Ondernemers in Zeeland houden het langer vol De Blaeij voor tweede keer Vrouw in de Media 4 ZEELAND Middelburg kan zich opmaken voor de komst van een bekende wereldleider. Op 14 april komt secretaris-generaal Antonio Guterres van de Verenigde Naties (VN) de Internationale Four Freedoms Award in ontvangst nemen. Kansen voor Afrikaanse kinderen Met de dood bedreigd UITREIKING TOPMAN KOMT NAAR MIDDELBURG Sander de Kramer: ÉlSiSw;-3 V - ■- Maria Ressa: In 2019 begonnen 4362 onderne mers een bedrijf. Dat waren er meer dan in de twee jaren daar voor. In 2018 bleef de teller ste ken op 4224 nieuwe bedrijven, in 2017 op 3848. De nieuwko mers zijn vooral actief in de za kelijke dienstverlening, de bouw en detailhandel en groothandel. Deze drie sectoren zijn goed voor de helft van het aantal star tende bedrijven. In de water- en afvalverwerking, de energiesec tor en bij de (semi)overheid zien ondernemers op dit moment minder heil. Daar is het aantal starters flink teruggelopen. Faillissementen Het aantal bedrijven dat de stek ker eruit trekt, is gedaald in de afgelopen drie jaar. In 2019 hiel den 2177 bedrijven ermee op. Dat is het laagste aantal in jaren. Be drijven houden het langer vol. Het aantal faillissementen van Zeeuwse bedrijven is stabiel: tussen de vijftig en zestig in de afgelopen drie jaar. Mede door de daling van het aantal stoppers en het kleine aantal faillissementen groeit de Zeeuwse economie gestaag, maar niet spectaculair zoals in andere provincies. Was Zeeland in 2018 nog haantje de voorste in de groeicijfers, nu zijn Drenthe en Overijssel dat. In absolute aantallen steken Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant boven iedereen uit. In de eerste twee provincies kwamen er in 2019 per saldo rond de 35.000 on- dernemers bij. Noord-Brabant scoort hoog met bijna 18.000 nieuwe bedrijven. Landelijk zijn er in 2019 netto 143.000 bedrij ven bijgekomen. De Zeeuwse economie groeit dit jaar minimaal. ING Econo misch Bureau voorspelt 1 pro cent groei. De afkoelende we reldeconomie gooit zand in de motor van de BV Zeeland, maar heeft nog weinig invloed op de werkloosheid. Die blijft rond de drie procent schommelen. Industrie De economische groei is in 2020 voor een belangrijk deel het ge volg van stijgende consumen tenbestedingen en hogere over heidsuitgaven aan bijvoorbeeld zorg. Zeeland is echter voor een groot deel afhankelijk van de ex port van producten, maar juist in Zeeland belangrijke sectoren zo als de industrie en de landbouw doen een stapje terug. Ook het van export afhankelijk transport heeft daar last van. Brexit De oorzaak voor de teruglo pende export is onzekerheid in het buitenland. Zo is de Zeeuwse economie bijvoorbeeld vrij kwetsbaar voor de brexit. Ook de handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en China is van invloed. Doordat wereldwijd de vraag naar producten afneemt, investeren bedrijven en hun af nemers minder. Verder remmen stikstof- en milieumaatregelen de economi sche groei af. Dezelfde onderscheiding ging eer der naar zijn voorgangers Kofi An nan (2004) en Javier Pérez de Cuél- lar (1992). Andere bekende laurea ten zijn Angela Merkel (2016), Nel son Mandela (2002) en de Dalai Lama (1994). De awards zijn ge noemd naar de beroemde toe spraak die de toenmalige president van de Verenigde Staten Franklin Delano Roosevelt in 1941 hield. Hij stelde dat iedereen in de wereld recht heeft op vrijheid van me ningsuiting, vrijheid van gods dienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Sinds 1982 zijn daar prijzen aan gekoppeld, die de Roosevelt Foundation in even jaren uitreikt in Middelburg en in oneven jaren in New York. Behalve aan de VN worden in Middelburg ook onderscheidingen uitgereikt aan de Filipijnse journa liste Maria Ressa (voor vrijheid van meningsuiting) de organisatie Re ligions for Peace International (vrijheid van godsdienst), journa list en televisiepresentator Sander de Kramer (vrijwaring van gebrek) en burgemeester Leoluca Orlando van Palermo (vrijwaring van vrees). Architect De Verenigde Naties bestaan 75 jaar. Hoewel Roosevelt de oprich ting niet meer meemaakte, wordt hij wel gezien als de belangrijkste architect van de organisatie die vrede en veiligheid probeert te ga randeren door internationale sa menwerking en het bevorderen van respect voor