Wandelende takken vliegen weg 8 ZEELAND vÊÊÉÊm BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Marinierskazerne 14 Als oud-marinier volg ik met belangstelling de berichten in de media of op de radio, of de nieuwe kazerne nu wel of niet naar Vlissingen komt omdat 'de' mariniers dat niet willen. Dat is een verkeerde beeldvor ming. De mariniers waar het in deze kwestie om gaat zijn de opleiders/instructeurs zijnde het midden - en hogere kader. Zij gaan om 17.00 uur naar huis en melden zich de volgende morgen weer in de kazerne. De nieuw ingestroomde mari niers in opleiding of de reeds opgeleiden verblijven gewoon in de barakken die er in 1962 ook al stonden. Zij zullen niet tegen verhuizing naar Vlissingen zijn, omdat ze in 2012 nog geen mari nier waren toen de contracten werden getekend. De kazerne moet in Vlissingen komen, ze horen hier nabij onze Michiel en niet in een bos bij Doorn. S. Kruizinga Boulevard de Ruyter 240, Vlissingen Marinierskazerne 15 Zullen bestuurders van Vlissin- gen, bij uitbreiding het Zeeuwse provinciebestuur, in staat zijn de marginale motive ring inzake de marinierska zerne door te prikken? De ge maskeerde inkleding van in lichtingen bleek al uit de be richtgeving in de krant van 21 december 2018. Gedaas over ver huizing, volgplicht en reorgani satie. Verbluffend hoe, na het besluit om de Michiel Adriaans- zoon de Ruyterkazerne in Vlis- singen te bouwen, de manipula tie van facetten of fracties rond het project ingezet werd. Als korpscommandant Mac Mootry de verhuizing torpe deert, hanteert hij voor de vaste Kamercommissie een voze ver zuchting: de 'enorme uitstroom van mariniers' voorkomen! Voor nogal wat parlementariërs is de Tweede Kamer een door gangshuis naar een lucratievere job. Er is niet veel verbeeldings kracht en werkelijkheidszin voor nodig om soortgelijk ge drag ook toe te schrijven aan mariniers. Geen overheid of functionaris omzeilt in succes volle belangenafwegingen ma chiavellistische manoeuvres. Nood aan een respectabele, een- stemmige Zeeuwse reactie op het arrogante Haagse gepruts. B. Monkau Veldmaarschalk Montgomeryl. 11, Middelburg Bregman Twee pagina's in de krant van 29 januari krijgen Rutger Bregman en, niet te vergeten, de Postco deLoterij om het boek te pro moten. Fantastische pr. Gelukkig heeft deze krant een nuchtere redactie getuige het commentaar op pagina 2. Mijn complimenten! Cees Schouten Vijverbergstraat 4, Noordgouwe Vinken Bij het lezen van het artikel 'Vreetfestijn Tuinvogeltelling' (krant van 27 januari) ben ik verschrikt naar onze diepvries gerend. In de tuin van Bob Maes werden zowaar twee blinde vinken gesignaleerd. Maar gelukkig, onze blinde vin ken zaten nog steeds in de diep vries. De term blinde vinken kwam voor in de 18de en 19de eeuw. Verblinde vinken werden toen ingezet bij vogelzangwed strijden. Door de oogleden dicht te schroeien dacht men dat de vogels beter presteerden. Er zijn meerdere soorten vin ken, maar blinde vinken in de tuin van Bob Maes kan ik me niet voorstellen. John Breepoel Scottstraat 3, Hulst Özcan Akyol De columns van Özcan Akyol zijn het lezen waard. Het onder werp, de manier van schrijven, de intrigerende tegenstelling tussen zijn Turkse naam en zijn westers aandoende opvattingen, zijn moed om te schrijven over controversiële onderwerpen. In zijn column Dovemansoren (krant van 30 januari) beschrijft hij de lezing die hij in de gevan genis gaf voor zeven - naar later bleek - Poolse gedetineerden. De lezing duurde een uur en in dat uur viel het hem niet op dat de gevangenen geen woord Ne derlands verstonden. Dat is toch bijna niet te geloven: een uur lang met een klein aan tal personen in een beperkte ruimte, een verhaal afsteken over literatuur en dan niet in de gaten hebben dat niemand be grijpt waarover de spreker spreekt. Eus moet zich afvragen of zijn didactische vaardighe den nog wel van deze tijd zijn. Om misverstand te voorkomen: buiten de gevangenis niets dan lof voor Özcan Akyol. Jacques Derksen Grachtstraat 20, Kapelle BESTRIJDING DUUR WOEKERPLANT Het is een dreigende ecologische ramp: watercrassula. Er lijkt geen kruid gewassen tegen het ogenschijnlijk onschuldige groene plantje dat