Vlissingen krijgt deze zomer nieuw festival 9 Heel de kust is besmet voor natuurbeheerders als Natuur monumenten en Staatsbosbeheer. ,,Als plassen en diersoorten ver dwijnen raakt een gebied op ter mijn haar ecologische waarde kwijt", zegt Van der Loop van Bar- gerveen. ,,En daarmee staan in komsten voor natuurbeheerders op het spel die in het gebied actief zijn." Oeverkruid Dat watercrassula de laatste tijd rap toeneemt, hebben we groten deels zelf veroorzaakt, zegt bos wachter Lieman terwijl ze naar de duinen wijst. ,,Daar hebben we af gelopen jaren flink ingegrepen in de natuur. Op verschillende plek ken is grond afgegraven. Met dat 'tuinieren' is watercrassula heel blij. Want op open plekken groeit het nog harder. Maar ook vogels spelen een rol in de verspreiding." Nu het de spuigaten uitloopt en watercrassula aan een opmars be zig lijkt, bindt de provincie - sa men met stichting Bargerveen en Bosgroep Zuid-Nederland - de strijd aan tegen de woekeraar. To tale kosten 145.500 euro. De pro vincie neemt bijna de helft voor haar rekening. ,,We gaan de natuur versterken door het afgraven van grond en in zaaien van oeverkruid", zegt Van der Loop van Bargerveen. De stichting heeft daar positieve erva ringen mee in Noord-Brabant, waar het plantje een nog veel gro ter probleem is. ,,Daar zien we een duidelijke afname." In de Zeepeduinen, grenzend aan het vliegveldje, zijn de voorberei dingen gestart. Natuurmonumen ten heeft er dit najaar maaisel uit De Verklikkerduinen uitgestrooid. Met als doel dat het de concurren tiestrijd aangaat met de watercras- sula, zegt boswachter Tijmen den Ottelander. Of het gaat werken is nog maar de vraag. Hij is sceptisch. Hopelijk wijst deze proef uit dat bestrijding betaalbaar is ,,Er is nog maar heel weinig er varing met dit soort proeven. We gaan het dit voorjaar nauwlettend in de gaten houden. De versprei ding gaat zo snel. En zo makkelijk. Zelfs al krijgen we een aantal poe len schoon, dan nog verspreiden schapen en pony's het in mum van tijd. Maar niets doen is geen op tie." Ook boswachter Lieman van Staatsbosbeheer stelt zo haar vraagtekens bij de haalbaarheid van het project. ,,Het kan alleen een succes worden als je alle 118 plassen die nu in beeld zijn aan pakt en vervolgens actief beheert, zodat het plantje niet opnieuw de kop op steekt. En dat kost geld. Heel veel geld." Watercrassula is slechts één van de planten die de natuur op de Kop van Schouwen terroriseert. Ook de Japanse duizendknoop, reuzenberenklauw en Ameri kaanse vogelkers zijn voorbeelden van invasieve exoten. Met die laat ste staat het duingebied vol. Net als watercrassula hebben we ook de komst van de vogelkers ge heel aan onszelf te danken, zegt Lieman. ,,Halverwege vorige eeuw hebben we de bomen zelf ge plant." Het was lange tijd de best verkochte loofboom bij kweke rijen. Bestrijden van watercrassula vergt een lange adem, weten ze bij Stichting Bargerveen. Een ver koopverbod in tuincentra zou een deel van de oplossing zijn. ,,En vervolgens de inhoud van je vijver niet meer dumpen in de natuur", zegt Van der Loop. Maar daarin schuilt meteen een probleem. Het plantje staat nog altijd niet op de Europese lijst van verboden plan ten omdat er geen kostendek kende bestrijding bestaat. ,,Hopelijk wijst deze proef uit dat bestrijding wel betaalbaar is", aldus Lieman. Martin en Elina Priem maakten het nieuws gisteren bekend. „Festival aan Zee wordt een muziekfestival waarin we meerdere stijlen