'Tweet Baudet leidt tot nepdebat' NIEUWS 3 Gemiddeld vijf tot zeven pogingen nodig om van sigaret af te komen Om van het roken af te komen, grijpen mensen steeds vaker naar medicijnen. Maar ook een 'kuurtje Champix' is niet zaligmakend, waarschuwen deskundigen. Nee, een roker die bij de huisarts aanklopt voor hulp krijgt niet gelijk een pillenvoorraad Champix (merknaam voor het anti-rookme- dicijn varenicline) mee, vertelt huisarts Janneke Belo uit Valken burg. Zelfs iemand die al veertig jaar rookt, raadt ze eerst aan om in tensieve begeleiding te volgen. Ni- cotinevervangende middelen, zoals kauwgum en pleisters, zijn vaak stap twee. ,,Maar als dat allemaal niet helpt - en dat geldt meestal voor verstokte rokers - dan kan de patiënt in aanmerking komen voor medicatie. Vanwege de bijwerkin gen als misselijkheid en stem mingswisselingen zijn we daar te rughoudend mee'', zegt Belo, die ook lid is van het college ter beoor deling van geneesmiddelen, CBG. Uit onderzoek van CBG en me disch onderzoeksinstituut Nivel blijkt dat het gebruik van de midde len varenicline, bupropion en nor triptyline met een derde toenam tussen 2012 en 2017. Ook de vraag naar hulpmiddelen als nicotine pleisters verdubbelde ruim. Nederland telde in 2018 nog 3,1 miljoen rokers. Ongeveer een derde doet elk jaar een poging om te stoppen. De meesten op ei gen houtje, maar slechts 5 procent slaagt daarin. Wie^g* professionele be- 'WONDERMIDDEL' geleiding zoekt, vergroot het succes tot 20 a 30 procent Hetzelfde geldt voor medicatie, waarbij varenicline het meest populair en effectief is. Uit onderzoek blijkt dat na zes maanden ongeveer 28 procent stopte na gebruik van varenicline en ongeveer 20 procent na slikken van bupropion en nortriptyline, beide een antidepressivum. „Het slagingspercentage lijkt laag, maar rokers moeten zich niet laten ontmoedigen. Een roker heeft gemiddeld vijf tot zeven seri euze pogingen nodig om definitief te stoppen'', zegt Marc Willemsen, wetenschappelijk directeur tabaks ontmoediging bij het Trimbos In stituut. Toch is medicatie niet zalig makend, waarschuwt hij. Medicij nen zoals Champix maken de zin in een sigaret minder, maar de psychi- sche verslaving verdwijnt niet zo maar. ,,De meeste rokers missen hun rituelen. En ze zien hun sigaret als 'helpertje' tijdens emotionele momenten.'' Volgens Willemsen is een sterke motivatie het allerbe langrijkste tijdens een stoppoging. ,,Die is voor iedere roker weer an ders: de eigen gezondheid, een sterfgeval in de familie of een goed voorbeeld willen zijn voor je kind.'' Met die woorden nam Integratie minister Wouter Koolmees (D66) tijdens een debat in de Tweede Ka mer afstand van de omstreden 'treintweet' van Forum-leider Thierry Baudet. Hij is het eerste ka binetslid dat op de veelbesproken kwestie reageert. Baudet twitterde dit weekend dat twee vriendinnen van hem waren lastiggevallen door 'vier Marokka- nen' in de trein. Dat bleek achteraf niet te kloppen, zo erkent Baudet inmiddels zelf ook. Koolmees liet in het midden of hij vindt dat de tweet van Baudet racistisch is. Zaken als zodanig be noemen zonder daar gevolgen aan te verbinden leidt volgens hem tot niets. ,,Iedereen doet zijn zegje, en we zijn niets verder tot elkaar geko men'', aldus Koolmees. Hij merkte op dat het debat over integratie te veel verzandt in 'ver sleten polarisatie'. Het overgrote deel van de Nederlanders heeft daarbij helemaal geen zin in 'to neelstukjes', aldus de bewindsman. De