Zondag m rijdt Jan hier in de storm maar niet op deze fiets Onderzoek naar illegale acties Cryo-Save AR. m Hema doet de naam moorkop in de ban Minder steun voor radicale boeren Walcheren Hoe mooi het weer er nu ook nog uitziet, zondag gaat het stormen. En dan schiet de organisatie van het NK Tegenwindfietsen meteen in actie. Enkele honderden bikkels rijden zondagmiddag op gewone fietsen zonder versnelling over de Oosterscheldekering. Ook Jan de Jager is er weer, zoals elk jaar, maar dan op zijn gewone fiets.» zeeland 2 Agrariërs keren Farmers Defence Force de rug tofl Nog 6 dagen Vroeg boek Sale In Nederland hebben naar schat ting enkele duizenden ouders stamcellen laten opslaan door Cryo-Save, dat ook vestigingen heeft in andere landen. Wereld wijd gaat het om ongeveer 230.000 klanten. Cryo-Save liet hen direct na de geboorte van een kind bloed en stukjes navelstreng opsturen, en vroor dat in. Bij een toekomstige ernstige ziekte zou dat dan gebruikt kunnen worden voor stamceltherapie. De kosten voor het opslaan: ruim 2000 euro. De activiteiten zijn weten schappelijk omstreden en in en- kele Europese landen zelfs verbo den. Het is onvoldoende duidelijk of de stamcellen bruikbaar zijn voor therapieën. De Belgische overheid gelastte in 2011 de sluiting van het labora torium bij Antwerpen, waar Cryo-Save alle stamcellen be waarde. Het bedrijf zette de acti viteiten illegaal voort. Ook de Ne derlandse zorginspectie consta teerde in een vorig jaar versche nen rapport ernstige tekortko mingen. Cryo-Save heeft sinds 2019 geen toestemming om in Ne derland navelstrengen in te zame len en te vervoeren. Dat is toch ge beurd. Ook staat er nog een tank met materiaal in Nederland. De inspectie doet daar onderzoek naar. m Een Pools bedrijf en een onderneming uit Dubai claimen nu eigenaar te zijn van Cryo-Save Onder druk van overheden en financiële problemen verplaatste Cryo-Save 330.000 monsters vorig jaar naar het Poolse bedrijf Fami- cord. Dat gebeurde zonder toe stemming van de ouders of de au toriteiten. Een aantal tanks zou zelfs spoorloos zijn, of mogelijk in Portugal. De Belgische en Zwit serse autoriteiten nemen de ver plaatsing naar Polen momenteel onder de loep. Justitie in Zwitser land doet strafrechtelijk onder zoek naar overtreding van de transplantatiewet. Een ander bedrijf, CSG Bio uit Dubai, claimt ook dat het de stam celactiviteiten van Cryo-Save heeft overgenomen. Zij raden ou ders juist af met Famicord in zee te gaan. De Polen zouden de stam cellen illegaal hebben verkregen, aldus CSG Bio. Ouders worden door verschil lende partijen bestookt met on duidelijke mails en weten niet waar ze aan toe zijn. Cryo-Save was voor deze krant onbereikbaar voor commentaar. P8 Nieuwsmedia «5* V, Chaos bij opslag stamcellen baby's P3 vrijdag 7 februari 2020 Perioden met zon Duizenden ouders vrezen dat het stamcelmateriaal uit navel strengen van hun kinderen niet veilig is opgeslagen. De Neder landse stamcelbank Cryo-Save heeft dat materiaal naar Polen verhuisd. Maar een deel is spoorloos of niet te herleiden. Tonny van der Mee Sander van Mersbergen Amsterdam Prijs incL korting. Exci reserveringskosten 25,-en calamiteitenFonds 2,50 per boeking. Kijk voorde voorwaarden op NRV.nl pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1