Grotere camping zint provincie niet Bedrijventerrein krijgt 'zichtwal' van bagger 7 GELD INZAMELEN KLAS IN ACTIE Mees Benard (8) uit Bruinisse is een jonge Freek Vonk. Samen met zijn klasgenoten voert hij actie om geld op te halen voor koala's in brandend Australië. Zo'n beetje alle leerlingen uit groep 5 en 6 van obs De Meerpaal knutselen en tekenen zich rot. Gaan deuren langs om geld op te halen. En bereiden zich voor op de grote eindstunt. Met een koala carwash met rommelmarkt, zaterdag op het erf van de familie Benard, wordt de actie SOS Koala! in Brui- nisse afgesloten. Het geld dat ingezameld wordt, is volgens Mees keihard nodig. De Australische koala's zijn, voor zo ver ze niet dood zijn, ziek of heb ben brandwonden. De nieuwsbe richten over het lot van de buidel dieren doen de jonge scholier veel. ,,Het is een van de schattigste die ren die in bomen klimt." Nou vindt Mees ongeveer alle dieren leuk. Hij wordt al verdrietig als er, en dat is helemaal nep, een dier in een spelletje als Minecraft dood gaat. ,,Dat is niet echt, maar daar krijg ik al een raar gevoel van in mezelf. Ik vind dat echt heel zielig." Klasgenootje Demi Joppe (8) snapt precies wat Mees bedoelt. ,,Ik moet er ook de hele tijd aan denken." Het was Mees die het initiatief nam voor de inzamelingsactie van zijn klas. Geraakt door een uitzen ding over SOS Koala! van Zapp Your Planet vroeg hij aan zijn klas genoten wie wilde meedoen aan de actie. Dat hoefde hij maar één keer te vragen, lacht juf Anneloes Struik. ,,Het ontplofte helemaal. Ik wilde die dag rustig beginnen, maar er volgde een soort explosie van ideeën. Iedereen was enthou siast." Nog diezelfde dag werden pos ters gemaakt en sindsdien zijn de leerlingen van de Bruse combiklas met acties in de weer. Ze haalden hun eigen spaarpot leeg, verza melden flessen voor statiegeld en knutselden van alles en nog wat in elkaar om straks op de rommel markt te verkopen. ,,We hebben ook bij mensen aangebeld om een heitje voor een karweitje te doen. Maar dat hoefde niet eens. Mensen gaven gewoon geld", vertelt Demi. Niet alleen koala's zijn het haasje. Door de bosbranden zijn al ongeveer een miljard dieren om- Ik wilde de dag rustig beginnen maar er volgde een explosie van ideeën gekomen. Juf Anneloes reisde toe vallig afgelopen zomer door Aus tralië en vertelde er honderduit over aan haar leerlingen toen de zomervakantie er op zat. „Vooral de dieren daar vond ik indrukwek kend. Als je dan bedenkt hoeveel er niet meer zijn, dat zo'n heel land verwoest is. Dat doet me wel wat." Mindgym Hoewel het om een heftig onder werp gaat en de kinderen zich met hart en ziel inzetten om geld op te halen, lukt het ze ook goed om de ellende daarna weer te parkeren. Dat is ook iets waar de juf zich ex tra voor inspant. Door samen jeugdjournaal te kijken, er over te praten en door mindgym met ze te doen leert ze haar leerlingen om- gaan met nieuws en andere input. De handen uit de mouwen steken scheelt ook, merkt Mees' moeder Elise Benard. ,,Je kan kijken naar al die ellende of je kan kijken én er iets aan doen. Ik denk dat dat de kinderen ook heel veel troost biedt." De carwash wordt zaterdag 8 fe bruari gehouden aan de Rijks straatweg 3 in Bruinisse, van 10.30 tot 14.00 uur. Er is plaats voor zo'n 100 auto's. Vol is vol. Ook andere scholen voeren actie. Onder meer de Rangers van Renesse van OBS Stapelhof