12 jaar cel in ruil voor bekentenis Caloh Wagoh-moorden Nederlander stroomlijnt hulpoperatie 5 RODE KRUIS De taak van Timmer is vooral orde scheppen in de chaos. ,,Wij in formeren de bevol king over preventie en over wat je moet doen als je ziek bent. Maar het belangrijkste is het in ontvangst nemen van internationale do naties, goederen. En zorgen dat die aanko men bij de ziekenhui zen.'' Timmer coördineert de actie namens de Chinese tak van het Rode Kruis. ,,We moe ten bijhouden waar de goederen vandaan ko men, waar ze naartoe moeten en of alles vol doet aan de strenge ei sen.'' Het gaat vooral om beschermend ma teriaal: mondkapjes, kleding, schoeisel en schoonmaakmidde len. ,,Ik moet ervoor zorgen dat het alle- maal soepel verloopt. Dat is best ingewik keld, want de situatie verandert elk mo ment.'' Bij elke nood situatie is er een vorm van chaos, zegt Tim mer. ,,Het is belangrijk om dan structuur aan te brengen.'' Er is inmiddels voor 26 miljoen euro aan goederen binnenge komen, en voor 19 miljoen aan donaties. Van dat geld wordt weer extra materiaal gekocht. ,,Het komt overal vandaan: van bedrijven tot ambas sades.'' Timmer woont nu vijf jaar met zijn Chinese vrouw in de hoofdstad Peking. Ook daar wordt de inwoners aangeraden alleen in noodzakelijke geval len het huis te verla ten. Het is rustig in de stad, maar er is geen sprake van paniek. ,,Mensen zijn wel wat angstig. Iedereen is bezorgd en betrokken. De maatregelen van de overheid zijn ingrij pend, maar iedereen accepteert ze en er is nauwelijks gemopper. Het is vooral afwach ten.'' Dat blijkt uit de deal tussen de cri mineel en het OM, bevestigen inge wijden aan deze krant. De 35-jarige Tony de G. uit Spijkenisse was lid van motorclub Caloh Wagoh. Nadat hij in 2017 werd opgepakt als moordverdachte, liep hij snel over naar justitie. Hij legde 25 verklarin gen af en werd kroongetuige. Op basis van zijn verklaringen ar resteerde de politie een groot aantal leden van de motorclub. Het Open baar Ministerie verdenkt hen van een flink aantal recente onderwe- reldmoorden. De onlangs opge pakte topcrimineel Ridouan Taghi is volgens het OM één van de op drachtgevers van de motorclub. Tony de G. wordt verdacht van de moord op Jaïr Wessels en betrok kenheid bij de moord op Farid Sou- hali. Daarnaast wordt hij verdacht van deelname aan een criminele or ganisatie. Ook heeft hij verklarin gen afgelegd over de moord op Zeki Yumusak en op de Belgische zaken man Stefaan Bogaerts en over de beschieting van een villa in het Utrechtse Doorn. Justitie geeft aan dat zij onder normale omstandigheden 24 jaar celstraf zou eisen tegen de kroonge tuige. In een kroongetuigenregeling kan het OM maximaal 50 procent strafkorting bieden, wat nu dus re sulteert in een strafeis van twaalf jaar. Geheim Naast deze afspraken heeft Tony de G. ook een deal gesloten over zijn veiligheid en zijn leven als hij zijn straf heeft uitgezeten. Deze afspra ken blijven geheim en deelt het OM niet met de buitenwereld. Uitein- delijk bepaalt de rechtbank de defi nitieve straf die de kroongetuige zal worden opgelegd. De advocaat van Tony de G. wil niet reageren op het nieuws. De strafzaak tegen de leden van Caloh Wagoh wordt over twee weken hervat in de extra beveiligde recht bank op Schiphol. De inhoudelijke behandeling zal naar verwachting pas in 2021 plaatsvinden. Kroongetuige sluit ook deal over zijn leven en veiligheid als zijn straf er op zit Naast de belastende verklaringen van de kroongetuige heeft het on derzoeksteam nóg een goudmijn aan bewijs tegen de verdachte motorclubleden. Om onduidelijke redenen fotografeerde en filmde Caloh Wagoh-president Keylow chatgesprekken die hij voerde met zijn versleutelde cryptotelefoon. Dat is saillant, omdat deze telefoons juist zijn bedacht om buiten het zicht van politie en justitie te kun nen communiceren. Na zijn aanhouding is het OM erin geslaagd de laptops en gege vensdragers waarop deze stonden te kraken. In de gesprekken wordt openlijk gesproken over de moord plannen, zowel met opdrachtgevers als met schutters. Plan: betaal belasting en óók voor je aangifte Burgers moeten in de toekomst mogelijk gaan betalen voor hun belastingaangifte. Nu is het gratis om aangifte te doen. ,,De vraag is natuurlijk of dit zo blijft'', zegt minister Raymond Knops van Binnenlandse Za ken. Hij sluit niet uit dat er een systeem wordt ontwikkeld waardoor burgers beter gehol pen worden bij hun aangifte of andere zaken. Daar zouden ze eventueel voor moeten betalen. ,,Het is toekomstmuziek, maar dan zou je niet meer kunnen betogen dat het gratis is.'' Het doen van aangifte is nu al niet voor iedereen gratis, zo betalen kleine ondernemers al. Geen regeling na knalverbod Wonderkind naar Israël Leespauze boze Wilders donderdag 6 februari 2020 De Nederlandse Rode Kruisadviseur Jaap Timmer pro beert vanuit Peking een enorme operatie met hulpgoederen in China in goede banen te leiden. Annabel van Gestel Peking Het Openbaar Ministerie gaat tegen kroongetuige Tony de G. twaalf jaar celstraf eisen in ruil voor zijn verklaringen tegen de vermeende liquidatiebende Caloh Wagoh. De kroongetuige wordt zelf vervolgd voor zijn rol bij vier onderwereldmoorden, maar het OM wil 50 procent strafkorting geven. Yelle Tieleman Utrecht Caloh Wagoh wordt verdacht van verschillende moorden. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS NATTE VOETEN DEN HAAG DEN HAAG Minister Stientje van Veldhoven (Mi lieu) is ondanks druk van de VVD niet van plan vuur werkhandelaren fi nancieel tegemoet te komen vanwege het komende ver bod op vuurpijlen en knalvuurwerk. Dat zei ze gisteren in een Kamerdebat. Ze stelt dat het ver bod niet als een verrassing komt en dat handelaren zich erop konden voor bereiden. BRUSSEL De pas 10-jarige Laurent Simons uit Amsterdam, die op koers lag om als jongste ooit een bacheloropleiding te voltooien, wil zijn studie vervolgen in Israël. Dat meldt de Israëlische ambas sadeur in Brussel. DEN HAAG Het gerechtshof geeft Geert Wilders in zijn minder-Ma- rokkanenproces een leespauze. Hij krijgt tot 23 maart om documenten te lezen waaruit vol gens de PVV-leider zou blijken dat zijn proces politiek wordt aangestuurd. Het gaat om dui zenden pagina's in terne briefwisselin gen en e-mails van het departement en het Openbaar Ministerie. Vakwerkhuizen in het Duitse dorp Zell staan met meer dan al leen hun fundamenten onder water nu de Moezel overstroomt. De oorzaak is hevige regen in de Vogezen. Ook bij ons stijgt het waterpeil, maar de dijken zouden dat prima aankunnen. foto dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5