0) \^m Kolencentrale lamgelegd 16 ECONOMIE Veel gedupeerden nog niet gecompenseerd Kort Tata-onderdelen te koop Bij Tata Steel Nederland is onrust ontstaan over de mogelijke verkoop van bedrijfson derdelen. De centrale ondernemingsraad is hier fel tegen gekant. Panelenmaker SAB Profiel, met vestigingen in IJsselstein, Nieu- wegein en Geldermalsen, zou door Tata Steel in een brochure te koop zijn aangebo den. Ook een buizenmaker van Tata met lo caties in Oosterhout, Maastricht en Zwijn- drecht zou te koop staan. Frits van Wierin- gen, voorzitter van de centrale onderne mingsraad, noemt de verkoopplannen 'on zalig'. Winst ING daalt 31 procent ING heeft zijn winst eind vorig jaar flink zien terugvallen. Dit is vooral het gevolg van het actievere antiwitwasbeleid. De netto winst zakte met bijna 31 procent ten op zichte van een jaar eerder, tot 880 miljoen euro. De bank was ook de voorgaande kwar talen al veel geld kwijt aan het verbeteren van de checks van klanten en geldstromen. Wereldwijd zijn daar nu ongeveer vierdui zend medewerkers mee bezig. i Britten eisen concessies VS De Britten willen grote concessies afdwin gen van de Verenigde Staten op handelsge bied. Volgens de Britse minister van Handel Liz Truss (foto) moeten de Amerikaanse im portheffingen op Britse producten flink ver laagd worden. Andersom zou Groot-Brit- tannië de handelstarieven op Amerikaanse producten naar beneden moeten bijstellen. Meer Twitter-gebruikers Twitter heeft het dagelijkse aantal actieve gebruikers weten op te krikken naar 152 mil joen mensen. Dat zijn er 26 miljoen meer dan een jaar geleden. Ook krijgt het Ameri kaanse techbedrijf steeds meer geld binnen uit advertenties. De opbrengsten bedroegen vorig jaar 3,5 miljard dollar. Onder de streep bleef een jaarwinst over van 1,5 miljard dol lar, tegen 1,2 miljard dollar in 2018. Arcelor Mittal ING Shell Signify De banken zijn al jaren bezig met het schadeloos stellen van gedu peerde klanten. Lange tijd konden mkb-ondernemers alleen een kre diet krijgen bij de bank als ze ook een renteswap aankochten. Die swap werd aan tienduizenden be drijven, variërend van binnen schippers tot varkensboeren en zorginstellingen, verkocht als een verzekering tegen stijgende rente. Toen de rente daalde, kostte de swap de ondernemers echter geld. De schade liep op tot soms wel mil joenen euro's. Door die kosten kwamen veel bedrijven in de pro blemen en gingen zelfs failliet. Uit eindelijk gaven de banken toe dat de swap een te ingewikkeld finan cieel product was voor veel kleine bedrijven en kwamen ze in 2016 een compensatieregeling overeen, het Uniform Herstel Kader. Nu, bijna vier jaar, later hebben 16.800 van de 18.910 klanten hun compensatie gekregen. Dat heeft de banken 1,4 miljard euro gekost, nog afgezien van de honderden miljoe nen die ze kwijt zijn aan uitvoe ringskosten. Voorstel De gedupeerden die nog niet scha deloos zijn gesteld, hebben inmid dels een brief gekregen met een voorstel tot financiële vergoeding, meldt een woordvoerder van de AFM, de financiële waakhond. Bij twee banken, ABN Amro en Rabo bank, moet de voorgestelde schade vergoeding nog worden beoordeeld door een externe controleur. De AFM gaat er nu van uit dat die laat- ste gevallen nog dit jaar worden af gehandeld, zodat het boek over de renteswaps kan worden gesloten. Maar zo snel zal dat niet gaan, verwacht Pieter Lijesen, advocaat die gedupeerden bijstaat. ,,De een voudige gevallen zijn allemaal afge werkt en die zijn netjes gecompen seerd. Maar nu liggen er nog de ge compliceerde zaken. Daarvan is het veel moeilijker om de schade te be palen. Bovendien hebben we eerder gezien dat er vaak fouten worden gemaakt bij de berekening van de schade.'' Lijesen durft geen inschatting te maken hoe snel de laatste klanten kunnen worden geholpen. Dat zal ook afhangen van hoe soepel de banken zich opstellen. Vaak ontbre ken contracten of andere papieren en moet een schatting worden ge- Nu liggen er nog de gecompliceerde zaken waarvan het moeilijker is de schade