14 Intiem, indringend en gezellig Romantisch en tragisch Van jong talent tot oude rotten 2 STUKAFEST 1 set tussen Chat,rer dinsdag zijn Opera Het verhaal gaat dat Giuseppe Verdi na een eerdere flop gezworen had nooit meer te componeren. Dan zou zijn opera Nabucco nooit bestaan hebben. Misschien is het daarom wel zo'n bijzondere geworden. Meesters op de gitaar Uitgelicht Als student journalistiek woonde ik zo dicht bij mijn opleiding, dat ik thuis bleef wonen. Slechts tijdens een stage van drie maanden in Brussel woonde ik zelf op kot, in An- derlecht, met de halalslager en de Vlaamse fri tuur naast elkaar om de hoek. Een heerlijk inter mezzo voor een thuiswonende student. Vreemd genoeg belandde ik na mijn studie nogmaals in een studentenhuis. Omdat de verhuizing voor de PZC vanuit Brabant naar Zeeland binnen twee weken rond moest zijn, trok ik in 1995 tijdelijk in een studentenkamer in Vlissingen. komen elk jaar bovendrijven zodra Stukafest weer aanstaande is, het Studentenkamerfestival. Dinsdag is het weer zover. In het rijtje deelne mende steden - van Amsterdam tot Zwolle - staat voor het zevende jaar ook Middelburg. en poëzie tussen de studieboeken, omschrijft de organisatie het festival. Studentenkamers wor den omgetoverd tot podia en Middelburg zal als festivalstad het podium zijn voor het meest in tieme en studentikoze festival van Zeeland. doet het festival zich zelf tekort. Stukafest biedt al jaren een po dium aan talentvolle Een muzikanten, dichters en dansers. In Bagijn- akoestische hof 12 brengt Ramon combinatie van ma- stapels vuile nische hersenspinsels afwas en rauwe kleinkunst'. Wie benieuwd is naar een cocktail van breakbeats, punk-zang en uitbundige melodieën kan een paar deuren verderop, in Bagijnhof 1, gaan luisteren naar Bec Plexus No Compli ments. Soul en moderne folk komen samen in het concert van Ato Ronald in Bachtensteene. Kun je niet kiezen? Ook daar houdt Stukafest re kening mee. Alle optredens worden meerdere keren per avond gespeeld, zodat je in drie rondes je eigen programma kunt samenstellen. En ja hoor, dat past echt heel goed, artiesten én publiek in een kamer van een vierkante meter. Stukafest is intiem, indringend en gezellig. MUZIEK TOP 3 De keuze van onze redactie: Legendarisch concert van de bluesgitarist dat nog nooit was uitgebracht. Die fout is nu her steld en al na een paar noten weet je hoe belangrijk dit is. Het is te veel en te uitgesproken (explicit) wat Kesha laat horen op haar vierde album. In de mu zikaal en tekstu eel ingetogen liedjes is ze op haar best. was een heel moei lijk jaar voor de dan 27-jarige Verdi. Na het verlies van eerst zijn dochter tje, dan zijn zoontje, verloor hij toen ook zijn vrouw. Daar bovenop werd de komische opera Un giorno di regno, pas zijn tweede proeve, een enorme flop. Hij moet totaal ontredderd zijn geweest, genoeg om het componeren af te zweren. Maar ook zodanig 'één grote open wond', dat hij bijzonder ontvankelijk geweest moet zijn voor creatieve impulsen. Het is anders nauwelijks te verkla ren, hoe hij- na lang aandringen van Bartolomeo Merelli, de Milanese im presario van het theater La Scala - als het ware uit het niets dan toch de opera Nabucco componeerde. Toen die in 1842 voor het eerst werd opge voerd, was hij vanaf de eerste tonen een klaterend succes. Later zou er van Verdi's hand nog veel meer moois volgen. Het was op dat moment het hoog tepunt van de romantiek, en roman tisch is Nabucco zeker. De opera gaat over een legendarische historische fi guur, Nabucodonosor, oftewel Nebu- kadnezar. Dat was de machtigste ko ning van het Nieuw-Babylonische Rijk, die regeerde van 605 tot 562 voor Christus. Een verlicht vorst, bouwer van de hangende tuinen van