8 NIEUWS EZINGE Met Pete Buttigieg heeft zich een opvallende kandidaat gemeld in de Amerikaanse presidentsverkiezingen: een oorlogsveteraan met een burgemeesterschap op zijn cv. John Bercow (57), oud-voorzitter van het Britse Lagerhuis, heeft in zijn politieke carrière wel wat vijanden gemaakt. In zijn me moires Unspeakable, die vandaag uitkomen, noemt 's werelds be roemdste parlementsvoorzitter die vijanden bij naam. Hij heeft vooral een afreke ning geschreven. ,,Order, orrrrr- duh-rrrrr!" Die Bercow dus. Zijn gebrul naar luid ruchtige Lagerhuis leden maakte de zoon van een Joodse tweedehands autoverkoper tot cultfiguur. Dat Joods zijn was een ding. Bercow hekelt in zijn boek de Conservatie ven vanwege antisemi tisme. 'Het is waar: de Conservatieve Partij heeft altijd opengestaan voor jo den en andere minderheden, zo lang die zich aanpassen en bereid zijn zich nuttig te maken.Om- lemand noemde me achter mijn rug zelfs een 'opdringerig Joodje' - John Bercow dat ik me niet voor andermans karretje liet spannen, moest ik kortom tegen elke prijs worden tegengehouden. Sommigen maakten zich schuldig aan on verbloemd antisemitische per soonlijke aanvallen; iemand noemde me achter mijn rug zelfs een 'opdringerig Joodje.' Labour lag de laatste tijd onder vuur wegens antisemitisme, maar Bercow heeft nooit met an tisemitisme van de kant van La bour te maken gehad, schrijft hij. 'Ik heb het in mijn hele loopbaan lang wel bij de Tory's ervaren.' In een recent interview voegde hij daaraan toe dat het vooral genie pig ging. Zegt een partijgenoot tegen hem: ,,Als het aan mij lag, Berkoff, zouden mensen als jij hier niet binnenkomen." Vraagt Bercow: ,,Bedoel je mensen uit de arbeidersklasse of Joods?'' Antwoord: ,,Allebei.'' Uiteraard worden er ook reke ningen vereffend. Premier David Cameron wordt een '24- karaats snob' en een 'opportunistische lichtgewicht' genoemd die niets durfde ondernemen tegen 'de misleidende maar heersende vij andigheid ten opzichte van im migratie', waardoor de voorstan ders van de brexit konden zege vieren. Theresa May wordt op kniehoogte afgezaagd. 'Op drift, fantasieloos, en met weinig echte vrienden op het hoogste niveau ploeterde ze verder, van dag tot dag, zonder helderheid, visie of het vermogen een beter Groot- Brittannië te bewerkstelligen. Wat betreft de prijs voor de slechtste premier sinds 1945 is het lastig kiezen tussen Anthony Eden en Theresa May.' Aandoenlijk wordt het als Ber cow verhaalt over zijn stormachtige relatie met zijn linkse vrouw Sally. Ze bracht hem in verle genheid toen ze, gewikkeld in lakens, po seerde in het ambtsappar tement in Westminster. Cameron en veel Tory-parlementsle- den hadden een gloeiende hekel aan mevrouw Bercow. 'Het me rendeel van hen waren mannen die met conventionele Tory-aan- hangers waren getrouwd. Het waren vrouwen die de partij in het kiesdistrict van hun man trouw steunden en hun eigen mening voor zich hielden. Sally was in hun ogen maar doodge woon en iemand 'zonder stijl'. Ze is al een oprechte Labour-aan- hanger sinds halverwege de jaren 90 en daar maakt ze geen geheim was, noch van het feit dat ze een hekel aan de Conservatieven heeft.' Het huwelijk leek over toen Sally vreemdging met een van zijn neven. Eigen schuld omdat Bercow het te druk had met zich zelf, erkent hij. 'Hoe ik dat vond? Zoals iedereen die van zijn vrouw houdt. Ik voelde me te leurgesteld, gekwetst en ellendig, maar dat had geen invloed op mijn werk als Speaker. Maar de moeilijkheden verbleken bij de liefde, steun, het advies en de vriendschap die ik door de jaren heen van Sally kreeg en krijg.' Een toekomst als Lord leek ge garandeerd. Maar de kans dat de Queen John Bercow die eer toe kent is klein na een aanklacht voor pestgedrag door een oud parlementslid. Veel vrienden heeft Bercow al niet bij de Con servatieven, en nog minder na dit boek. South Bend is niet groter dan Venlo, maar na twee termijnen als burgemeester van deze stad in Indiana wil Pete Buttigieg (net 38) de sprong naar het Witte Huis wagen. Vooralsnog met succes: hij komt nipt als winnaar uit de eerste tellingen van de stemmen in de chaotisch verlopen voorver kiezingen in Iowa. Dankzij een gecompliceerd systeem met kiesdistricten kan Buttigieg (zeg: Boe-de-tjetsj) de meeste gedelegeerden winnen. De 40 jaar oudere senator Bernie Sanders kreeg wel meer stem men. Dat betekent dat op dit mo ment geen enkele Democratische kandidaat duidelijk koploper in de strijd om de kandidatuur is. Alle deelnemers hebben boven dien hun zwakke plekken. Butti- gieg, bijvoorbeeld, doet het niet goed bij zwarte kiezers. Zij zijn voor Democraten juist essentieel om het Witte Huis te kunnen te rugwinnen. In landelijke peilin gen is Buttigieg niet sterk. Hoe zijn campagne ook uitpakt, als eerste openlijk homoseksuele kandidaat in de strijd om het pre sidentschap schrijft hij geschie denis. Met zijn man Chasten (30) haalde hij de cover van Time als potentiële 'First Family'. In zijn campagne speelt zijn geaardheid geen grote rol, wat hem soms op kritiek komt te staan. Zijn felste critici, schreef lhbt-blad The Was hington Blade, zijn gays. Uit pro gressieve lhbt-kringen klonken klachten dat Buttitieg niet pro gressief, en niet 'gay' genoeg is. Buttigieg spreekt juist graag over zijn geloof. Hij vindt dat de Republikeinse partij religie ge kaapt heeft, en dat Democraten daar met een 'religieus-linkse' be weging tegenwicht aan moeten bieden. God, zegt hij graag, is geen lid van een politieke partij. donderdag 6 februari 2020 De Speaker rekent af met zijn vijanden GO Tien jaar maakte John Bercow een van de meest turbulente periodes uit de Britse geschie denis van dichtbij mee. De ico nische Speaker van het Lager huis schreef er een boek over. Bob van Huët Rotterdam Unspeakable, John Bercow, 464 pagina's, 21,99 euro Geen enkele Democraat aan kop in Iowa Karlijn van Houwelingen Washington Pete Buttigieg, de eerste openlijk homoseksuele presi dentskandidaat. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8