Sinke: Afslag A58 als compensatie kazerne Middelburger vreest natte voeten door woningbouw 5 steun tijdens de Elfstedentocht van 1997. Iets verder wat raadsel achtig: ,,Voor ons beiden zie ik het ook als genoegdoening voor de tocht van 1985. Veel dank aan jou. Je broer Rien." Drie keer reed Rien de Beer (78) uit Terneuzen de Friese monster- tocht. Twee keer verdiende hij het kruisje. Eén keer ging het mis. In 1985. ,,Het was op het Sneeker- meer", weet hij nog. ,,Het dooide hard, het ijs was zacht. Ik raakte een scheur en ging onderuit." Hoezeer hij ook niet van opgeven wilde weten, een EHBO'er zei dat Ik weet nog hoe emotioneel mijn broer was omdat hij me uit het oog verloor hij beter kon stoppen. ,,Uiteinde- lijk ben ik gestrand in Bolsward. Het was de tijd vóór mobieltjes. Ik heb daar op de kade uren gewacht tot ik opgehaald werd. Ik weet nog hoe emotioneel mijn broer was omdat hij me uit het oog verloren was." Rien de Beer schiet vol. Verhuizing Het kruisje dat hij met de laatste Elfstedentocht van 1997 verdiende, schonk hij aan zijn broer. Als dank voor de steun, tijdens die editie en die van 1985. Broer Lou mocht het kruisje houden zo lang hij leefde. In 2005 overleed hij. Het ingelijste kruisje kreeg Rien weer terug van zijn schoonzus. Bij de recente ver huizing van Waterlandkerkje ging het mis. Het lijstje belandde in de doos bestemd voor het Leger des Heils, waar het werd opgemerkt door de Terneuzense kunstena res Andrea Janssens. Op zoek naar materiaal voor haar collages, werd ze gegrepen door het lijstje. ,,Voor een euro", lacht ze. ,,Hoe kon zoiets toch bij het Leger des Heils terechtkomen?" Samen met haar man Henk Hoeksema begon ze een speurtocht. ,,We hebben gebeld met de ge meente Woudenberg, want daar kwam de man vandaan", vertelt Hoeksema. ,,De dame die ik sprak zei dat ze me wel kon helpen maar niet mocht. Privacywet hè?" Hoeksema kijkt nog een beetje giftig. ,,We legden nog uit wat voor bijzonders we hadden. Het hielp niet. Toen zijn we maar gaan googelen op de naam De Beer in Woudenberg. Bij toeval troffen we precies de goede De Beer. We bel den een andere broer van hem die hoorde waar het over ging toen we Terneuzen lieten vallen. Daar woonde zijn broer Rien. In het atelier van Andrea Jans- sens kreeg De Beer dinsdagmid dag zijn kruisje weer terug. Tra nen vloeiden. De speurtocht van Janssens en Hoeksema is ten einde. Ze hebben eindelijk het vol ledige verhaal bij het lijstje. Rien de Beer stopt zijn zakdoek weer in zijn broek, vouwt zijn handen bo ven zijn hoofd: ,,Dank". Joeri Wisse Yerseke Met de Haagse miljoenen voor de nieuwe op- en afritten zou Yerseke alsnog het zo vurig gewenste 'pol dertracé' kunnen krijgen als ver vanging van de overbelaste en on veilige Zanddijk. De provincie, die de weg moet aanleggen, wil ook het liefst een poldertracé. Maar toen eind vorig jaar bleek dat minister Cora van Nieuwenhuizen de gevraagde 17 miljoen niet wilde betalen, besloot gedeputeerde Harry van der Maas dat zo'n weg veel te duur zou wor den. Lobby? Deze week ontmoetten Van der Maas, Sinke en Van Nieuwenhui- zen elkaar op de Kreekraksluizen bij Rilland. Daar werd een nieuwe steiger feestelijk geopend. Hét ideale moment om zaken te doen, zou je denken. Toch heeft Sinke niet bij de minister gelobbyd. ,,La- ten we eerst maar eens afwachten of de marinierskazerne écht niet naar Zeeland komt", vindt Sinke. Daarnaast vindt hij dat in de eerste plaats Vlissingen gecompenseerd moet worden. Sinke houdt nog enige hoop op een poldertracé. De minister laat nog een second opinion uitvoeren naar de rijksbelangen van het pro ject Zanddijk. Daarnaast is de wet houder ervan overtuigd dat gede puteerde Van der Maas er alles aan doet om geld in Den Haag los te peuteren voor de nieuwe toe- Laat ons nu maar rustig broeden gangsweg naar Yerseke. Maar vooralsnog houdt de provincie vast aan de zogeheten variant bruin. Daarbij blijven de afslagen ongemoeid. En rijdt het verkeer vanaf het spoor via een nieuwe weg om het buurtschap Kaasgat naar Yerseke. Duurder Afgelopen maanden kon