het leven in de plassen op de Kop van Schouwen bedreigt. Toch lijkt er een kruid te zijn dat het plantje te lijf kan gaan. Wie langs de wa terloop bij vlieg veld Haamstede loopt, ziet het meteen. Het wa ter zit vol met het groene plantje. Heel het wateroppervlak is ermee bedekt, andere planten groeien er nauwelijks nog. ,,We hebben van alles gepro beerd", zegt boswachter Marijke Lieman, terwijl ze langs het water loopt. „Uittrekken, maaien, plas sen droogleggen, afgraven. Niets helpt. Als er nog maar een halve centimeter van het plantje ach terblijft, dan keert het geheid te rug. Ook droogte overleeft het ge- 4 ~«*- woon. Dan wordt het net een vet- plantje." Watercrassula is een zogeheten invasieve exoot. Een plantje dat hier niet thuishoort, maar de boel terroriseert als je er niets tegen doet. Oorspronkelijk afkomstig uit Australië en midden jaren ne gentig in Nederland terechtgeko men. Zes jaar geleden is het voor het eerst gesignaleerd op de Kop van Schouwen. De bestrijding is lastig. Natuur lijke vijanden kent watercrassula in ons klimaat nauwelijks. Doe je niets, dan rukt het plantje in rap tempo op. Dat blijkt ook uit de cijfers. Stichting Bargerveen voerde in opdracht van de pro vincie een inventarisatie uit op de Kop van Schouwen. Werd het plantje twee jaar geleden nog in 86 plassen aangetroffen. Afgelo- pen jaar zat het in 118 wateren. Ook de verspreiding in de plassen neemt toe. ,,Van 20 procent be dekking naar 80 procent in een jaar tijd", zegt Janneke van der Loop, verantwoordelijk project leider bij Stichting Bargerveen. Een toename van 10 procent betekent dat inheemse soorten - planten die hier van oorsprong thuishoren - met 5 procent afne men, weet boswachter Lieman. In de waterloop bij het vliegveld zijn de gevolgen duidelijk zichtbaar. ,,Moet je die groene soep zien", zegt ze terwijl ze met haar laar zen door het water banjert. ,,Het verstikt alles. Alle waterleven ver dwijnt. Eerst de watervlooien, dan amfibieën zoals kikkers. Uit eindelijk blijft er niets over." En dat is niet alleen slecht nieuws voor de natuur. Maar ook De Goesenaar vertelde eerder deze week in de PZC dat hij pakweg een jaar geleden tien wandelende tak ken in huis haalde. 'Leuk voor de kinderen.' Maar binnen de kortste keren kropen er zo'n tweehonderd insecten door het terrarium. Dat was niet helemaal de bedoeling. Patrick deed scholen het aanbod gratis een aantal diertjes van hem over te nemen voor educatieve doeleinden, als ze maar goed voor de beestjes zouden zorgen. Dat heeft hij geweten. Pakweg tien on derwijsinstellingen hebben hem al benaderd. ,,Vanavond komt ie mand van de montessorischool in Een school uit Breda komt 25 wandelende takken ophalen bij Patrick Maat Goes een paar wandelende takken ophalen'', vertelt de Goesenaar, die onder meer ook De Sprienke in Goes, de Walcherse scholenge meenschap CSW en zelfs een gast- ouderbureau tot zijn afnemers mag rekenen. De oproep is zelfs in Brabant gelezen. ,,Een school uit Breda wil 25 diertjes van me over nemen.'' De inwoner van Goes is aange naam verrast door de massale be langstelling. ,,Op deze manier raak ik er wel vanaf'', stelt hij tevreden vast. Patrick denkt dat de scholen veel plezier aan de ranke diertjes gaan beleven. ,,Wat is er nu leuker dan ze in het echt kunnen zien? Daarvan leer je altijd meer dan uit een boek.'' Zelf houdt hij ook nog een paar wandelende takken. Die hebben straks weer lekker de ruimte. Doordat ze met zovelen waren, werd het voor de beestjes bijvoorbeeld lastiger om te kun nen hangen. Dat is wel nodig om goed te kunnen vervellen. donderdag 6 februari 2020 GO Mariniers oefenen in Vlissingen. Watercrassula dreigt natuur te verstikken Timo van de Kasteele Burgh-Haamstede ig&g* Wat watercrassula vermag laat boswachter Lize van Velzen hier zien in natuurgebied 't Merkske in Baarle-Nassau. Alle plan ten zijn verdrongen door het crassulatapijt. foto ron magielse/pix4profs De oproep van Patrick Maat uit Goes om hem van z'n wande lende takken af te helpen, was niet aan dovemansoren gericht. Scholen staan haast in de rij om een paar van de bijzondere diertjes over te nemen. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36