Minder toezicht op schutter 't Koetsiertje II 12 NIEUWS m pharosreizen M>wb GRAND TOUR OF IRELAND pierland Laatje hart sneller kloppen PbOX Cevdet Yilmaz werd in 1983 veroor deeld tot levenslang omdat hij na een ruzie zes mensen had doodge schoten in het Delftse café 't Koet siertje. Sinds een aantal jaar strijdt hij voor gratie. Vorige week diende het dertiende kort geding daarover. Tot nu toe werden zijn gratiever zoeken steeds afgewezen. Yilmaz heeft al enkele jaren per manent verlof, maar staat nog wel onder toezicht en mag niet vrij Ne derland in- en uitreizen. De rechtbank in Den Haag heeft nog geen oordeel over het gratie verzoek, in afwachting van een an- dere procedure, maar stelt wel al dat het toezicht verminderd kan wor den. Officieel is hij nog in behande ling bij de Van der Hoeven Kliniek, maar feitelijk is hij al lang uitbehan- deld. De staat moet binnen drie weken nieuwe afspraken hebben gemaakt over dat verminderde toezicht, al dus het vonnis. Het verbod op rei zen naar het buitenland - dat Yil maz ook van tafel wilde - blijft wel van kracht. De veroordeelde schutter proce deert al jaren tegen de staat. Hij weet zich gesteund door het Euro pese Hof dat vindt dat gratie moge lijk moet zijn, en door rechters die al eerder oordeelden dat hij er recht op heeft. Ook de Ombudsman steunt zijn verzoek. Minister Sander Dekker (Rechts bescherming, VVD) houdt de boot af, omdat gratie een te grote schok zou betekenen voor de nabestaan den van de slachtoffers. met haar recordverblijf. Op 18 ok tober ondernam zij met haar met gezel Jessica Meir de eerste ruim tewandeling met alleen vrouwen. Het tweetal was zeven uur buiten het ISS, om een uitgevallen ener gieonderdeel te repareren. ,,Toen we door de sluis naar bui ten gingen en de railing daar vast pakten, keken we elkaar aan. We wisten hoe bijzonder het was en dat we het nooit meer zouden ver geten'', zei Koch over die prestatie. De ruimtewandeling beviel zo goed dat Koch en Meir er daarna nog twee ondernamen, op 15 en op 20 januari. De eerste vrouw die een ruimtewandeling maakte is Svet- lana Savitskaja, op 25 juli 1984, sa men met haar collega Vladimir Dzanibekov. Kankeronderzoek In het ISS, waar Koch op 14 maart vorig jaar arriveerde, deed de Ame rikaanse vooral wetenschappelijk onderzoek voor de behandeling van kanker. Haar lange verblijf in de ruimte helpt de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie Nasa bij haar on derzoek naar de effecten op lange termijn voor bemande vluchten. Nasa wil uiterlijk 2024 weer astro nauten naar de maan brengen. Die vluchten zijn op hun beurt weer een opstapje voor missies naar Mars. Christina Koch staat op de nominatie voor de eerste vlucht naar de maan. Volgens Koch zal zij in het bij zonder de vrijheid van bewegen als gevolg van de gewichtloosheid missen. ,,Ik geniet ervan om op een plek te zijn waar ik op elk moment tussen de vloer en het plafond kan stuiteren'', aldus de astronaute. Vol blijdschap, met de duimen omhoog, viert Christina Koch haar terugkeer op aarde na een recordverblijf in de ruimte. De Amerikaanse verbleef 328 dagen in het Internationale Ruimtestation ISS. Nog nooit heeft een vrouw zo'n lange ruimtevlucht gemaakt. Met 328 dagen verbrak Christina Koch het record dat met 289 dagen op naam stond van haar landgenoot Peggy Whitson. Het absolute re cord van het ISS, gevestigd in 2015 2016 door de Amerikaanse