Nadenken over kernenergie is oké 'Bedreigingen waren niet terroristisch' Zeeland stuurt Kamer brief over kazerne NAC 2 De windmeesters zijn er uit. 'We kriehen sturm.' En flink ook. Windkracht 8, met uitschieters tot 9 verwachten de weermannen zondag. En dat kan maar één ding betekenen: NK Tegenwindfietsen op de kering. NK TEGENWIND 'WE KRIEHEN STURM' A Commentaar He draagvlak voor kernenergie lijkt langzaam te groeien. Sinds het klimaatpanel van de VN in 2018 tot de conclu sie kwam dat we kerncentrales nodig hebben, krijgen voorstanders meer aandacht. De industrie zelf laat nu ook van zich horen. Peter Moens, bedrijfsleider van Doel, denkt dat de jongste twee Belgische kerncentrales langer open kunnen blij ven. Carlo Wolters, directeur van Borssele, gaat een stapje ver der. Hij filosofeert ook over nieuwbouw. Zo ver wil de provincie Zeeland niet gaan, maar het bestuur in de Middelburgse abdij wil wel weten wat er nodig is om Borssele na 2033 open te houden. Dit is opmerkelijk. Zeeland beslist niet over de kerncentrale, dat doet Den Haag. En Zee land heeft de laatste jaren alleen maar last van Borssele. De exploitatierisico's blijken veel te groot. Verder is een serieus onderzoek naar de levensverlenging van Borssele tijdrovend en duur. Dat doe je alleen als er echt kans is dat het doorgaat. Reden genoeg om het initiatief aan Den Haag te laten. Het huidige provinciebestuur heeft afgesproken de kern energieoptie 'bespreekbaar' te houden. Dus is het niet vreemd dat Borssele zo af en toe opduikt. Geen probleem. Als het maar niet ten koste gaat van de aandacht voor echt duurzame oplossingen. Als het maar de ambitie blijft het Nederland van de toekomst zowel te behoeden voor een groot klimaatpro bleem als voor een grote radioactieve erfenis. Speculeren over Borssele mag niet ten koste gaan van aandacht voor echt duurzame oplossingen Voor de straf maakt dat oordeel van de rechtbank overigens niets uit. Conform de eis is Z. veroordeeld tot een straf gelijk aan het voorarrest van 84 dagen plus 82 dagen voor waardelijk. Ook stelt de rechtbank expliciet dat Z. moet worden be handeld, zijn medicijnen moet in nemen en moet deelnemen aan een psychologisch onderzoek en zo no dig opgenomen in een kliniek. ALMANAK Ruben (6) uit Terneuzen heeft al vaker dit hoekje gehaald. Dat krijg je ervan als je vader bij de krant werkt en jou ook nog eens een lollig ventje vindt. Meestal weet Ruben de krant te halen met woordgrapjes, zijn voor keur voor Ajax of andere voet- balgerelateerde zaken. Dat is Op 19 maart, bij een kapper in Middelburg, maakte hij de kappers duidelijk dat ze als niet-moslims van zijn haar moesten afblijven, de dood verdienden en dat mensen zoals zij de keel moest worden doorgesneden. De Middelburger zou hebben geroepen dat hij al zijn collega's ging onthoofden Een paar dagen later riep Z. bij zijn werkgever Orionis in Vlissin- gen in een kwade bui dat hij zijn collega's allemaal ging onthoofden. Ook daarvan is Z. vrijgesproken, omdat de aangifte was gebaseerd op 'van horen zeggen'. vandaag niet anders. Vanavond gaat hij samen met zijn vader een keertje 'vreemd': ze gaan naar de wedstrijd NAC-TOP Oss in Breda. Ruben wil van dat bezoek graag iets terugzien in de PZC. ,,Dat hoekje met grapjes heet toch ook niet voor niets de almaNAC?'' Burgemeester sluit tweede drugspand Signeersessie met oud-tekenaar van Suske en Wiske Schoondijke Discussiëren over toekomstige zorg Jan de Jager (43) uit Wolphaarts- dijk, drie maal in de top tien, staat ook dit jaar aan de start. ,,De condi tie is niet optimaal, maar we gaan gewoon volle bak knallen." De Jager ziet het achterwiel van voormalig profrenner Johnny Hoogerland nog langzaam verdwij nen. ,,Ik was achter hem gestart. In het begin kwam ik nog dichterbij. Maar ik blies mezelf halverwege de kering op. Dat krijg je als je compe titief bent ingesteld." En dat is Jan de Jager nog steeds. Maar hij is ook realistisch. Weet dat hij dit jaar