I Trajectcontrole Rondweg bij Sluis Cube Park bijna klaar voor arbeidsmigrant 7 Mi WILLIBRORDUSTOREN 10.000 STENEN Restaureren: voor wie écht om timmeren en metselen geeft, zijn er geen mooiere klussen. De Willibrordustoren in Terneuzen wordt gerestaureerd door liefhebbers. Hoeveel stenen hij in zijn handen krijgt? ,,Goh, veel, heel veel." Jan den Hollander van bouwbe drijf J. van de Linde moet het even terugzoeken in de papieren. ,,Zo'n tienduizend stenen heb ik besteld. Ja heel wat." Het leeuwendeel van het werk aan de Terneuzense kerktoren bestaat toch wel uit het vervangen van loszittende of ge barsten stenen en het opnieuw voegen. Een bekend onderdeel van veel restauratiewerken. ,,Dat is vanwege de mortel die ze vroeger gebruikten. Daar zat veel cement in waardoor het keihard werd en de stenen kapot klapten." Charme Tot eind mei hebben de mannen van J. van de Linde er werk aan. Op de dag nauwkeurig durft Den Hol lander de einddatum niet te voor spellen. Zo werkt dat niet in de restauratie. Dat is ook een beetje de charme, vindt hij. ,,Toen ik be gon in de bouw, had ik niks met restauratie, nu is het puur restau ratie waar ik me mee bezighoud. Ik vind dat prachtig. Juist die oude componenten maken het mooi. Je kunt nooit exact omschrijven hoe je het gaat aanpakken. Een scheur in een muur bijvoorbeeld. Is die éénsteens diep of gaat-ie vier la gen verder? Daar kom je pas achter als je gaat kappen." Het werk vraagt om ambacht en ervaring. Die mensen zijn niet al- h - ït I tijd makkelijk te krijgen, is Den Hollanders ervaring. ,,Vind nog maar eens mensen die dat kunnen. Je moet mensen hebben die crea tief zijn. We proberen het intern. Dan testen we bij mensen of ze in teresse in dit werk hebben. Als dat het geval is, dan leiden we ze ver der op." Aan niet iedereen is het werk besteed. Je hebt ook metse laars die tevreden zijn met recht- Toen ik in de bouw begon had ik niks met restauratie, nu is dat alles waar ik me mee bezighoud toe-rechtaan metselen. Meters maken zoals in de nieuwbouw ge beurt. Nieuwbouw is niets voor Jan den Hollander. ,,Ik hou daar niet van. Van die bouwpakketten, snel prefab in elkaar zetten." Hij trekt een vies gezicht: ,,Nee, niet voor mij. Met prefab begin je hier niks. Dat past hier nooit." Enclave De Willibrordustoren is het enige wat rest van de Willibrorduskerk. De katholieke kerk die in 1914 in hartje Terneuzen werd gebouwd, vormde het centrum van wat des tijds een katholieke enclave in het overwegend hervormde Terneu- zen was. Lang stond de kerk er niet. De verbreding van het Kanaal van Gent naar Terneuzen bete kende het einde van de kerk. Het gebouw was zo ernstig verzakt dat het in 1964 weer werd gesloopt. Als de kerktoren eind mei weer is opgeknapt, zal deze meer zijn dan alleen een monumentaal res tant van een kerk. Vanwege de 75ste verjaardag van de bevrijding is in november vorig jaar een sym bolisch begin gemaakt met een vredeskapel in de toren. Naar ver wachting wordt deze in de loop van dit jaar in de Willibrodustoren geopend. Aanvankelijk wilde het OM de controles na de zomer van 2019 al in werking hebben. Maar dat plan liep vertraging op, omdat de syste men nog niet in orde waren. De softwareontwikkeling ging lang zamer dan gedacht, zegt woord voerder Marloes van Kessel. Wie over de Zeelandbrug (N256) of de Rondweg bij Sluis (N253) reed, zag de camera's al wel hangen. Die zijn vorig jaar al ge plaatst. ,,Maar ze zijn nieuw, en moesten goed getest worden", ver klaart Van Kessel. Zo moest eerst gecontroleerd worden of de foto's 's nachts en bij slecht weer ook goed genoeg waren en of alles De Rondweg staat erom bekend dat er hard gereden wordt goed doorgestuurd werd naar het CJIB, het incassobureau van Justi tie dat de boetes verstuurt. Nederland zet steeds meer in op veiligheid op provinciale wegen. Daarom werd drie jaar geleden al een lijst met twintig locaties be kend waar het OM trajectcontrole gaat invoeren. Nu is de Wester- scheldetunnel de enige plek in Zeeland met zo'n controlesys teem. Op de Zeelandbrug was tus sen 2004 en 2014 ook al trajectcon trole. De camera's werden daar zes jaar geleden weggehaald, omdat ze te oud waren. Flitspaal De trajectcontrole op de Rondweg bij Sluis loopt vanaf de rotonde bij Draaibrug tot aan de grens bij Sint Anna ter Muiden. De Rondweg is onderdeel van de N253, en die staat erom bekend dat er hard gereden wordt. Een paar kilometer ver derop richting Oostburg staat één van de actiefste flitspalen van het land. Guido van der Heijden Terneuzen Cube Park, het complex met tijde lijke woningen voor arbeidsmi granten op het oude Philipsterrein aan de Haarmanweg in Terneuzen, is op een oor na gevild. Binnenkort is er plek voor tweehonderd ar beidsmigranten. De woonmodules die vorig jaar van de locatie in Vlissingen naar Terneuzen verhuisden, zijn zo goed als klaar volgens Cube Park Acco- modations. Rest alleen nog de af werking. In totaal 104 wooneenhe den bieden ruimte aan tweehon derd arbeidsmigranten. De mees ten werken zes dagen per week in de kassen bij Westdorpe. Tijdens een eerdere bijeenkomst voor de omwonenden bleek de buurt niet enthousiast over de plannen om honderden arbeidsmigranten te huisvesten aan de andere kant van de Haarmanweg. Sindsdien heeft Cube Park overleg gevoerd met een groep bewoners over de zorgen die leven. Presentatie Dinsdag 11 februari geeft Goodmor- ning, de uitbater van Cube Park, om 19.15 uur in wijkgebouw De Kame leon een presentatie over het reilen en zeilen op Cube Park. Geïnteres seerden kunnen dan ook kennis maken met de beheerder. donderdag 6 februari 2020 VL Restaureren is mooiste wat er is Guido van der Heijden Terneuzen Een bouw vakker ver vangt de rotte balken via de bikgaten. FOTO ANNE HANA W* ït .V - Jan den Hollander Een half jaar later dan gepland wordt de trajectcontrole op de Zeelandbrug en Rondweg bij Sluis dan toch actief. Het Openbaar Ministerie verwacht dat het systeem in het tweede kwartaal van dit jaar in werking is. Michiel Bouwman Sluis/Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62