Van Basten is als squasher eerder een type Van Aerle II een clash tussen niet-voetbalmannen 21 bezig zijn. Het draait om de wed strijden en de resultaten.'' EK ,,Het EK moet de kroon op het werk worden. Ik heb vaak gedroomd over de komende maanden. Hoe die dromen verliepen, houd ik voor mezelf, want ik wil er geen extra druk op leggen. Maar het komt er zeker op neer dat het hele mooie maanden gaan worden. Dat is voor mijn gevoel wel voorbestemd. Op geen enkel EK of WK ben ik echt van waarde geweest. Komende zo mer voelt als mijn moment, als mijn eerste echte toernooi waarop in een rol kan spelen. We leven er met Oranje naartoe, waarbij de blessures zeker vervelend zijn. Memphis Depay was en is heel be langrijk voor ons. Oprecht hoop ik heel erg dat hij het haalt, maar ik weet niet of het realistisch is. Maar ook dat is voetbal, we moeten er ge woon klaar voor zijn.'' Het is donderdagavond tegen de klok van half negen en in het Frans Otten Stadion zoent Marco van Basten zijn dochter Rebecca uitbundig op haar wang. Squash, wist hij vooraf al, heeft heus zo zijn overeenkomsten met voetbal len. Elke wedstrijd is een finale tenslotte. En het balletje rond. Maar zo eenvoudig je eerste potje winnen op het Nederlands Kam pioenschap? Nee, dat zal de voor malig steraanvaller van Ajax, AC Milan en het Nederlands Elftal nou ook weer niet vermoed heb ben. Toch past de Utrechter na de 3-0 zege voor al te veel euforie. ,,De tegenstanders worden gaan deweg het toernooi steeds sterker, hè", stelt hij dan. Als ik echt iets had voorgesteld, stond ik op het centercourt en niet op baan 16... Het had vooraf al tot de nodige opwinding geleid, zijn deelname aan het NK Squash in zijn woon plaats Amsterdam. Want ja, Marco van Basten. Die naam klinkt toch net even anders dan Daan Bosse of Edwin Groothuis, alom gerespec teerde krachten in de C-klasse van de squash-wereld. Al wenst de oud-spits, als SC Heerenveen- trainer ooit toevallig met de rac- ketsport in aanraking gekomen, zijn inbreng zelf niet te overdrij ven. ,,Ik ben al een poosje lid bij deze vereniging (ASRC, red.). En ondanks mijn vastgezette enkel kan ik best een balletje slaan. Maar uiteindelijk ben ik slechts een ver edeld amateurtje, hoor", is Van Basten kort voor zijn debuut be scheiden. Even later, wanneer hij zojuist heeft vernomen dat hij op baan 16 is ingedeeld, onderstreept hij dat nog eens. ,,Zie je nou", roept hij dan, met een grijns op zijn gezicht. ,,Als ik echt iets had voorgesteld, had ik wel op het centercourt gestaanBaan 16, dat is mijn podium tegenwoordig." Hij speelt vanavond tegen Bjorn Spek, nota bene geboren in 1988, het jaar waarin Van Basten zijn grootste voetbaltriomf behaalde op het EK. Het is een mooi ge zicht, het fanatisme waarmee de huidige FOX-analyticus zijn bal letjes tegen de muur slaat. Wat opvalt, naast zijn bezetenheid en fitheid, is de motoriek. Als squas her is 'San Marco' niet de jaloers- makende artiest bij wie alles van zelf lijkt te gaan. Eerder het type Berry van Aerle. ,,Noeste werker", zoals hij het zelf formuleert. ,,Ik moet er heel hard voor knokken." Hij wint het eerste potje. „Heer lijk spelletje, dit", zegt de oud-we reldster na zijn vuurproef. ,,Had ik eerder mee moeten beginnen." jarig contract bij Liverpool, besloot ik om nergens meer lang te teke nen. Ik maakte bij Liverpool in mijn derde jaar mee dat het opeens kan veranderen. Van heel veel spelen naar heel weinig. Ik mocht niet ver huurd worden, omdat ze bang wa ren dat ik het elders goed zou doen. Daardoor heb ik twee jaar weinig speeltijd. Dat was een wijze les, ik wilde niet meer aan contracten van langer dan drie jaar vastzitten.'' AJAX ,,Heerlijk om weer terug bij Ajax te zijn. Ik merk het in kleine dingen, bijvoorbeeld op het trainingsveld. Alles gebeurt met een idee, vooral op technisch vlak is het zo'n hoog niveau. Maar ook in de begeleiding, trainers die je op je huid zitten met details als op het juiste been inspe