1 Vj UIT THUIS 3 Officieus volkslied van Italië Een feministisch pleidooi zonder brallen Meesters en gezellen Melancholieke liederen Uiteraard draagt de muziek van Nabucco ook de kenmerken van de romantiek. Dat betekent naast een uitgebreide orkestratie ook veel ruimte voor koorzang. Veelvuldig en massaal. Er zijn niet veel operagezel schappen meer die werken met grote koren (want dat wil ook zeggen: veel 'figuranten' die allemaal gekapt, gekleed, geschminkt moeten wor den.Het Charkov City Opera en Ballet brengt wél een omvangrijk koor mee! En ook een groot live phil- harmonisch orkest, onder de enthou siaste leiding van de Nederlander Je roen Weierink. Een zeldzame kans om de opera te zien en te horen zoals hij in zijn dagen bedoeld was. Koning Nebukadnezar hield van pracht en praal. Hij heeft in zijn enorme rijk vele tientallen schitte- rende paleizen laten bouwen. In Ber lijn is bijvoorbeeld bijna een heel museum (het Pergamonmuseum) gewijd aan alleen maar de recon structie van een stadspoort, de schit terende Poort van Isjtar. Zijn hofhou ding was er een van zeer grote luxe en weldaad. Uiteraard moest dat vooral ook zichtbaar zijn wanneer er een confrontatie was met de vijand. Ga er maar van uit, dat Nebukadne- zar in volle luister zijn opwachting maakte voor de belegerde tempel van Jeruzalem. En ga er ook maar van uit dat het Charkov City Opera en Ballet er alles aan zal doen om in kostumering en belichting die sfeer van Oosterse pracht en praal op te roepen. Maar ook die sfeer van omineuze macht en superioriteit, gesteld tegenover het beklagenswaardige lot van de weg gevoerde Hebreeuwen. Nabucco zal een bijzondere belevenis blijken, zelfs voor wie nog geen fan van opera is. VA, PENSIERO UI Toneel Zang P Klassiek donderdag 6 februari 2020 Nabucco, opera van Verdi, uitge voerd door het Charkov City Opera en Ballet. Morgen in het Schelde- theater in Terneuzen, aanvang 20.00 uur. Anno 1840 was Italië een versnipperd land in handen van buiten landse koningshuizen. Bijna alle Italianen snakten naar eenwor ding van de natie. Ook Verdi. Rond 1860 was hij zelfs een tijdje poli tiek actief. Nabucco dankt een groot deel van zijn roem aan het Slavenkoor, het lied Va, pensiero, gezon gen door de Joden in hun ballingschap. Dat gaf zo veel erkenning aan Italiaanse gevoe lens, dat het lied heel lang officieus 'het volkslied van Italië' werd genoemd. En toen Verdi in 1901 stierf, zongen tiendui- Scene uit de opera Nabucco door het Charkov City Opera en ballet. foto alexandr SHAKHMATOVV zenden treurende mensen langs de route van de begrafenisstoet het Va, pensiero, sull'ali dorate - Vlieg, gedachten, op gouden vleugels. Indrukwek kend! De Verleiders is een verza melbegrip voor kritisch to neel over 'het foute macht hebben'. Van vastgoed fraude en uitholling van de mocratie tot sluwe banken. Met Pierre Bokma, Tom de Ket en anderen. Maar wat met al die haantjes op to neel toch wat minder voor de hand lag, was alles over 'foute' man-vrouw verhou dingen. En dat in #metoo-tij- den. Dat is nu opgelost met De Verleiders Female. Zes actrices ditmaal (en Tom de Ket als regisseur). Over glazen plafond, hard- nekkige loonkloof, baby boete en male gaze. Presen taties met onderzoekscijfers worden afgewissed met geestige sketches en her kenbare real-life-scènes. In een groot aantal daarvan trekken de vrouwen de ca sual- flodderige broek aan en paro diëren ze op venij nige wijze 'échte mannen'. Met een hoog tempo, scherpe teksten en minder bekend interessant feitenmateriaal weten ze te boeien en te overtuigen. Geen brallend feminisme, dan nog eerder een pleidooi voor het on zichtbare werk gedaan door onzichtbare vrouwen. Vandaag, De Mythe Goes, 20.00 uur FOTO RAYMOND VAN OLPHEN Wat gebeurt er als pro fessionele zangers hun kennis en kunde door geven aan jonge zan gers? Als een meester de gezel iets leert. Dan ontstaat iets moois, heel spontaan. Vier leden van de Franse a capella koor En semble Aedes en dirigent Mathieu Ro mano zijn de meesters en samen met jonge vocalisten maken zij een tournee door Nederland met het programma La Li- berté Intérieure. Op het programma a ca- pella muziek van Hersant, Poulenc, Bar bara en Brel. Een apart, Frans programma door enthousiaste musici. Zondag, St. Jacobskerk Vlissingen, 15.30 uur Ze wordt gezien als een rijzende ster. Mezzosopraan Flo- rieke Beelen maakte indruk tijdens con coursen en als ope razangeres. Ze wordt overal ter wereld gevraagd voor zowel opera als oratoria. Samen met pianiste Abigail Richards won ze prijzen op het Internationaal Vocalisten Concours. De passie voor het lied willen ze met het publiek delen in het recital met melancholieke en ontroerende, romanti sche liederen van Rachmaninov (Roman ces), Mahler (Lieder eines fahrenden Ge sellen), Liszt en Wolf (Möricke Lieder). Zondag, Pakhuizen MuZEEum Vlissin- gen, 11.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47