D66-bewindsman stond in het Kamerdebat over inburgering en integratie uitgebreid stil bij het feit dat het twintig jaar geleden is dat Paul Scheffer zijn geruchtma kende essay 'Het multiculturele drama' publiceerde. Dit essay wordt vaak gezien als startsein van het de bat over integratie. Koolmees zegt dat het debat 'winst' heeft opgele verd, omdat problemen die tot die tijd amper werder benoemd, suc cesvol zijn aangepakt. Volgens de bewindsman gaat er 'ontzettend veel goed': ,,Achter- standen zijn ingelopen'', stelt hij, met name in het onderwijs en op de arbeidsmarkt. Meer nieuwko mers spreken Nederlands, en meer kinderen van Marokkaanse en Turkse afkomst verlaten school met een diploma. Ook bereiken zij vaker een hoog niveau en krijgen ze be tere banen dan twintig jaar geleden. Tegelijkertijd is er volgens Kool mees nog veel te doen: discrimina tie op de arbeidsmarkt blijft een groot probleem. Ook zijn mensen met een migratieachtergrond kwetsbaarder voor werkloosheid Het debat is zó gepolariseerd. De flanken bieden tegen elkaar op als het economisch slechter gaat. Over het integratiedebat zelf is Koolmees twintig jaar na Scheffers essay veel minder te spreken. De 'toon' is volgens hem vaak 'negatief en 'de nuance ontbreekt', terwijl die nuance 'keihard' nodig is. Hem bekruipt een dubbel gevoel: ,,Het debat is zó gepolariseerd. De flan ken domineren en bieden tegen el kaar op, terwijl je van een debat toch verwacht dat het meebeweegt. Dat is te weinig gebeurd.'' Bij integratie gaat het in essentie om de vraag wanneer iemand bij de samenleving hoort, meent Kool mees. ,,En dan gaat het er niet om of je burgemeester bent of welke feestdagen je viert.'' donderdag 6 februari 2020 GO Met pillen stopt de verstokte roker net wat makkelijker Hanneke van Houwelingen Valkenburg David Suurland ging van veertig siga retten terug naar nul met behulp van Champix. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN GETTY David Suurland (44) uit Eindhoven. ,,Ik was teleurgesteld. Haatte mezelf zelfs een beetje. Ik was kennelijk niet sterk genoeg om te stoppen met roken en dat is, nu ja, geen compli ment voor je karakter. Dus op een dag stopte ik mijn sigaretten onder de kraan, om te voorkomen dat ik ze uit de prullenbak zou vissen. Ik hield het drie maanden vol. Ik rookte van mijn 18de tot mijn 36ste, veertig sigaretten op een dag. Ik vond het heerlijk. Ik rookte voordat ik de auto inging, wan neer ik eruit stapte, in de ochtend tij dens het journaal met een espresso en ga zo maar door. De sigaret voelde als een vriendje. Die had ik altijd bij me. Tot ik ernstig ziek werd en de dok ter zei: je móet stoppen. Ik dacht dat het een strijd zou worden, maar de medicatie (Champix, red.) die ik kreeg, bleek een wondermiddel. Ik kan me vaag herinneren dat ik wel misselijk was, maar na anderhalve maand - ik bleef gewoon doorroken - was er niks meer aan. Alsof ik warme lucht door een rietje inademde. Een week later ben ik gestopt. Voorgoed. De psychi sche verslaving bleef veel langer. Ik miste de sigaret tussen mijn vingers, zoals je een horloge om je pols kunt missen. Dat gevoel is langzaam ver dwenen. Uitgaande van de huidige ta- baksprijs, heb in in de afgelopen acht jaar 42.048 euro bespaard.'' Het uitvergroten of verzinnen van incidenten rond allochtonen zorgt voor een 'nepdebat' dat in tegratie niet dichterbij brengt. Laurens Kok Den Haag -Minister Koolmees (Integratie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3