State of the Union was een show en campagnespeech 9 Zijn huwelijk met Chasten heeft hem 'dichter bij God' gebracht, zei hij vorig jaar. ,,Ik wou dat de Mike Pencen van deze wereld dat begre pen", zei hij over de huidige vice- president, aanhanger van de idee dat homoseksualiteit te genezen is. ,,Dat als je een probleem hebt met wie ik ben, je geen probleem hebt met mij. Je hebt onenigheid met mijn schepper.'' Het is een centraal element van Buttigiegs campagne: zijn pogin gen conservatieven die teleur gesteld zijn door de trumpificering van de Republikeinse partij naar de Democraten te trekken. Dat pleidooi voor eenheid slaat aan in Iowa. Zijn aanhangers roe men zijn militaire ervaring opge daan tijdens een uitzending naar Afghanistan, zijn kalmte - hij spreekt op vlakke toon en in niets zeggende clichés, vinden zijn cri tici juist - en zijn intelligentie. Buttitieg, zoon van een Maltese immigrant, spreekt zeven talen, waaronder Arabisch. Nonchalant gaf hij vroeg in het campagnesei zoen een interview in het Noors - geleerd om boeken van de Noorse schrijver Erlend Loe onvertaald te lezen. Acceptatie van de lhbt-gemeen- schap is in de VS razendsnel toege nomen, sinds in 2015 het huwelijk werd opengesteld voor geliefden van hetzelfde geslacht Toch zijn niet alle Amerikanen akkoord, toont een video gemaakt op een kiesvergadering in Iowa. Een oudere vrouw komt er ter plekke achter dat Buttigieg met een man getrouwd is, en vraagt of ze haar stem weer kan intrekken. Een vrij williger van zijn campagne pro beert haar daar beheerst van te weerhouden. ,,Ik vraag u om in uw hart te kijken, want u klinkt als een christelijke vrouw. Ik ben ook een christelijke vrouw, en mijn God wil dat ik houd van iedereen." Als je een probleem hebt met wie ik ben, heb je geen probleem met mij, maar met mijn schepper KANSHEBBERS Het is uniek: een president die komt speechen over de staat van het land in het Huis van Afge vaardigden dat geprobeerd heeft hem af te zetten. Het proces is zelfs nog gaande, als hij in de nacht van dinsdag op woensdag 78 minuten lang spreekt. De haat en nijd tussen de twee partijen in de impeachmentprocedure is zichtbaar. Hij negeert bij aanvang de uit gestoken hand van de Democra tische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi. Zij weigert uit te spreken dat het een 'eer' is de president te ontvangen, wat de voorzitter normaal gesproken doet, en ver scheurt na afloop opzichtig haar kopie van Trumps speech. En kele Democratische leden van het Huis van Afgevaardigden, Alexandria Ocasio-Cortez bij voorbeeld, boycotten de rede. Collega's die wel zijn gekomen, blijven in de banken zitten ter wijl Republikeinen de president overladen met applaus. Trumps State of the Union was meer campagnespeech dan een eerlijke inventarisatie van de staat van het land. Trump vierde wat hij 'de grote Amerikaanse comeback' noemt en sprak over economische successen. Hij ver telde er niet bij dat de economi sche groei op gemiddeld niveau is (net als onder president Obama), dat de industrie na twee jaar groei het afgelopen jaar weer kromp, en dat de over heidsschuld de pan uitrijst. De president maakte een ware show van zijn rede. Hij gaf een studiebeurs weg en verraste een soldatenvrouw met de ver vroegde terugkeer van haar man uit Afghanistan. Een held van conservatief Amerika, talkshow- host Rush Limbaugh, kreeg een eremedaille. Hij maakte eerder deze week bekend dat hij long kanker heeft. i Trump sprak over zijn economische successen en gaf een studiebeurs weg Trump richtte zich tot zijn rechts-conservatieve achterban. Hij beloofde het recht op wapen bezit te verdedigen en abortus te bestrijden, sprak over 'illegale vreemdelingen' als criminelen, Amerika als christelijke natie en waarschuwde voor het 'socia lisme' van Democraten. Maar Trump probeerde ook andere kiezers dan zijn vaste, fa natieke achterban aan te spreken. Hij richtte zich nadrukkelijk tot zwarte Amerikanen. Zo prees hij bijvoorbeeld een van de Tuske- gee Airmen, zwarte luchtmacht piloten die in de Tweede We reldoorlog in het gesegregeerde Amerikaanse leger vochten. donderdag 6 februari 2020 GO #9 Links: Nancy Pelosi wil Trump de hand schudden, maar de president loopt door. Rechts: Pelosi ver scheurt haar kopie van de speech van Trump. foto's afp -Pete Buttigieg BERNIE SANDERS (78) Held van veel jongeren, maar veel Democraten zijn bang dat zijn radi calere linkse koers afschrikt. Team Bernie denkt juist dat hij mensen die normaal gesproken niet geïnte resseerd zijn in politiek, enthousiast kan maken met zijn beloftes aan Amerikanen die financieel maar net het hoofd boven water houden. JOE BIDEN (77) Als voormalig vicepresident blijft hij in Iowa achter. Biden is op leeftijd, zijn aanhangers zijn op leeftijd, het schort aan enthousiasme. Hij hoopt op een opleving in staten waar meer zwarte kiezers wonen, want onder hen is de oud-rechterhand van Barack Obama populair. Gaat mede daardoor nog aan kop in lan delijke peilingen. ELIZABETH WARREN (70) De geestdrift rond Warren is weg geëbd, ze werd derde in Iowa. Ze hoort bij de linkervleugel van de partij. De senator uit Massachu setts was de geestelijk moeder van de overheidsinstantie die consu menten moet beschermen tegen roofpraktijken van banken. Som mige Democratische kiezers zijn huiverig na het verlies van Hillary Clinton een vrouw te nomineren. MICHAEL BLOOMBERG (77) Geen van de kandidaten is de ge doodverfde winnaar, en daar hoopt de schatrijke oud-burgemeester van New York van te profiteren. Hij geeft gigabedragen uit aan spotjes en advertenties in de staten die stemmen op 3 maart, Super Tues day, de belangrijkste dag in de voorverkiezingen. Hij vertrouwt er niet op dat een van de anderen Trump kan verslaan, en schuift daarom zichzelf naar voren. De jaarlijkse State of the Union van de Amerikaanse president werd een theatraal vertoon van vijandigheid en minachting tussen de twee partijen die het land moeten besturen. Karlijn van Houwelingen Washington Kijk op de site bij /video Trump geeft geen hand, Pelosi verscheurt speech.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9