O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV John de Mol had het al een keer geprobeerd: een tv-programma maken met mensen die door een kapper onder handen worden ge nomen en ondertussen hun hart uitstorten. Het was aan het begin van deze eeuw, in de slipstream van Big Brother en De Bus, op het hoogtepunt van de reality-hype. Het werd geen succes. Dat was niet heel verwonderlijk. Wat ik me er nog van her inner is dat de kappers - er was er een met fluor- roze dreadlocks - en de klanten vooral één doel hadden: de nieuwe knuffel-Ruud worden en via het programma een tweede carrière opbouwen van winkels openen en showbizzfeestjes aflopen. We maken een sprong naar 2020. Beroemd is hij al, Özcan Akyol, dus daar hoeft hij De geknipte gast, een nieuw programma waarin hij mensen kapt en interviewt tegelijk, niet voor te maken. En die gas ten hebben ook allemaal een carrière in de spot lights, dat scheelt ook weer. Blijft over dat zij zich gewoon lekker op een goed gesprek kunnen con centreren. Want dat had John natuurlijk goed ge zien: een camera achter een kappersspiegel plak ken is in potentie een briljant tv-format. In die stoel is er sprake van een raar soort ge forceerde intimiteit. Je kunt geen kant op, iemand staat aan je haar te plukken - je haar! - en over de vraag 'ga je nog met vakantie binnenkort' ben je een keer uitgeklept. En als er dan toch iemand met een mes in je nek staat, gevaarlijk dichtbij een cru ciale ader, heb je het al snel over de echt belang rijke zaken des levens. dan ook. Het interview begon over de onmogelijk heid om nog langer in Iran zijn werk als correspon dent te doen en eindigde met de dood van zijn schoonvader. Met tranen in zijn ogen vertelde Erd brink hoe hij dat aan zijn vrouw Newsha moest vertellen. Wie zijn bekroonde serie Onze man in Teheran heeft gezien, heeft daar meteen gevoel bij. Maar eerlijk gezegd moest ik De geknipte gast twee keer kijken om me op het gesprek te kunnen concentreren. De eerste keer werd ik nogal afgeleid door Eus' behendigheid met schaar en kam. Die was fascinerend. Hij kan het namelijk echt. Knip pen, scheren, föhnen, oorhaar wegbranden. Mijn hemel, is er iets wat die man niet beheerst? Straks ontketent hij nog een trend. Gaan alle verveelde BN'ers na het schilderen, kinderboeken schrijven, een modelijn opzetten en vloggen ineens een knipcursus volgen. Of nog erger, gaan Leco en Mari columns schrijven in de krant. Filmversie Luizen moeder Lodeizen in Lieve Mama INTERVIEW TIJS VAN DEN BRINK Zou Tijs van den Brink op Donald Trump kunnen stemmen? Voor het programma God, Jesus, Trump/verliet de EO-coryfee de tv-studio. Tijdens de opnamen voor de reportageserie werd hij gedwongen uit zijn comfortzone te stappen. Hij was naar eigen zeggen van zijn sokken geblazen, zo'n drie jaar geleden. Tijs van den Brink (49) bivakkeerde met zijn gezin bij een orthodox-christelijke fa milie, tijdens een vakantie in de Verenigde Staten. ,,Fan van Do nald Trump? Fel tegen Obama Care zijn? Hoe kan dat nou?! Ze zijn toch geloofsgenoten?'' Niet veel later klopte de gevierde programma- en documentairemaker Geertjan Lassche (Break Free, Hemelbestormersbij de EO-presentator aan met precies dit uitgangspunt als basis voor een re portageserie. Hebben deze Amerikaanse 'soortge noten' een bord voor de kop of zien we misschien zelf iets over het hoofd? In de driedelige reportage serie God, Jesus, Trump!, vanavond op NPO 2, gaat Van den Brink met protestantse aanhangers van de omstreden president in gesprek. ,,Geertjan had de leiding en dwong me echt standpunten in te nemen. Ja, dan stap je even ste vig uit je vertrouwde rol'', zegt de EO-presentator van Adieu God, Op1 en het radioprogramma Dit is de Dag. ,,Ik wilde me daarbij echt openstellen voor wie deze mensen zijn en hoe ze denken.'' ,,Ik heb onderschat dat de VS écht een heel ander land is. Het gros van de Trump-stemmers voert als argument aan dat ze 'pro-life' zijn. Uit onderzoek blijkt dat 50 procent van de Amerikanen abortus moreel problematisch vindt. Dat thema is zeer be slissend tijdens het stemmen. En Trump levert op dat gebied alles wat die mensen willen horen. Hij bezoekt ook gewoon een Mars voor het Leven. Die heb je ook in Nederland, maar daar komt zelfs het CDA niet kijken, als ik het goed heb. Ik sprak met jonge vrouwen van de organisatie Women for Trump. Ja, die bestaat dus echt! Die vinden het ge weldig dat hij pro-Israël is en de ambassade daad werkelijk van Tel Aviv naar Jeruzalem verplaatste. Andere presidenten beloofden dat ook al te doen, maar Trump houdt woord. Er is ook een cultuur strijd gaande in hun beleving, over bijvoorbeeld genderneutrale toiletten en of de tien geboden nog Van de Amerikanen vindt 50 procent abortus problematisch. Daarom stemmen ze op Trump wel in de rechtbank mogen hangen. Trump steunt christenen op die punten consequent. Hij seksis tisch en racistisch? De werkloosheid onder zowel vrouwen als Afro-Amerikanen was nog nooit zo laag, hoor je dan. En dan gaat het sinds zijn aantre den ook nog eens fantastisch met de economie.'' ,,Nou, dat weet ik niet hoor. Maar als je al die ver halen zo hoort, snap je het wel. Ik heb wel echt meer begrip voor ze gekregen. Tegelijkertijd blijf ik het een heel rare man vinden die liegt en be driegt. Die gesprekken voerde ik ook met zijn aan hangers en daar zijn sommigen best gevoelig voor. Ook als ik vraag of ze denken dat Trump zelf een christen is. Dan valt het soms even stil. 'Nee, of hij moet het gisteravond zijn geworden', hoor je dan. En snel daarna: 'Het maakt niet uit, we hebben geen dominee gekozen!''' Quote van de dag Ik ben ermee gestopt om er perfect uit te zien Dat deden Eus en zijn gast Thomas Erdbrink donderdag 6 februari 2020 GO FILM Er komt hoogst waarschijnlijk een speelfilm van de NPO-hit De Luizenmoe der. Ilse War- ringa, Jan Albert de Weerd en Eva Aben, die ook de serie schreven, wer ken aan een scenario. SERIE Rifka Lodeizen (die Astrid Hol leeder speelde in Judas), Sha- hine El-Hamus en Guy Clemens vertolken de hoofdrollen in de nieuwe Video land-serie Lieve Mama. De serie is gebaseerd op de gelijknamige thriller van Es ther Verhoef. 3 ■u Ik heb begrip gekregen voor aanhangers van Trump' Gudo Tienhooven Wat verraste u het meest? 44 Dus u zou als Amerikaan op Trump stemmen? —Selena Gomez wil mensen met haar nieuwe cosmeticalijn 'zichzelf laten zijn'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24