Babylon. Maar ook een duister figuur, die periodes van waanzin gekend zou hebben en dan 'gras at te midden van zijn runderen'. Ook een duister figuur, die periodes van waanzin gekend zou hebben en dan 'gras at te midden van zijn runderen' Het verlangen naar een eigen staat (zie ook kader) was voor veel Euro pese volkeren al even 'romantisch', dus het treurige verhaal van de on derwerping (en latere erkenning) van het Joodse volk door Nebukadne- zar was een begrijpelijke keuze. Voeg daar nog de grillige, verwarrende liefde aan toe en je hebt alle ingre diënten voor een tragische opera. En het Charkov City Opera en Ballet komt ditmaal met deze opera in Ter- neuzen. Joodse leiders bidden in de Tempel van Salomon om bescherming tegen koning Nabucco, die op het punt staat Jeruzalem binnen te vallen. Zij hebben Fenena, een dochter van Na- bucco, als gijzelaar gevangen geno men om haar te ruilen tegen vrede. De neef van de Hebreeuwse koning (Ismaele) en Fenena zijn heimelijk verliefd op elkaar. Maar Abigaille (een andere dochter van Nabucco, die een groep Babylonische strijders leidt) is ook verliefd op Ismaele. Zij zou de Hebreeuwen willen sparen in ruil voor Ismaeles liefde. Dat is nog maar het begin van com plexe verwikkelingen. Van opoffe ring (Ismaele spaart Fenena, maar stort zijn volk in slavernij) en van verraad (Abigaille grijpt tijdelijk de macht door het gerucht te versprei den dat Nabucco gesneuveld is). Van mededogen (Fenena laat als regente eigenmachtig alle Joden vrij) en van waanzin (Nabucco verwerpt uit woede over al die toestanden het be staan van een God en verkondigt dat hij voortaan zélf god is). En van on dergang, door razernij of dood door vergiftiging. 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Ragtime donderdag 6 februari 2020 Maurits Sep is een groot muziekliefhebber en ver slaggever bij deze krant. Wat: Stukafest; optredens in studentenkamers Waar: Middelburg Wanneer: dinsdag 11 februari Mooie herinneringen aan die studentenkamers Een akoestische set tussen stapels vuile afwas Studentikoos klinkt vrijblijvend en daarmee Info over optredens en kaartverkoop: stuka- fest.nl/middelburg. V «r Sam Lee - Old wow Ssst! Stil, stil nou even. Zet ook al die ruis om je heen eens uit. En luister. En geniet. Want...wow. Fe nomenale folk. Gary Moore - Live from London H [G H Kesha - High road GO B Een optreden tijdens de Stukafest-editie van 2017. foto dirk-jan gjeltema Nabucco Willem Nijssen 1840 Tijd om eropuit te gaan. De redactie heeft uit het aanbod van muziek, theater en meer voor komende week een selectie gemaakt. Jonge gezellen die bij de arm worden geno men, een Voice of Hollandwinnaar die aan het begin van zijn carrière staat. Maar ook gitaarmeesters die hun sporen al hebben verdiend en de doorgewinterde muzikanten van New Cool Collective. Feministisch to neel (zonder brallen), cabaret en zang. Ge noeg te kiezen! Gisteren stond in deze krant dat morgen in De Wegwijzer een optreden zal plaatsvinden van Ruud Hermans en Peter Slager. Dat klopt niet. Het zijn namelijk Kees van der Poel en Leo Wijn kamp die het podium betreden. Van der Poel heeft met Wargaren, Wolverlei en Carel Kraay- enhof een belangrijke rol gespeeld in de ontwik keling van de Nederlandstalige folkmuziek. Als voortreffelijk 'guitarpicker' ontmoette hij onlangs weer zijn oude studiegenoot Leo Wijnkamp. Die heeft op akoestische gitaar met zijn onnavolg bare ragtime Nederland op de kaart gezet. Liefde voor oude blues, ragtime, Keltische folk en zelfs nieuwe muziek bracht de heren bijeen en resulteerde in The Ragtime Guitar Parlour. Verantwoord gitaargeweld verzekerd! Morgen, De Wegwijzer Nieuw en Sint Joos- land, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46