @Annechien ten Have Ik mis de optie: Ik sta wel achter FDF, maar niet achter de toon die zij aanslaat in persberichten. De zaak flink op schudden is op zich niets mis mee, maar dan moet je wel goed weten waar je het over hebt en daar schort het bij FDF nog wel eens aan. #kange- beuren @Toos van Soest vrijdag 7 februari 2020 Radicale boeren FDF verliezen steun Paul Driessen Pim Dikkers Den Bosch -Dennis Hurkmans, boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4