NIEUWS 15 Ruim28.000mensen besmet, toerisme naar China valt nagenoeg stil Het coronavirus heeft ruim 28.000 mensen getroffen. Onder hen de Chinese oogarts en 'coronaklokkenluider' Li Wenliang (34), die als een van de eersten waarschuwde voor de gevaren. Hij is gisteren overleden. IrJI 1 Eind december seinde de oogarts Wenliang collega's en studenten in over de mysterieuze ziekte die hij aantrof in de behandelkamer. Maar zijn boodschap was ongewenst: Wenliang moest zwijgen van de autoriteiten, omdat hijongefun- deerde 'geruchten' zou versprei den. Later bleek dat hij zelf het nieuwe virus ook had opgelopen, via (een van) zijn patiënten. Nadat hij een tijd in kritieke toestand heeft gele gen, bracht het ziekenhuis gister avond via sociale media het bericht naar buiten dat de man die tijdens zijn strijd tegen het virus zelf be smet was geraakt, uiteindelijk was gestorven. ,,We betreuren zijn dood en rouwen om hem'', meldde het ziekenhuis. Ook de Wereldgezond heidsorganisatie WHO twitterde over de dood van Li Wenliang. ,,We zijn diepbedroefd over zijn overlij den. Maar we moeten blij zijn met het werk dat hij verzette.'' Veel mensen leefden met de zieke Li Wenliang mee. Kort nadat het ziekenhuis had aangegeven dat de arts in kritieke toestand lag, re ageerden een half miljoen mensen op het bericht. 'We gaan niet naar bed. We hopen op een wonder', luidde een van de reacties. In totaal zijn meer dan 28.000 mensen ziek geworden. Inmiddels zijn zeker 565 mensen overleden, melden de autoriteiten. Gisteren was het voor het eerst dat het aantal nieuwe besmettingen lager lag dan de dag ervoor. Toch is het volgens de wereldgezondheidsorganisatie WHO te vroeg om te zeggen dat de piek voorbij is. Uit voorzorg liggen twee grote cruiseschepen stil. Op een van de twee, de Diamond Princess in Ja pan, zitten nog altijd vijf Nederlan ders vast. Er zijn geen aanwijzingen dat zij besmet zijn met het corona virus, maar uit voorzorg moeten zij net als alle andere 3700 passagiers en bemanningsleden twee weken in quarantaine blijven, nadat bij twintig opvarenden van het schip eerder werd vastgesteld dat ze be smet zijn. De Diamond Princess ligt sinds dinsdag vast in de haven van de Japanse stad Yokohama. De Chinese stad Dali ligt onder vuur, omdat het een lading mond- maskers zou hebben onderschept. Die was eigenlijk bestemd voor het zwaar getroffen Chongqing, be richten staatsmedia. De autoritei ten van Dali, waar zeker acht men sen het virus hebben, zouden deze week met een 'noodvordering' de hand hebben gelegd op een lading mondmaskers. Die was onderweg naar Chongqing, waar vierhonderd besmettingen zijn gemeld. Chong qing zou Dali hebben gevraagd de beschermende maskers terug te ge ven, maar kreeg naar verluidt te ho ren dat de 598 dozen al waren uit gedeeld. De onrust over het virus heeft in Hongkong geleid tot chaotische toestanden in supermarkten. De autoriteiten waarschuwen dat 'on juiste geruchten' over tekorten aan producten als toiletpapier en rijst leiden tot chaos. Ondertussen merken reisorgani saties dat het virus een strop bete kent voor het toerisme in China. Reizigers mijden dat land massaal, boekingen voor later dit jaar blijven vooralsnog uit. Lucht vaartmaatschappij KLM maakte gisteren bekend de vluchten naar China tot en met 15 maart op te schorten. vrijdag 7 februari 2020 GO Fabrieksarbeiders in Qingdao werken hard om medische voorraden aan te vul len. De temperatuur wordt gecheckt van bezoekers van een markt in Guangzhou. Lege schappen in een winkel in Hong kong. Patiënten in het noodziekenhuis in Wuhan. Tijdens een ceremonie in Busan dragen de Zuid-Koreaanse president (derde van rechts) en genodigden mondkapjes. foto ap, epa, afp Klokkenluider overlijdt ï'07«?, De Chinese oogarts Li Wenliang, een van de co rona-klokken- luiders, lag uren in kri tieke toestand en is gister avond overle den. Niels Klaassen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15