astro naut Scott Kelly, ging ook bijna uit de boeken. Koch kwam daarvoor twaalf dagen tekort. Let wel, het gaat hierbij om een verblijf in het ISS. De langste ruimtevlucht ooit staat op naam van de Rus Valeri Poljakov die in 1994/95 liefst 437 dagen in de ruimte doorbracht, in het ruimte station Mir. En de Nederlandse astronauten? Wubbo Ockels bracht zeven dagen door in de ruimte, André Kuipers 204 dagen, verdeeld over twee missies. De langste daarvan duurde 193 dagen. ,,Ik ben door het dolle heen, overgelukkig'', zei Koch nadat zij op de besneeuwde steppen in Ka- zachstan uit de Russische Sojoez- capsule werd gehaald. Behalve Koch zaten nog twee beman ningsleden in het ruimtevaartuig: de Italiaan Luca Parmitano (na mens de Europese ruimtevaartor ganisatie ESA) en de Russische kosmonaut Aleksander Skvortsov. Met de landing kwam er voor de Amerikaanse een einde aan 5248 omwentelingen om de aarde. Daarbij legde zij in totaal 223 mil joen kilometer af, een afstand die gelijk staat aan 291 vluchten naar de maan. ,,Ik voel me zo vereerd dat ik het voorbeeld kan volgen van mijn helden'', aldus Koch. ,,Ik wil een inspiratie zijn voor een nieuwe generatie van ruimtereizigers.'' Dat lukte de astronaut niet alleen Ik voel me vereerd dat ik het voorbeeld kan volgen van mijn helden vanaf 21-daagse bed breakfast rondreis Ierland vrijdag 7 februari 2020 Spanish PointT^ Dooiln i Killamey/ Klllorglln INBEGREPEN 16x overnachting in bed breakfast met ontbijt 2x overnachting in Dunoon Hotel met ontbijt en diner 2x overnachting in een binnenhut tijdens de retourovertocht Rotterdam - Hull met P&O Ferries retourovertocht Holyhead - Dublin met Stena Line 1x p.p. The Gobbins Cliff Path tour 1x p.p. Martin McRossan Historical Tour of Derry City Ireland's Premier Attractions and Heritage Towns kortingsbonnenboekje ANWB-reisgids Ontdek Ierland live-tips ter plaatse (via WhatsApp) C02-compensatie FERRIES Bekijk onze website voor prijzen en vertrekperiodes. Prijzen in p.p. o.b.v. 2 pers. Niet inbegrepen: reserveringskosten 25,-), toeristenbelasting en kosten Calamiteitenfonds 2,50). Wijzigingen voorbehouden. Het toezicht op de levenslang gestrafte Cevdet Yilmaz moet omlaag. Van de rechter hoeft hij zich niet meer elke twee weken bij de Van der Hoeven Kliniek in Utrecht te melden. Victor Schildkamp Den Haag ''I™ AUTOVAKANTIES VAN ANWB www.pharosreizen.nl/gelezen-in/dagbladen 023-5542870 I ZOEKCODE 98653 Christina Koch wordt in Kazachstan uit de Sojoez-capsule getild. fotos epa/afp Bijna elf maanden in de ruimte: zij deed het Ben je dol op ruige kliffen, ongetemde baaien en woeste bergen? Dan is dit de rondreis voor jou! Je begint in het zuidwesten, waar je een verrassend stukje bijna-subtropische flora vindt. Dan reis je via de Wild Atlantic Way naar het westelijkste puntje van Europa. Geniet van Dingle Peninsula, volgens National Geographic het mooiste landschap van Europa. Of maak kennis met Fungie de Dolfijn op het eiland Dingle, voordatje verder rijdt naar de ruige Cliffs of Moher. Én je gaat naar Noord-lerland, decor van interessante geschiedenis en prachtige filmlocaties. JE VERBLIJFT bij de leren thuis In charmante B&B's. Er zijn weinig Europese landen waar gastvrijheid zo hoog in het vaandel staat als Ierland. Irish home, sweet home! Hans van Zon Rotterdam/Washington - Christina Koch, astronaute

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12