te bepalen maakt van de geleden schade. Als de bank ruimhartig rekent, zal een gedupeerde eerder akkoord gaan dan wanneer een bank zich zuinig opstelt. Toch moeten de banken niet denken dat ze het boek kunnen sluiten als de compensatieregeling is afgewikkeld, betoogt Hester Bais, advocaat die gedupeerde bedrijven en instellingen bijstaat. ,,Heel veel bedrijven en instellingen komen niet voor compensatie in aanmer- king volgens de regeling. Die be drijven hebben ook schade geleden en dat moet ook worden gecom penseerd.'' Bais won in oktober vo rig jaar een zaak van een gedu peerde ondernemer na zeven jaar procederen tegen ING. De Hoge Raad besliste dat de ondernemer zich op dwaling kon beroepen om dat hem een te ingewikkeld pro duct was aangesmeerd, zonder dat hij op de hoogte was van de risico's. ,,Die uitspraak heeft gevolgen voor veel andere gedupeerden'', zegt Bais. Maar ING ziet dat anders. ,,Hoewel de uitkomst in de be rechte casus teleurstellend is, is ING van mening dat dit oordeel van de Hoge Raad specifiek op de casus is toegespitst en derhalve niet lei dend is bij de beoordeling van an dere gevallen'', aldus een woord voerder. ,,In de kern is elk geval spe cifiek en op zichzelf staand. De Hoge Raad heeft, marginaal toet send, aangegeven dat het hof in dit geval tot het gegeven oordeel mocht komen.'' Professioneel De advocaat hekelt de opstelling van de banken. ,,Toen ze de con tracten afsloten, werden veel on dernemers en instellingen zoals scholen en ziekenhuizen, bestem peld als niet-professionele beleg gers. Maar toen de compensatiere geling werd bedacht, werden ze ineens als professioneel belegger aangemerkt en kwamen ze niet in aanmerking voor compensatie.'' Bovendien traineren banken de zaak in de hoop dat eventuele claims verjaard zijn voor ze bij de rechter belanden, is de ervaring van Bais. Onduidelijk is hoe groot het probleem is. De AFM meldt in haar voortgangsrapportage dat een kleine drieduizend ondernemin gen niet in aanmerking komen voor compensatie. Dat betreft dan bij voorbeeld scholengemeenschap pen, ziekenhuizen of universiteiten en grotere mkb-bedrijven. grootste elektriciteitscentrales van Nederland ligt stil. De in 2016 in gebruik genomen River stone Centrale op de Rotter damse Maasvlakte heeft een technisch probleem. De stroom- productie zou al een maand stil liggen. Andere centrales vangen de stroomdip op. De oorzaak van de problemen is onbekend, aldus het ministerie van Economische Zaken. River stone, de Amerikaanse exploi tant van de kolencentrale, wil geen commentaar geven. Netbeheerder TenneT zegt nooit uitspraken te doen over elektrici teitsproducenten, maar verze kert 'altijd rekening te houden met het uitvallen van centrales'. ,,We hebben genoeg productie achter de hand om de balans op het net te handhaven'', zegt Ten- neT-woordvoerster Van Gorp. ,,Bijvoorbeeld van gascentrales.'' De Riverstone Centrale Rotter dam heeft een vermogen van 731 Megawatt. Het is daarmee in grootte de zesde stroomprodu- cent van Nederland. De elektriciteitscentrale is vier jaar oud. Vanaf 2030 mogen de energiecentrales in Nederland niet langer meer op steenkool draaien. Wj Dök.? i PERSONEEL NOEMT PLANNEN ONZALIG ANTIWITWASBELEID IS DUUR 'IMPORTTARIEVEN MOETEN OMLAAG' 1,5 MILJARD DOLLAR WINST O vrijdag 7 februari 2020 GO Een megawinst voor de staalfa briek in de AEX. Analisten waren laaiend enthou siast over de kwartaalcijfers. De bank wist weerstand te bieden aan het ongunstige ren teklimaat. Het olie- en gas- concern leverde wederom iets in. De oude lichtdivi- sie van Philips was de grootste daler in de Mid- Kap. o Lastige finale van drama rond rentederivaten De compensatie voor slachtof fers van het derivatendrama is bijna afgerond, meldde de AFM in een voortgangsreportage. Dat is te optimistisch gesteld, vin den advocaten, want veel gedu peerden staan nog buitenspel. Peet Vogels Amsterdam -Pieter Lijesen, advocaat gedupeerden ROTTERDAM Een van de IK STAAlf Np&JMr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16