Nazi-horror komt keihard binnen in een lieflijke vallei Straatschoffie verdwaalt in een historische warboel 7 Niet braaf wachten op het huwelijk LITTLE WOMEN A Hidden Life Kruimeltje en de strijd om de goudmijn De Oostenrijkse Radegundvallei in A Hidden Life: zelden werd een paradijselijk oord zo wonder schoon gefilmd. Hier wacht het gezin Jagerstatter een ernstige verstoring van hun vredige be staan wanneer in 1939 nazi's ko men binnenwandelen. In tegen stelling tot de rest van het dorp, weigert patriarch Franz zich aan de nieuwe regels te onderwerpen. Dat komt hem, zijn vrouw en hun drie dochters op steeds meer arg wanende blikken te staan. Een maal in militaire dienst, wacht hem al snel gevangenschap. Jagerstatter is geen simpele martelaar. Want dit is een film van Terrence Malick (The Tree of Life) wiens film vol zit met filoso fische overpeinzingen. Deze zijn vaak alleen te horen in voice- overs. A Hidden Life is een waarge- beurd verhaal over stil verzet. Ook in en rond de gevangenis waar haast iedereen de guillotine wacht, blijft de camera sierlijk dansen. Malick blijft ons eraan herinneren dat het paradijs be staat. Die botsing alleen al ont roert en verwondert. Als je bereid bent je bijna drie uur lang over te geven aan transcendente cinema. - Gudo Tienhooven Net als Maria Peters' bioscoophit Kruimeltje uit 1999 is dit avontuur geïnspireerd op de jeugdroman van Chris van Abkoude. Alleen nemen de makers van deze nieuwste verfilming het niet zo nauw met historische feiten. Het resulteert in een curieus warboeltje waarin de Ameri kaanse goudkoorts van de 19de eeuw samenvalt met de jaren 20 van de 20ste eeuw in burgerlijk Holland. De hond krijgt snoepjes en voer uit zakken met een logo van een hedendaags diervoeder- merk. En dat maar liefst vijf keer. Kruimeltje is met zijn ouders naar een chic, maar saai landhuis verhuisd. De voormalige straat jongen verveelt zich stierlijk. Tot schurken uit zijn vaders verleden verschijnen en Kruimeltje ont voeren. De criminelen hebben al leen niet gerekend op de vinding rijkheid van het knulletje, diens trouwe hond en vriendinnetje Anna. rende literaire figuur. ,,Door haar wilde ik zelf schrijfster worden. Ze gaf me toestemming daarin ook zeer ambitieus te zijn. Ondanks mijn korte lontje en emotionele buien, waarin ik óók al lijk op Jo.'' Het boek werd al zes keer eerder verfilmd, met als belangrijkste be werkingen die uit 1933 (met Kathe- rine Hepburn als Jo) en die uit 1994 (met Winona Ryder). Ook Gerwigs Little Women is een kostuumdrama, maar met meer focus op de moderne elementen. Zo is er Jo's zus Amy bij voorbeeld. In de loop van de geschie denis werd de reputatie van dit per sonage als verwend nest, steeds ne gatiever. ,,Onterecht, zo blijkt als je het boek nóg eens leest. Het is zelfs een zin uit haar mond: 'de wereld is nog steeds hard voor ambitieuze meisjes'. En: 'Ik wil mezelf niet wijs voordoen, ik ben slechts observant'. In de 150 jaar dat de March-zusjes bestaan, vond nie mand Amy aardig, omdat zij het meest duidelijk zegt wat ze vindt en wil. In déze tijd zijn die woorden vol gens mij krachtiger dan ooit.'' En door de lens van de huidige su perheldentrend: ,,Little Women kun je beschouwen als de geboorte van een superheld voor meisjes die meer wil len dan de wereld soms toelaat. Ik hoop daarom ook dat mijn film jonge vrouwen kan inspireren helemaal te gaan voor wat ze écht willen. Is dit dan vooral voor dames een interessante film? Absoluut niet, be weert Gerwig. ,,Het is niet feminis tisch op een manier dat mannelijk heid wordt bedreigd. Het gaat over goede mannen en vrouwen die elkaar kunnen helpen. En het gaat niet over het veranderen van een hiërarchie, maar over het verklaren en misschien wel verruimen van een hiërarchie. Dat is ook veel interessanter. Little Women is vooral humanistisch en dus voor iedereen.'' donderdag 6 februari 2020 DRAMA Regie: Greta Gerwig Cast: Saoirse Ronan, Florence Pugh, Emma Watson, Laura Dern Hoe maak je een film naar een 150 jaar oud standaardwerk relevant anno 2020? Wie bekend is met de al zes keer eerder verfilmde klas sieker Little Women van Louisa May Alcott over opgroeiende tienerzus sen in Massachusetts, weet hoe 'modern' het 19de-eeuwse bronma teriaal van zichzelf al is. Deze jonge vrouwen wachten hun lot (lees: het huwelijk) niet braaf breiend af, maar barsten van de wilskracht. Jo (Saoirse Ronan uit Lady Bird) wil romans schrijven en gaat daar zo in op dat ze tegen de conventies in slechts een latente interesse heeft in haar buurjongen Laurie (charis- mabom Timothée Chalamet uit Call me by your name) en ook Amy (Flo rence Pugh uit Midsommar) is vrij- gevochtener dan in haar tijdsframe eigenlijk mogelijk is. Het besef dat ook in de 21ste eeuw nog veel am bities bij vrouwen de kop in worden gedrukt, is alleen al ontroerend. In de smaakvol geschoten versie van regisseur Greta Gerwig krijgen vooral die elementen een accent. Romantiek staat hier niet voor rela tieperikelen, maar voor de behoefte aan het losweken van sociale eti quette, wat niet per se altijd lukt. En voor de behoefte aan kunst, zowel het ervaren als het creëren daarvan. Toch valt de film geen se conde te betrappen op drammerig feminisme. Daarvoor bruist het te recht voor zes Oscars genomi neerde Little Women te veel van de levensvreugde. Gerwig durft dan ook nog eens het verhaal een non- lineaire vertelstructuur en een fraai dubbelzinnig einde mee te geven waar nog vele kroeggesprekken uit kunnen voortvloeien. Een stokoude tekst omtoveren tot een even mo dern urgent als warmbloedig, maar nooit tuttig kostuumdrama; Little Women is een klein filmwonder. - Gudo Tienhooven DRAMA Regie: Terrence Malick Cast: August Diehl, Valerie Pachner, Matthias Schoenaerts A Hidden Life is een waarge- beurd verhaal over stil verzet. FOTO WALT DISNEY FAMILIEFILM Regie: Diede in 't Veld. Hoofdrollen: Viggo Neijs, Sabijn Dunnewijk. - Marieke Nieuwdorp Het feministische verhaal van de vier zussen March (links) uit de 19de eeuw is nog steeds actueel. Met name Jo (grote foto) vecht tegen de conventies van haar tijd. fotos sony pictures

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51