O Concert Madonna afgekapt, maar zangeres gaat onverstoorbaar door 24 MEDIA CULTUUI N ANGELA KIJKT TV KIRK DOUGLAS 1916-2020 De detective was jarenlang vaste prik op de woensdagavond van NPO 1. Barnaby, Morse, Lewis, Vera, Banks - ik heb ze gevroten, net als vele andere kijkers. En ik mis ze nog steeds. Ik be trap me er zelfs jaren later nog wel eens op dat ik woensdagavond rond 21.30 uur hoopvol een rondje zap, op zoek naar Midsomer Murders. Maar nu is er eindelijk een programma dat die leemte opvult: Historisch Bewijs op NPO 2. Het klinkt niet alleen als een detective, het is ook nog eens op die manier gefilmd. Met scènes van de hoofdrolspe lers die zich per trein of lopend naar de volgende lo catie haasten, telefoongesprekjes in auto's om elkaar te alarmeren, muziekjes die nadrukkelijk onnadruk kelijk de spanning verhogen of de importantie van een 'vondst' onderstrepen. En - mijn favoriet - came rashots vanuit de struiken van mooie oude gebou wen, waardoor het net Midsomer Murders is. draait in Historisch Bewijs niet om een excentrieke En gelse lady die met twee breinaalden in haar hart is ge vonden, maar om bijzondere voorwerpen uit het Rijksmuseum, zogenaamde relieken, die op echtheid worden onderzocht. In de eerste aflevering van afge lopen woensdag was dat het zwaard waarmee Johan van Oldenbarnevelt in 1619 onthoofd zou zijn op het Binnenhof. Er is namelijk nog een zwaard dat aan spraak maakt op die twijfelachtige eer en dat wordt bewaard in een museum in Dresden. Als kijker volgen we drie gedreven experts van het Rijksmuseum. Ze lopen alle sporen na: buigen zich over de microscoop, bezoeken archieven en reizen naar het buitenland om diverse experts te consulte ren. Ik miste enkel de bekende scene uit CSI waarin Grissom een druppel vloeistof op de zwaarden laat vallen om te zien of er nog bloedsporen op zaten. Kortom, het werd allemaal zwaar geregisseerd in beeld gebracht, inclusief een nogal gemaakt eureka- moment in Dresden. Maar dat neemt niet weg dat Historisch Bewijs lekker wegkijkt en je op een laag drempelige manier iets opsteekt van de vaderlandse geschiedenis en leert dat ze in het Rijksmuseum meer doen dan af en toe De Nachtwacht oppoetsen. Nee dus. Best jammer, maar directeur Taco Dibbits was niet uit het veld geslagen. ,,Ons zwaard vertelt óók weer een verhaal. Het is in de 19de eeuw in onze collectie gekomen, een eeuw dat we zochten naar identiteit van Nederland. Dat is iets fascinerends. We willen altijd een tastbare herinnering aan de geschie denis en als die er niet is, dan maken we die.'' Dat hadden zomaar wijze woorden van Grissom kunnen zijn. Of van Barnaby. Quote van de dag 3FM verder met thema's Stones op tournee Een slotvraag bij elk interview met Michael Douglas (75) was jarenlang: 'Hoe gaat het met je vader?' Waarna de acteur uit Basic Instinctvertelde dat Kirk Douglas nog heel actief en bij de les was en vooral gedichten schreef. Ook wilde hij nog alles weten over wat zich in Hollywood afspeelde. Kirk Douglas, die eergisteren op 103- jarige overleed, was de laatste, nog levende gigant uit Hollywood. Hij was een ster uit de oude school die alle filmgenres be heerste en te zien was in klassieke films als Lust for Life (als Vincent van Gogh), de legendarische film Sparta- cus (als leider van een slavenopstand) en in Paths of Glory, een kritisch epos over de Eerste Wereldoorlog. Met deze en tachtig andere films vestigde Douglas, een zoon van joodse immi granten uit Wit-Rusland, zijn naam in Hollywood. Zijn geboortenaam was Issur Danielovitch Demsky, maar dat was veel te ingewikkeld voor het Amerikaanse publiek. Van daar dat hij koos voor het beter in het gehoor liggende Kirk Douglas. Al snel bleek dat Douglas met zijn stoere kaaklijn en het kenmerkende kuiltje in zijn kin een gedreven ac teur was die elk filmgenre beheerste. Hij maakte westerns (Gunfight at the O.K. Corral), politieke films (Ace in the hole) en producties die zich in Holly wood afspeelden, zoals The bad and the beautiful. Over zijn leven schreef hij een au tobiografie, De Zoon van de Vodden- boer, waarin hij beschreef hoe hij af komstig uit een arm milieu opklom in de pikorde van Hollywood. Om zijn droom als acteur te kun nen verwezenlijken, moest Douglas een lang en taai gevecht leveren, vrij wel letterlijk. Hij wierp zich op de worstelsport en ontwikkelde zich tot commercieel worstelaar. Met het geld dat hij daarmee verdiende en met bijbaantjes als portier en kelner fi nancierde hij zijn opleidingen, eerst enkele jaren aan een universiteit en vervolgens aan de befaamde toneel school American Academy of Dra matic Arts in New York. Douglas was meer dan een acteur. Hij was ook sociaal bewogen, zoals bleek in zijn strijd tegen de commu nistenjacht in Hollywood. Zijn eis dat de geboycotte scenarist Dalton Trumbo, die alleen onder een pseu doniem kon werken, op de aftiteling van Spartacus werd vermeld, leidde ,,Het was vijf minuten na onze eindtijd van elf uur. We moes ten nog één liedje doen, maar The Palladium besloot om ons te censureren en het 9 ton zware gordijn te laten vallen", A Madonna. schrijft Madonna bij haar vi deo. ,,Gelukkig hielden ze het halverwege tegen en raakte niemand gewond. Heel veel dank aan het aanwezige pu bliek dat bleef zitten en ons nooit verliet", aldus Madonna. In het fragment is te zien hoe de zangeres en haar ensemble vanachter het gordijn weer te rug het podium opkomen om haar laatste nummer I Rise op te voeren terwijl de lichten in de zaal van het theater inmid dels aan zijn en de geluidsap paratuur is uitgeschakeld. Ik wil niet zien hoe de ooit bruisende straten leeg staan Detective Alleen is dit geen fictie, het is hartstikke echt. Het Of ze in Amsterdam het goede zwaard bezitten? vrijdag 7 februari 2020 PC RADIO NPO 3FM zendt komende acht weken specials uit op het oude tijdslot van pre sentator Kaj van der Ree. Elke vrijdag wordt aandacht be steed aan een maatschappelijk thema. Van der Ree werd vorige maand ontsla gen. ROCK De Rolling Stones hebben nieuwe optre dens in de Ver enigde Staten en Canada aan gekondigd. De eerste wordt gehouden op 8 mei in Califor- nië. Tot en met eind juli staat de band onder meer in New York en Atlanta. ■u De laatste gigant uit Hollywood Ab Zagt A Kirk Douglas heeft er veel aan gedaan om zijn sprekend op hem lijkende zoon te hel pen met zijn carrière. FOTO BSR AGENCY Madonna was in het kader van haar Madame X-tournee in The Palladium in Londen, maar overschreed volgens het theater haar 'avondklok'. Dat weerhield de Queen of Pop er echter niet van om het laat ste nummer alsnog ten gehore te brengen, deelde ze gisteren op Instagram. —Filmster Jackie Chan uit Hongkong looft een miljoen Yuan (130.000 euro) uit voor degene die een remedie heeft tegen het coronavirus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24