len. In het buitenland is dat doorde weeks heel anders. Daar is alles veel meer op het collectief gericht dan dat ze individueel intensief met je langrijk. Ik speelde weliswaar alles bij Galatasaray, maar het was een moeizaam seizoen, het ging stroef met het team. Ajax wilde een extra aanvaller en mijn motieven zijn duidelijk. Dit is voor mij de ideale stap richting het EK.'' AVONTUUR ,,Toen ik in 2007 bij Ajax vertrok, had ik nooit gedacht dat mijn car rière zo zou verlopen, met zes lan den en negen verschillende clubs. Het voetbal heeft me veel moois ge geven. Ik heb me ook overal makke lijk kunnen aanpassen, aan ver schillende culturen. Dat zit in mijn karakter. Sportief was het aller mooiste mijn tijd bij Liverpool, en dan de eerste jaren. Mijn eerste sei zoen was top, ik speelde veel, onder meer de halve finale van de Cham pions League, en scoorde in dat toernooi ook vijf keer. Dat ik als een voetbalnomade rondtrek, ligt vooral aan mezelf. Sinds mijn vijf- 1992: Koevermans volleert is, lijkt nu wel duidelijk. Als ik naar mezelf kijk: ik was directievoorzit ter van Achmea. Een bedrijf met duizenden werknemers waar mil jarden in omgingen. Ik kan je zeg gen: ik vond dat makkelijker dan het leiden van een voetbalclub met al zijn emoties en meningen.'' Dus is het volgens Sporre (74) evident dat clubs in hun zoektocht uitkomen bij mensen die precies weten hoe het werkt in een klimaat van topsport. Waar het altijd schip peren is tussen presteren en com mercie. Mét dus die emotie en die ontelbare meningen op de voor- en achtergrond. Daar passen mensen met een achtergrond in de sport, welke dan ook, het best bij. Sporre: ,,Dat moeten dan wel mensen zijn met een gestoffeerde bovenkamer, om overeind te blijven in het reper toire van de do's en de don'ts. Ook belangrijk: vind die functie vooral niet te leuk. Want dat is het niet. Dat realiseren mensen die nooit in de sport hebben gewerkt zich toch minder. Die vinden het maar wat interessant.'' Een sportverleden is geen garantie, een goede carrière in het bedrijfsleven ook niet Sporre maakte het zelf mee bij Zwolle, een directeur uit een an dere sport. Volleyballer Jeroen Bijl, nog ruim voordat die tijdens de Olympische Winterspelen van 2018 in Pyeongchang chef de mission was. ,,Jeroen is iemand die het feno meen teamsport heeft meege maakt. Van binnenuit als topvol- leyballer. Dat is in mijn ogen wel een grote pre in vergelijking met in dividuele sporters. Het woord zegt het al: die zijn automatisch meer op zichzelf gericht.'' Tiny Sanders (63) was van 2010 tot 2014 directeur bij PSV, na een lange loopbaan in het bedrijfsleven bij onder meer Campina. Hij was zelf ook betrokken bij de aanstel ling van zijn opvolger Gerbrands in Eindhoven. Speelde Gerbrands' verleden in een andere sport een rol binnen de sollicitatieprocedure? ,,Nee, geen moment'', is Sanders daar nu stellig over. ,,Toon was na tuurlijk al directeur van AZ. DSt was onze referentie.'' Sanders gelooft ook niet dat er enige samenhang is tussen de aan stelling van Gerbrands, Eenhoorn en nu Koevermans. ,,In die zin kun je het wel toeval noemen ja'', zegt hij. ,,Ik heb niet de indruk dat clubs in algemene zin denken: we móe ten iemand hebben uit de sportwe reld en het liefst buiten het voetbal. Het gaat erom: is iemand een goede directeur ja of nee? Een sportverle den is geen garantie, een goede car rière in het bedrijfsleven ook niet.'' vrijdag 7 februari 2020 De lach na afloop verraadde veel bij Marco van Basten, gis teravond in het Amsterdamse Frans Otten Stadion. Zojuist had hij als 55-jarige met een 3-0 zege zijn debuut gemaakt op het NK Squash. En dat, zo bleek, smaakte naar meer bij de tweevoudig wereldvoetbal ler van het jaar. „Heerlijk spel letje, dit." Dennis van Bergen Amsterdam - Marco van Basten (55) Marco van Basten als debu tant op het NK squash. foto anp - Tiny Sanders (63) op de Dutch Open. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21