10 NIEUWS Winnie Hanschen pleit voor gelijke kapperstarieven voor man en vrouw acties.primaverareizen.nl oF bel 010-2452555 Winnie Hanschen (33) uit Hoofd dorp heeft blond haar. Ze draagt het deze donderdagmiddag in een staart, die halverwege haar rug ein digt. En toch, zegt ze, is haar kapper meestal na een kwartier, twintig minuutjes klaar. Hanschen hoeft dan ook geen warme handdoekjes, geen uitgebreid consult, geen Ja panse wasmassage. Ze wil gewoon geknipt worden, klaar. Net zoals veel mannen. ,,Maar bij veel kap perszaken moet ik dan meer beta len dan een man. Dat is toch niet eerlijk?" Hanschen wendde zich met haar irritatie tot het College van de Rechten van de Mens, dat in Utrecht bijeen is gekomen om naar haar betoog te luisteren. In het 'ver dachtenbankje' - al deelt het Col lege geen straffen uit, het geeft al leen een oordeel - zitten in twee achtereenvolgende zittingen verte genwoordigers van de kapperske tens Toni&Guy en Cosmo Hairsty- ling. Twee bedrijven die vrouwen dus meer laten betalen dan vrou wen. De centrale vraag: overtreden zij hiermee artikel 1 van de Grond wet, die discriminatie op basis van geslacht verbiedt? Pakket Toni&Guy was nog wel zo goed be zig. De keten hanteert in steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hetzelfde tarief voor mannen en vrouwen: 62 euro. Daarvoor krijgt de klant een heel pakket. Is de kapper wat minder tijd met het haar kwijt, dan krijgt hij of zij aan vullende verwennerijen. Het pro bleem: in Haarlem, Utrecht en Maastricht zijn de mannen blijk baar 'nog niet zo ver' - Joyce Kra nendonk van Toni&Guy zegt het grappend - om ruim 60 euro voor hun knipbeurt op te hoesten. ,,Die zaken trokken veel te weinig man nen. Dus hebben we de formule aangepast en betalen zij daar min der." ,,Waarom mag ik dat dan niet?'', is de tegenvraag van Hanschen. ,,Als we dat toelaten, gaan veel meer vrouwen erom vragen'', antwoordt Gaby Vernooij, die de keten samen Als we dat toelaten, gaan veel meer vrouwen erom vragen met Kranendonk leidt. ,,En we wil len juist met minder luxe bieden. Als wij jou een mindere behande ling geven, zijn wj niet tevreden. Er zijn ontelbare kapsalons in Neder- land, dus je hebt de keus om ergens anders heen te gaan.'' Vernooij bedoelt dit laatste niet onvriendelijk. Ze wil ook wel af van het label man of vrouw. ,,Daar staan we voor open. Maar de formule mag er niet onder lijden. Wij gaan voor luxe.'' Dan Cosmo Hairstyling: daar zien ze graag dat 'alle dames de sa lon zo mooi mogelijk verlaten'. ,,Wij willen niet dat ze met nat haar de deur uitgaan'', klinkt het. Dus wordt élke vrouw uitgebreid ge föhnd en gepolijst en wat al niet meer. ,,De dames die bij ons komen, willen ook niet anders. 98 procent van de Cosmo-klanten wil de luxe ervaring.'' En mannen dan? Mannen zijn toch anders, concludeert Cosmo. De man wil geen gedoe met bor stels, föhns, of maskertjes - al kan hij het krijgen als-ie het wil, en dan betaalt hij extra. ,,Maar als ik als vrouw het allemaal niet wil, moet ik toch ook mmder kunnen beta len?'', maakt Hanschen nog eens haar punt. ,,Nu bepalen jullie wat ik zou willen, ik vind dat stereotype rend en verkeerd.'' Klacht Ook Cosmo begrijpt de klacht van de Hoofddorpse. Het bedrijf ziet 'wat er in de samenleving allemaal gebeurt' op gendergebied. Cosmo denkt na over een ander 'prijs- menu', dat niet gebaseerd is op ge slacht, maar op bijvoorbeeld haar- lengte of de duur van een knip beurt. Brancheorganisatie ANKO is ook bezig met een onderzoek naar het vraagstuk. Dat moet kappersza ken helpen met het vinden van een goede oplossing. ,,Haar is toch gewoon haar?'' vraagt een van de leden van het College tegen het einde van de tweede zitting. Haar is haar, is het antwoord, of het nou op een man nen- of vrouwenhoofd zit. Het Col lege voor de Rechten van de Mens doet op 5 maart uitspraak of de prijs van een vrouwenknipbeurt hoger mag zijn dan die van mannen. Appartementen Praia da Lota Geniet van een heerlijk verblijf in de sfeervolle appartementen Praia da Lota. De appartementen hebben een prachtige en rustige ligging in de duinen. Met de gratis huurFiets ben je zo op het strand of bij een van de gezellige terrasjes en restaurants in het centrum van Manta Rota. vrijdag 7 februari 2020 Mag haar haar duurder zijn dan zijn haar? Mag een kapsalon aan een vrouw een hoger tarief rekenen dan aan een man? Die vraag stond gisteren centraal bij het College van de Rechten van de Mens in Utrecht. „Haar is toch gewoon haar?'' Chris van Mersbergen Utrecht -Gaby Vernooij, Toni&Guy Kijk op de site bij /video Winnie Hanschen vertelt over haar pleidooi. Primavera ZC?n* po rtu gal' E I*** Portugal - Algarve - Manta Rota Vertrek in de zomervakantie 2-kamer appartement Logies Inclusief gratis huurFiets Prachtige omgeving Oa l2Si *ExclusieF reserveringskosten en calamiteitenFonds Winnie Hanschen vindt het onterecht dat ze bij de kapper als vrouw meer betaalt voor een knipbeurt dan een man. foto marlies wessels Vanaf per persoon •o.b.v. 8 dagen, 4 personen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10