mensenrechten en fundamentele vrijheden. De In ternationale Four Freedoms Award is bestemd voor de jubilerende or ganisatie. Als voorzitter van de Roosevelt Foundation maakte commissaris van de koning Han Polman giste ren de laureaten bekend. ,,We zijn blij dat Guterres de tijd heeft ge vonden om de prijs in Middelburg in ontvangst te nemen." De Zeeuwse economie groeit dit jaar minimaal. Er is 1 procent voorspeld Sander de Kramer is de enige Ne derlandse laureaat. De Rotter damse journalist en presentator is oprichter van de Daklozenkrant en richtte met Hugo Borst de Sun day Foundation op om kansarme kinderen in Sierra Leone te hel pen. Hij haalde kindslaven uit de mijnen, regelde banen voor voor malige straatprostituees en oplei dingen en werk voor gehandicap ten. Hij krijgt de award voor vrij waring van gebrek. Maria Ressa was onderzoeksver slaggever van CNN in Zuidoost- Azië en werkt nu voor het door haar opgerichte sociale nieuws- netwerk Rappler. Hoewel ze per soonlijk is aangevallen en met de dood bedreigd, blijft Ressa men senrechtenschendingen aan de kaak stellen, zoals bij de dodelijke oorlog tegen drugs in haar land, de Filipijnen. Daarvoor krijgt ze de prijs voor de vrijheid van me ningsuiting. Media-aandacht. Dat is wat De Blaeij voornamelijk wint met de award. De prijs is een initiatief van Vaker In De Media en ZijSpreekt. ,,Buiten extra media-aandacht heb ik de award zelf en een oorkonde gekregen", zegt De Blaeij. De jury nomineerde haar omdat ze met het promoten van haar initiatief een breed publiek trok. Dit deed ze on der meer door erg actief te zijn op sociale media. Ook stuurde ze pers berichten en postte ze videobood schappen. Publieksprijs Het is moeilijk te zeggen of De Blaeij het beter deed dan vorig jaar. ,,Vorig jaar kreeg ik 47 procent uit twintigduizend stemmen, dit jaar kreeg ik 24 procent van de stem men. Dat klinkt als een minder ruime zege, maar dit jaar zijn er ne gentigduizend stemmen uitge bracht." De genomineerden zijn geselecteerd door een jury die per categorie een toptien samenstelde. Daarbij kijkt ze naar professionali teit, hoe vaak de vrouwen in de me dia kwamen en hoe ze dit deden. De jury nomineert kandidaten voor één categorie. You Go Girl Nu ze de regionale prijs twee keer heeft gewonnen wil De Blaeij lan- Ik ga me bijvoorbeeld oriënteren op het spreken in het openbaar delijk een vuist maken. ,,Het vol gende doel is het winnen van de You Go Girl Award. Dat is een prijs voor aankomende mediatalenten." Naast de regionale prijs en de You Go Girl Award is er nog een lande lijke prijs. Die wil De Blaeij ook ooit winnen, maar dat wordt las tig op de korte termijn denkt ze. Wel gaat ze zich meer richten op landelijke media. ,,Dat wil ik doen door mezelf te verbreden. Ik ga me bijvoorbeeld oriënteren op het spreken in het open baar. Dat wil ik gaan doen bij beurzen." Daarnaast blijft ze zich aanbieden bij landelijke redacties via persberichten. Ook wil ze tele visieprogramma's bezoeken. App Ze is nog niet klaar met haar restau- rantplatform. Vandaag tijdens de Nationale Gezondheidsbeurs in Utrecht lanceert zij de KleinePor- ties-app. ,,De app zit tussen een 'echte' app en een mobiele website in. Deze is gratis te downloaden om het voor iedereen bereik baar te maken. Zo kun nen alle kleine eters makkelijk een geschikt restaurant vinden." In middels zijn ruim 1100 ge registreerde kleine portie- vriendelijke horecazaken aange meld. De Blaeij zelf en bezoekers van Kleine Porties dragen geschikte horecazaken aan. Ook bellen som mige zaken zelf om te melden dat ze een speciaal menu bieden voor kleine eters. donderdag 6 februari 2020 GO Verenigde Naties De bedrijvigheid in Zeeland groeide vorig jaar nog best aardig. Er kwamen per saldo 2128 ondernemers bij. En eer der begonnen ondernemers houden het langer vol. Dat blijkt uit gegevens van be drijfsinformatiespecialist Graydon. Frank Balkenende Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg Sander de Kramer. Voor het tweede jaar op rij wint Sandra de Blaeij (foto) uit Ka- pelle de Vrouw in de Media Award van Zeeland. Ze verdient de prijs met haar mediaoptre- dens voor haar initiatief Kleine Porties, een restaurantplatform voor kleine eters. Michiel van Dongen Kapelle -Sandra de Blaeij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32