Kabinet schort overleg met boerenorganisaties op na dreigement van FDF II 1-5 7 ACHTERUITGANG NATUUR Het is geen boodschap die boeren graag horen, maar het gaat slechter dan ooit met de natuur. En, jawel, de landbouw is daar de belangrijkste oorzaak van. Toch is er ook goed nieuws... Sinds 1990 zijn populaties wilde dieren in open na tuurgebieden en op het boerenland gemiddeld gehalveerd. Vogel-, vlin der- en reptielensoorten die vroeger heel gewoon waren, zijn tegenwoor dig amper meer te zien. Zonder dat we het in de gaten hadden, is ons landschap monotoon en stil gewor den, zegt directeur Kirsten Schuijt van het Wereld Natuur Fonds, dat vandaag met negen Nederlandse na tuuronderzoeksorganisaties het Li ving Planet-rapport publiceert over de staat van de Nederlandse natuur. ,,Heide bloeit nog steeds prachtig paars en weilanden zijn groen. Maar wie weet nog dat vroeger wolken vlinders op de heide te zien waren en je omringd werd door het geluid van vogels? En dat het boerenland een walhalla was voor weidevogels, bloe men en insecten?'' De nieuwste cijfers zijn des te schokkender, omdat ook in de decen- nia vóór 1990 al heel veel natuur uit Nederland is verdwenen, zegt direc teur Rob van Westrienen van Soor- tenNL, de koepel van natuuronder zoeksorganisaties die vrijwilligers op pad sturen om de flora en fauna te tellen. ,,Voor we twintig jaar geleden met de gestandaardiseerde tellingen begonnen, zijn al grote klappen ge vallen. In de jaren 80 begon ik als vo gelaar in Zeeland. Toen was ik blij als ik een groep van dertig patrijzen zag. Oudere vogelaars zeiden: dat is niets, vroeger waren die groepen minstens dubbel zo groot. In mijn telgebied leefden destijds twaalf broedparen van de grauwe gors. Die is nu hele maal uit Nederland verdwenen.'' Veehouderij De achteruitgang van de natuur houdt gelijke tred met de schaalver groting en intensivering in de land bouw na de Tweede Wereldoorlog. Wilde dieren in open natuurgebie den op hoge zandgronden met zeer hoge stikstofneerslag, zoals heide, zijn het hardst getroffen: 70 procent In een persbericht schrijft FDF dat 'vleesbazen, zuivelbobo's en voer- boeren' de landbouwsector 'als een Judas verraden. Een ieder die de sector nu verraadt, zal dat weten.' Rutte en Schouten eisen dat FDF de dreigende woorden terugneemt. Het persbericht verscheen gisteren een uur voordat het kabinet en het Landbouw Collectief - met daarin verschillende boerenorganisaties, waaronder FDF - over de stikstof- problematiek zouden praten. De radicale boerenclub doelt op gesprekken die Schouten buiten het Landbouw Collectief om heeft met agrarische vertegenwoordigers. ,,Dit is niet acceptabel'', reageerde Schouten na het klappen van het gesprek. ,,Zij bepalen niet met wie ik praat. Ik praat met iedereen. Ik bepaal zelf met wie ik praat.'' Schouten en Rutte storen zich aan 'de toon' van het persbericht. ,,Ik lees woorden als verraad en Ju das, zo spreek je daar niet over'', al dus Schouten. Rutte verbaasde zich erover dat de vertegenwoordiger van FDF tijdens het overleg niet wist van het persbericht. ,,Laat FDF dit eerst maar in eigen kring be spreken'', zegt Rutte. De organisaties in het Landbouw Collectief kwamen gisteravond bij elkaar om over de kwestie te praten. De boerenorganisaties verzetten zich tegen inkrimping van de vee stapel om daarmee het stikstofpro bleem op te lossen. Het kabinet maakt morgen be kend een half miljard euro uit te trekken voor boeren die stoppen of verduurzamen. Vooral FDF is fel gekant tegen inkrimping van de veestapel. Het ziet er dan ook niet naar uit dat het kabinet een akkoord kan sluiten met het Landbouw Col lectief. van de populaties is sinds 1990 ver dwenen. De veehouderij is er de be langrijkste bron van hoge stikstof concentraties, waar kenmerkende plant- en diersoorten in die gebieden slecht tegen bestand zijn. Een gevolg is dat heide wordt overwoekerd door snelgroeiende grassen die houden van stikstof, een belangrijke mest stof. In gras is echter geen nectar te vinden, waardoor vlinders en andere insecten verdwijnen. In agrarische gebieden zijn popula ties wilde dieren afgelopen twintig jaar met gemiddeld de helft kleiner geworden. Het aantal vlinders daalde zelfs met 60 procent. Boerenland vlinders als de argusvlinder en het geelsprietdikkopje, die vroeger veel voorkwamen, vinden in de uitge strekte weilanden vol Engels raaigras geen bloemen en kruiden meer waaruit ze nectar kunnen snoepen. Ook mestinjectie, bestrijdingsmid delen en verdroging doen de natuur geen goed. De conclusies uit het rap port bieden de natuurorganisaties nieuwe munitie tegen het radicalere We hebben elkaar nodig om tot een oplossing te komen voor de stikstofcrisis -15 -10 - 0 deel van de boerenlobby, die betwist dat de natuur achteruitgaat door stik stof uit de landbouw. Zo trekken actiegroepen als Far mers Defence Force de stikstofreken modellen van het RIVM in twijfel. ,,Onze cijfers zijn niet gebaseerd op modellen; het zijn waarnemingen'', zegt Van Westrienen. ,,Onze vrijwil ligers verzamelen die volgens vaste protocollen. Wij sturen de cijfers naar het CBS, dat er trendrapporten uit opmaakt.'' De natuurorganisaties hopen echter op verzoening met de boeren. ,,We hebben elkaar nodig om tot een oplossing te komen voor de stikstofcrisis", zegt Schuijt. De aanpak van het stikstofpro bleem bij de bron loont, blijkt uit het rapport. In bosgebieden op hoge zandgronden waar de stikstofneer slag afgelopen jaren daalde richting het niveau waarop het volgens we tenschappers de natuur geen schade berokkent, groeiden de dierenpopu- laties met 24 procent. Vogelsoorten als de bosuil, boomklever en de glanskop leefden het meest op. donderdag 6 februari 2020 'Boerenland was vroeger walhalla voor weidevogels' Annemieke van Dongen Premier Rutte en minister Schouten van Landbouw heb ben een stikstofoverleg met boerenorganisaties opgeschort na dreigende taal van de organi satie Farmers Defence Force. Peter Winterman Den Haag Nederland is een hotspot voor de neerslag van stik stof. Neerslag stikstof (N) in kilo's per hectare, 2009 -25 060220 BRON: WNF ERISMAN ETAL. 2015 -Kirsten Schuijt, WNF g -20 Boeren bakken een frietje op de Koekamp in Den Haag tijdens het overleg. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7