niet in de buurt van de snelste mannen komt. Dat is ook helemaal niet erg. Het deelnemersveld is van alle niveau's. Van beginnend profs als Max de Jong tot wie af en toe op de fiets naar het werk rijdt. De Jager: ,,Als je een beetje conditie hebt, kun je meedoen. De één doet er nog geen 20 minuten over, de ander bijna een uur. Als je de finish maar haalt en plezier hebt." Alpencol Driehonderd bikkels trotseren zon dag de wind op de Oosterschelde- kering. De start is klokslag 12.00 uur aan de Schouwse kant van de ke ring. Waar op dat moment storm Ciara de deelnemers de stuipen op het lijf jaagt met windkracht 8 tot 9 en windstoten tot 140 kilometer per uur. Vergelijkbaar met een Al pencol van 9 procent en dat 8,5 ki lometer lang op een herenfiets zon der versnellingen. Het recept voor het NK Tegenwindfietsen. Want al leen bij zuidwest 7 of hoger gaat het evenement door. Daaraan wordt nu hard gewerkt, bevestigen de fractievoorzitters Hannie Kool (CDA) en Kees Bie- rens (VVD). ,,Het idee is breed omarmd in het presidium", zegt Kool. ,,We hopen dat de brief Sta- tenbreed wordt ondertekend." Vandaag vergaderen Provinciale Staten. Twee weken geleden wilden de Staten al een brief sturen, om staatssecretaris Barbara Visser (VVD, Defensie) om opheldering te vragen over geruchten dat de ver huizing niet doorgaat. Dat leek niet meer nodig, omdat Visser nog de zelfde dag aankondigde naar Zee land te komen. Aangezien haar ge sprek met het provinciebestuur stroef is verlopen en er steeds meer geruchten opduiken dat het besluit toch echt van de baan is, wordt nu alsnog een brief gestuurd. ,,Het is de Kamer die destijds het besluit heeft genomen", verklaart Bierens, ,,en dat besluit staat nog steeds." vrijdag 7 februari 2020 II De 25-jarige Middelburger R. Z. heeft in maart vorig jaar géén zogeheten 'verbale bedreigin gen met een terroristisch oog merk' geuit. Wel (algemeen ge uite) 'bedreigingen tegen het leven' gericht. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren beslist. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl RILLAND Nadat ze maandag een huis aan de Swaanhil- straat liet verzegelen, sluit burgemeester José van Egmond nu ook een woning aan de Steen- vlietstraat in Rilland voor drie maanden. In beide panden werd op 6 no vember een hennepkwe kerij ontdekt en opgerold. Aan de Steenvlietstraat vond de politie 210 wiet- planten, in de Swaanhil- straat waren dat er 253. De stroom werd in beide gevallen illegaal afgetapt. De burgemeester van Reimerswaal volgt met het besluit om het huis tijdelijk te sluiten het ad vies van de politie op. KNOKKE-HEIST Striptekenaar Paul Geerts (foto) signeert za terdag 29 februari in het Zwin Natuurpark in Knokke-Heist. Hij is vooral bekend als voor malig schrijver en teke naar van Suske en Wiske. Geerts was de opvolger van geestelijk vader Willy Vandersteen. Zijn eerste album was De Gekke Gokker, dat verscheen in 1972. Van zijn hand ver schenen twee stripboe ken over het Zwin: Sprookjesnacht aan Zee en De Koperen Knullen. De signeersessie is van 10.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. De Sluise afdeling van het CDA houdt vanavond een themabijeenkomst over de toekomst van de zorg. Tweede Kamerlid Joba van den Berg is aanwezig, net als werk nemers uit de ouderen zorg, het ziekenhuis en huisartsen. Alle geïnte resseerden zijn welkom in 't Klinket in Schoon dijke. Er wordt gediscus sieerd over hoe de zorg in Nederland er in 2030 uit moet zien. De chris ten-democraten willen de discussie gebruiken voor hun toekomstplan van de zorg. Aanvang 19.30 uur, aanmelden: info@cdasluis.nl. Timo van de Kasteele en Michiel van Dongen Neeltje Jans De Zeeuwse politiek gaat de Haagse politiek aanspreken op het besluit dat in 2012 is geno men om de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen te verhuizen. Vrijdag sturen Provin ciale Staten een brief aan de Tweede Kamer. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30