mixen. We bouwen dan ook op het strand meerdere podia", zegt Martin. De gesprekken met de gemeente Vlis- singen zijn al gevoerd en prima ver lopen. ,,Over de exacte datum in juni en welke artiesten er optreden, kunnen we binnenkort meer ver tellen." Festival aan Zee is één van de nieuwe initiatieven die Priem en zijn vrouw dit jaar opzetten. Elina: ,,City of Dance bestaat twintig jaar. We vinden het zo leuk om evene menten neer te zetten, nieuwe din gen te creëren en mensen te laten genieten." Martin: ,,En City of Dance vindt plaats op een veld aan de Oude Veerseweg buiten Middel burg. Daar proberen we zo veel mo gelijk uit te halen, maar het blijft een veld. Mensen komen daar niet naartoe voor de locatie." Elina: ,,Dat kan met het strand in Vlissingen wel." Na de zomer vinden nog twee of drie nieuwe evenementen plaats op volgens hen 'unieke locaties'. De tails kunnen ze nog niet bekend maken, omdat daarvoor nog niet al les is geregeld. In Festival aan Zee mixen we muziekstijlen en bouwen we meerdere podia op het strand City of Dance Festival beleeft in het weekeinde van 17, 18 en 19 juli de twintigste editie. Dat jubileum wordt gevierd met grote namen. Priem heeft onder anderen Lil' Kleine, Tabitha, Famke Louise, Mental Theo en Sefa gestrikt. Tabi- tha is de meest gestreamde zangers van Nederland. ,,Sefa is dé hardsty- ler van dit moment", straalt Priem. In de loop van twintig jaar heeft City of Dance diverse initiatieven neergezet. Behalve het festival zelf was dat de Dance Parade, waarmee het evenement ooit begon. Die vindt dit jaar ook weer plaats op zaterdag 18 juli, van 14.00 tot 16.00 uur in de binnenstad van Middel burg. Creative Garden Een ander in het oog springend ini tiatief was de Creative Garden, waar vooral jongeren allerlei work shops konden volgen. ,,Dat gaan we weer doen, op de Free Friday", zegt Elina. Een succes van vorig jaar was Teatro met straattheater. Dat krijgt ook nu weer een plek op het dance- festival. City of Dance vindt wederom plaats op een terrein aan de Oude Veerseweg net buiten Middelburg. Die locatie bevalt goed. ,,Het festi val groeit nog steeds", stelt Martin Priem vast. ,,Daarom, en omdat we dit jaar nieuwe dingen erbij gaan doen, hebben we enkele tientallen medewerkers extra nodig." Na twintig jaar is het Middel burgse dancefestival een grote pu bliekstrekker geworden, met een grote schare vaste fans. De voor verkoop is onlangs begonnen en de kaarten voor de vroege kopers - de early bird-tickets voor het hele week einde - zijn al uitverkocht. donderdag 6 februari 2020 GO Niet alleen op de Kop van Schouwen, ook aan de kust in Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren komt watercrassula veelvuldig voor, blijkt uit gege vens van Verspreidingsatlas.nl. Water crassula doet het goed op arme zandgronden en komt opvallend vaak voor in Noord Brabant en Gelderland. Je kunt de planten makkelijk her kennen aan de vlezige, lijnvor mige bladeren. j Kijk op de site bij /video j| Marijke Lieman van Staatsbosbeheer laat bij Vliegveld Haamstede het plantje zien. foto marieke mandemaker -Marijke Lieman, Staatsbosbeheer Vlissingen krijgt er een nieuw festival bij: Festival aan Zee, op het Badstrand, ergens in juni. Het is een initiatief van City of Dance Festival in Middelburg, dat dit jaar 20 jaar bestaat en daarom met drie extra evene menten komt. Maurits Sep Middelburg -Martin Priem, organisator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37