iedereen z'n zegje doen over dit plan, dat in de regio met veel kritiek is ontvan gen. Het college van Gedeputeerde Staten neemt alle reacties mee in het definitieve voorstel. Dat wordt deze maand gepresenteerd aan Provinciale Staten. Forum voor Democratie heeft al laten weten geen voorstander te zijn van vari ant bruin. De fractie vroeg onlangs aan GS hoe het kan dat uit een al ternatieve berekening blijkt dat bruin veel duurder uitvalt. Het provinciebestuur laat vandaag we ten dat voor het eigen en het alter natieve onderzoek verschillende onderbouwingen zijn gebruikt. Gedeputeerde Staten zijn het ook niet eens met de conclusie dat 'bruin' te rooskleurig zou worden voorgespiegeld. Reimerswaal heeft overigens geen officiële reactie ingediend. Volgens Sinke is dat niet nodig, omdat er intensief overleg is met de provincie en er nog volop gere kend wordt. Hoe de inzet van Rei- merswaal luidt, wil hij niet zeg gen. ,,Laat ons nu maar rustig broeden." ,,De boerderij is niet onderheid en ligt straks in een putje. Nu al stroomt veel regenwater op zijn erf en verzakken de gebouwen. Als de waterafvoer niet beter wordt gere geld wordt het straks alleen maar erger", aldus de raadsman van Verhoeven gisteren bij de Raad van State. Daar hoopt Verhoeven hardere garanties te krijgen voor een effectieve waterafvoer als de woningen naast zijn woning wor den gebouwd. Hij wil op zijn minst een paar brede sloten tussen zijn erf en het woningbouwge bied. Voldoende maatregelen Volgens de gemeente Middelburg en de ontwikkelaar van Mortiere Fase 9B worden er voldoende maatregelen genomen om waters nood op Verhoevens erf te voorko- men. Overigens deelde rechter en staatsraad Mieke van Diepenbeek tijdens de rechtszaak in Den Haag mee dat de Raad van State alleen maar globaal gaat bekijken of het bestemmings(uitwerkings)plan voldoende mogelijkheden biedt om de waterafvoer afdoende te re gelen. ,,We gaan niet tot in detail bekijken welke typen waterafvoe ren al dan niet moeten worden aangelegd.'' Als Verhoeven mag bouwen is het probleem van de wateroverlast ook verleden tijd De raadsman van Verhoeven gaf evenwel een gedetailleerd over zicht over wat allemaal nodig is om wateroverlast op het erf van Verhoeven te voorkomen. Zo wil de ontwikkelaar ten onrechte een sloot dempen en moet het hemel water van het opgehoogde terrein allemaal via een 'te smal' buisje worden afgevoerd. De staatsraad stelde dat het uitwerkingsplan wel degelijk voorschrijft dat er niet mag worden gebouwd als er geen efficiënte waterafvoer mogelijk is. De gemeentewoordvoerder zei dat de maatregelen allemaal uit voerbaar zijn en dat Middelburg ervoor zal zorgen dat Verhoeven droge voeten houdt. Verhoeven gelooft daar niet erg in. Zelf ook bouwen Overigens liggen Verhoeven en Middelburg al jaren overhoop over de plannen van Verhoeven om op zijn boerderijlocatie en gronden ten zuiden daarvan ook een veer tigtal woningen te bouwen. Vol gens Verhoevens raadsman werkt de gemeente hem tegen. ,,Er wor den alleen woningen gebouwd als Verhoeven de grond aan de ge meente of ontwikkelaar verkoopt. Zelf mag hij niet op zijn eigen grond bouwen, of woningen ont wikkelen. Maar als Verhoeven mag bouwen is het probleem van de wateroverlast ook verleden tijd. Want dan worden zijn gronden ook opgehoogd", aldus de raads man. vrijdag 7 februari 2020 GO -Rien de Beer Als de marinierskazerne defini tief niet naar Vlissingen ver huist, moet het Rijk alsnog overwegen om de portemon nee te trekken voor een nieuwe afslag vanaf de A58 bij Yer- seke. Dat vindt de Reimers- waalse wethouder Jaap Sinke. - Jaap Sinke, wethouder gemeente Reimerswaal i'V Jaap Sinke. Middelburger Charles Verhoe ven vreest straks na de bouw van een veertigtal woningen pal naast zijn (boerderij)woning aan de Eendrachtsweg natte voeten, omdat de grond daar met ruim een meter wordt op gehoogd. Jan van Ommen Den Haag - advocaat van Charles Verhoeven De Raad van State gaat het al lemaal nog eens bekijken en doet over enkele weken uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33