gaan als een speer. Camping De Paardekreek wil huisjes aanleggen op het on diepe deel van het Veerse Meer. Voor die plannen, die al een paar jaar oud zijn, is een ontwerp-be- stemmingsplan opgesteld. De pro vincie heeft daarop gereageerd met een zienswijze, waarin zij de gemeente vraagt de plannen niet in procedure te brengen. Volgens de provincie zijn de conclusies van het natuuronderzoek gebaseerd op een te oud rapport. Dat stamt uit 2016 en is volgens de provincie dus niet actueel. ,,Dat is een rapport van bij de opstart van de plannen", aldus Van der Maas. ,,Dus hoe ac tueel kun je ze hebben?" De provincie vindt ook dat de afweging van de plannen van de Paardekreek moet plaatsvinden 'in het kader van de Gebiedsvisie Veerse Meer, en niet nu'. Van der Maas: „Daarvan zeggen wij: lo pende het spel gaan wij de spelre gels niet veranderen. Wij zijn al met die plannen naar de bevolking geweest dus wat ons betreft gaan we daar gewoon mee verder. Wij houden ook van een betrouwbare overheid, net als de provincie. Dus als het aan ons ligt gaan wij door met de procedure. Ik denk ook niet dat het recht zou doen aan de on dernemer. En ook niet aan dege nen die hun bezwaren, hun op merkingen kenbaar hebben ge maakt. Ik zie de noodzaak niet om te wachten op de procedure van Veerse Meervisie." Bang voor harder optreden van de provincie of vertraging is het Noord-Bevelandse college niet. ,,Bij zwaar maatschappelijke over wegingen zou de provincie ons kunnen dagen, zoals dat heet. Al leen is daar in mijn beleving hier totaal geen sprake van. Wij zijn van mening dat die natuurtoetsin- gen actueel zijn, maar om de pro vincie tegemoet te komen, kijken we daar nog een keer zorgvuldig naar." Bagger uit de sloten, ook goed voor de waterafvoer, wordt straks ge bruikt om die wal te ontwikkelen. ,,Zo is de baggerspecie geen afval stof, maar een bouwstof. Bovendien goedkoper dan de aanvoer van nieuwe grond. Zo snijdt het mes aan twee kanten", aldus Water- schap Scheldestromen. De bedoe ling is om de overgang van het groene gebied naar het bedrijven terrein Straalweg, ten zuidoosten van Zierikzee, fraaier te maken. Verzachten Het bedrijventerrein grenst aan landbouw- en natuurgronden. ,,Om de overgang van het groene gebied naar het bedrijventerrein te verzachten, is besloten om op de grens tussen de twee gebieden een landschapsterp aan te leggen. Deze landschapsterp wordt ook wel zichtwal genaamd", aldus Water schap Scheldestromen. Wanneer het bouwproject van start gaat, is nog niet bekend. donderdag 6 februari 2020 Stervende koala's laten Mees niet los Esme Soesman Bruinisse - Juif Anneloes Struik Zie: rangers.wwf.nl/actie/sosko- ala/deheleklasvoordekoala. De bouw van watersuites bij camping De Paardekreek in Kortgene gaat gewoon door, ondanks het verzoek van de provincie om de procedure daarvoor te stoppen. „Lopende het spel gaan wij de spelregels niet veranderen", zegt wethou der Adrie van der Maas van de gemeente Noord-Beveland. Kortgene Waterschap Scheldestromen legt een wal vol bagger aan rond het bedrijventerrein van Zierik- zee. Dat moet het uitzicht aan trekkelijker maken. Deze zoge heten zichtwal wordt in tien jaar ontwikkeld. Gerrit van Loon Zierikzee Juf Anneloes Struik ging afgelopen zomer naar Australië en is zelf ook begaan met de omgekomen dieren. foto esme soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58